Turbina wiatrowa bez pozwolenia

Co wolno, a czego nie wolno...

Turbina wiatrowa bez pozwolenia

Postprzez Juriii » 04.01.2018, 21:59

Witam. Mam takie pytanko Panowie. Zamierzam zbudować małą turbinę wiatrową na polu za domem. Turbina do grzania wody w bojlerze o mocy około 3kW
Powiedzmy że maszt był by zbudowany z kratownicy w obrysie trójkąt, lub czworokąta, stabilizowany odciągami, z ewentualnym siłownikiem do kładzenia masztu z gondolą, i nie połączony na stałe z gruntem(zawiasy). Maszt by stał na cienkiej wylewce betonowej żeby się nie zapadał w grunt.
Czy potrzeba jakiegoś pozwolenia, czy tylko muszę zgłosić taką konstrukcje w gminie? Jaki wysoki mogę zbudować maszt do turbiny w ten sposób na tylko "zgłoszenie"?
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Turbina wiatrowa bez pozwolenia

Postprzez Waldemar Pachoł » 07.01.2018, 13:22

Cześć!

Metoda na obejście, bo wylewka może zostać uznana za fundament:
Ułóż z 7 kostek trylinki podstawę i do podstawy umocuj zawias. Niestety ta metoda wyklucza siłownik do podnoszenia, gdyż ten "fundament" będzie nazbyt lekki i zamiast gondoli będziesz unosił podstawę.

Jeśli planujesz podstawę z wylewki to niestety konieczne będzie pozwolenie na budowę z gminy.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Turbina wiatrowa bez pozwolenia

Postprzez Juriii » 07.01.2018, 13:56

A cha. Ale mogę też zrobić podstawę stalową w obrysie trójkąta o średnicy powiedzmy 3-4m, i obciążyć ja kanoldami, i do tego dopiero zawias i maszt. Konstrukcje mogę jeszcze ustabilizować metalowymi kotwami wkręcanymi w ziemie na 2 metry, takimi jak na plantacjach winogron używają. I wtedy też na zgłoszenie da rade?
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Turbina wiatrowa bez pozwolenia

Postprzez Waldemar Pachoł » 07.01.2018, 19:40

Ok, tylko przelicz, czy podstawa będzie więcej ważyła niż liczone od miejsca działania siłownika waga gondoli (waga x ramię).
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Turbina wiatrowa bez pozwolenia

Postprzez Juriii » 07.01.2018, 22:22

Jeszcze jest trzecia opcja, i to najbardziej realna i zmniejszająca koszty.
Montaż na tylnej ścianie murowanego garażu(garaż z zalewanym betonowym stropem), gdzie ta tylna ściany wychodzi wprost na pola na zachód.
Ściana ta ma około 2,5m wysokości a maszt był by 6-8m. Cały mechanizm z zawiasem i podstawą, oraz blokadą utrzymującą go w pionie były by zamocowany do ściany na przelot prętami gwintowanymi. Wtedy "kładzenie masztu" odbywało by się za pomocą liny i wciągarki. Maszt wyspawany w kratownice w zarysie trójkąta, rury główne 30mm średnicy.
Czy tu też bym musiał zgłosić tą konstrukcje do gminy, i postawić na "zgłoszenie" , czy jest to już nie konieczne??
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Turbina wiatrowa bez pozwolenia

Postprzez xy5iek » 15.06.2018, 15:43

Zgłoszenia nie wymagają konstrukcje wyższe o 3metry od budynku. Jeśli chcesz by maszt miał 6m. zgłoszenie jest niezbędne.
Obejściem może być ustawienie masztu na płycie betonowej nie związanej trwale z gruntem.
xy5iek
 
Posty: 2
Dołączył(a): 15.06.2018, 15:39


Powrót do Przepisy prawne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron