C- Rotor Reaktywacja :)

Savonius, Windside, Darrieus, H-Rotor, itd...

C- Rotor Reaktywacja :)

Postprzez MichaelData » 07.12.2021, 22:48

Jako że temat wiatraków stał się niepopularny po wejściu na arenę paneli PV, spróbowałem swoich sił "made in piwnica" i zbudowałem wiatrak, który stoi na działce ROD (Wlkp) na niewielkim maszcie.
Głównym celem wiatraka jest praca uzupełniająca braki energii zimą z PV. Posiadam obecnie panel 300W ze sterownikiem MPPT, którego zadaniem jest ładowanie akumulatora 220Ah. System zasila router LTE i alarm oraz kontrolery na Supla do monitoringu temperatury, wilgotności, włamania i okazyjnie kamery IP. System działa już 2 lata ale poprzedniej zimy były kłopoty z energią, gdzie okazało się, że panel (wtedy jeszcze 100W i akumulator 60Ah) praktycznie nie działa w ogóle. Zdecydowałem się na zmianę panelu i większe gromadzenie energii, że jeśli słońce zaświeci łaskawie na jeden dzień, to uzupełni mi braki z zapasem na 3 dni. Jeśli słoneczko będzie świecić przez tydzień to zgromadzę energię na 2 tygodnie. Router i czujniki połykają ok 0,8A 12V co daje ~ 9W poboru x 24h ~ 200Wh czyli na dobę. Niestety to za mało :/

Zdążyłem jeszcze wyliczyć, że to nie wystarczy i trzeba będzie sięgnąć do budowy wiatraka. Przeglądając wszelakie konstrukcje, VAWT (Savonius, Darrieus) czy inne HAWT wyliczyłem/doczytałem że żadna z tych konstrukcji nie będzie skutecznie działać przy wietrze 3m/s który zimą u mnie występuje dość często. Znalazłem jednak rozwiązanie hybrydowe czyli C-Rotor lub Lenz. Wybrałem C-Rotor (Canstein) jako że startuje już od najlżejszego wiatru. Zrobiłem testy i wykonałem udaną konstrukcję. Wiatrak ma wymiary 150cm wys i 140cm szer a jego moc maksymalna...nawet mnie nie interesuje :D. Potrzebuję z tego wiatraka czerpać moc ok 50W max (4A/12V)...no może być więcej...i jest :) a przy wietrze 3-4m/s wystarczyłoby nawet 1A czyli ok 12W...i to też działa przy małych obrotach :) Wiatrak działa całkiem sprawnie i ładuje tak jak zakładałem. Ponieważ chcę go jeszcze bardziej uczulić na mały wiatr to będę go przebudowywał niebawem. Generatory są w oparciu o znane silniki BLDC od roweru elektrycznego a elektroniką zająłem się sam z dużym powodzeniem. Liczę podwoić zyski bo jest to realne ale najpierw zrobię sobie testy, muszę tylko w piwnicy zrobić "piwniczny tunel aerodynamiczny" :D Szukałem rozwiązań na forum www.dasWindrad.de skąd wywodzi się ta konstrukcja ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania. Tutaj też nie znalazłem ale może ktoś już dokonywał testów związanych z tą konstrukcją i ma dobre wyniki?

Jeśli będzie potrzeba to mogę podzielić się swoim rozwiązaniem, które jak wspomniałem działa całkiem fajnie, jako uzupełnienie zimą do paneli PV.
Link do mojej konstrukcji https://www.youtube.com/watch?v=OgGW363TzNs
Avatar użytkownika
MichaelData
 
Posty: 2
Dołączył(a): 07.12.2021, 21:37

Powrót do VAWT - Elektrownie o pionowej osi obrotu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron