Maszt wiatraka Serwy 3m

Sprawy związane z budową masztu do własnej elektrowni

Maszt wiatraka Serwy 3m

Postprzez leszek » 05.08.2008, 15:07

Wiatrak Serwy 3m wykonany przez Jana Markiewicza

Nasz maszt zainspirowany został projektem pana Waldemara Pachoła. Różni się tym, że podzielony został na 5 segmentów: 4 po 2 m i 1 o długości 1 m.
Obrazek

Ukośna rurka posłuży do wpuszczenia przewodu w dół masztu.
Obrazek

Podstawa masztu przytwierdzona zostanie do fundamentu.
Obrazek

Fundament ma wymiary 50 cm x 40 cm i 1 m głębokosci.
Obrazek

Maszt podtrzymywać będą 3 odciągi, z czego 2 zakotwiczone w ziemi i 1 przytwierdzony do ściany domu. Linki odciągów przymocowane będą do technicznego łańcucha galwanizowanego (DIN 5685/A o średnicy 6 mm), który przymocowany jest do betonowego bloku.
Obrazek
Obrazek




spawanie.jpg
Spawanie

segmenty.jpg
Segmenty

podstawa.jpg
Podstawa

fundament.jpg
Fundament

lancuch.JPG
Łańcuch i blok betonowy

mocowanie.JPG
Mocowanie
Avatar użytkownika
leszek
Administrator
 
Posty: 31
Dołączył(a): 22.12.2007, 16:57
Lokalizacja: Białystok

Re: Maszt wiatraka Serwy 3m

Postprzez l.j » 06.08.2008, 22:11

Ja bym jeszcze dodał dodatkowe zakratowanie pomiędzy tymi poprzeczkami (w każdym kwadracie - jedna przekątna z drutu fi 6mm - na przemian, raz w jedną, raz w drugą stronę). W ten sposób utworzy się kratownica przestrzenna, która ma znacznie większą sztywność i wytrzymałość na zginanie niż przedstawione na zdjęciach rozwiązanie. Drutu nie wyjdzie aż tak dużo, a efekt powinien być dużo lepszy.
W takim rozwiązaniu jak jest teraz, wystarczy że jeden z odciągów się zerwie (odpukać) i cały maszt złoży się jak domek z kart... Jeśli wprowadzimy dodatkowe zakratowanie - uniemożliwimy przemieszczenie poszczególnych rur masztu względem siebie, a jeśli dodatkowo mocowanie masztu do fundamentu będzie solidne, to nawet przy zerwaniu jednego z odciągów maszt powinien pozostać nienaruszony...
Pozdrawiam
Pomyślnych wiatrów i słonecznych dni...
Avatar użytkownika
l.j
Administrator
 
Posty: 162
Dołączył(a): 16.07.2008, 17:14

Re: Maszt wiatraka Serwy 3m

Postprzez Waldemar Pachoł » 17.08.2008, 21:25

Witam Kolegów!

Odnośnie masztu, zastosowanie kratownicy (przekątnych w oczkach) znacznie poprawi sztywność całej konstrukcji. A chcę tu podkreślić, że masz to najważniejsza część budowli - dobrze by był trwały.
Maszt który stoi u mnie na działce nie ma klasycznej budowy kratownicy, gdyż nie ma takiej potrzeby. Dokonałem stosownych obliczeń w zaprzyjaźnionym biurze projektowym dla konstrukcji o dwóch poziomach odciągów z założeniem, że to one będą nadawać mu sztywność. Jak widać - masz stoi nadal.

Co ważne: W przypadku masztu Pana LeszkaM z jednym poziomem odciągów pokusiłbym się o masz kratowany z powodu braku możliwości dynamicznego wyważenia śmigła. Środek masztu przy dużych wiatrach będzie tańczył - wibracje przy maszcie bez rozpórek nie są wskazane. Druga metoda to odciągi w połowie masztu które zredukują wibracje.
A odciągi lepiej niech się nie rwą... nawet jeden. Mieliśmy kiedyś piękny najwyższy radiowy maszt na świecie.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Maszt wiatraka Serwy 3m

Postprzez leszek » 31.08.2008, 20:10

Dziękuję za radę.

Obrazek

Przy okazji pragnę przestrzec przed długotrwałym spawaniem bez odpowiedniego zabezpieczenia oczu, które powoduje ich zaczerwienienie!

maszt.jpg
Kratownica
Avatar użytkownika
leszek
Administrator
 
Posty: 31
Dołączył(a): 22.12.2007, 16:57
Lokalizacja: Białystok

Re: Maszt wiatraka Serwy 3m

Postprzez l.j » 31.08.2008, 21:17

Naświetlenie oczu podczas spawania, to faktycznie nic przyjemnego...

A jak wpłynęło dospawanie krzyżulców na sztywność masztu? Jest duża różnica w stosunku do wersji wcześniejszej?
Pomyślnych wiatrów i słonecznych dni...
Avatar użytkownika
l.j
Administrator
 
Posty: 162
Dołączył(a): 16.07.2008, 17:14

Re: Maszt wiatraka Serwy 3m

Postprzez Waldemar Pachoł » 31.08.2008, 22:44

Teraz idealnie - normalnie zazdroszczę!
A niezłą przyłbicę do spawanie mozna już kupić za 25 zł (taką, ze nie trzeba jej trzymać ręka - spoczywa sama na głowie).
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Maszt wiatraka Serwy 3m

Postprzez leszek » 01.09.2008, 10:19

Trudno mi mówić o sztywności całego masztu, bo nie jest jeszcze wzniesiony. Na razie spoczywa w segmentach.
Avatar użytkownika
leszek
Administrator
 
Posty: 31
Dołączył(a): 22.12.2007, 16:57
Lokalizacja: Białystok

Re: Maszt wiatraka Serwy 3m

Postprzez leszek » 21.10.2008, 18:00

Przygotowania do wzniesienia masztu. Tutaj podniesienie dwóch segmentów w celu wyregulowania pionu.
Obrazek
Do regulacji posłużyły 4 śruby u podstawy:
Obrazek

Tutaj można dospawać krzyżulce by wzmocnić połączenie między segmentami.
Obrazek

pion.jpg
Pion

sruby.jpg
Śruby

link.jpg
Łączenie
Avatar użytkownika
leszek
Administrator
 
Posty: 31
Dołączył(a): 22.12.2007, 16:57
Lokalizacja: Białystok

Re: Maszt wiatraka Serwy 3m

Postprzez leszek » 11.11.2008, 22:39

Przygotowanie łożyska ślizgowego (nasmarowanie smarem łożyskowym) do założenia głowicy.
Obrazek

Założenie głowicy
Obrazek

Podnoszenie wieży z zastosowaniem wciągarki linowej typu kirfor.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kopia P1020798.JPG
Łożysko

P1020860.JPG
Kirfor

P1020806.JPG
Głowica

P1020863.JPG
Wznoszenie

P1020865.JPG
W pionie
Avatar użytkownika
leszek
Administrator
 
Posty: 31
Dołączył(a): 22.12.2007, 16:57
Lokalizacja: Białystok


Powrót do Maszt

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron