Prądnica z silnika od pralki Polar.

Budowa prądnicy domowym sposobem

Re: Prądnica z silnika od pralki Polar.

Postprzez set » 07.10.2014, 7:35

Ja malowałem pistoletem lakierem akrylowym samochodowym i też jest oki.
set
 
Posty: 752
Dołączył(a): 04.03.2012, 20:04
Lokalizacja: Jędrzejów

Re: Prądnica z silnika od pralki Polar.

Postprzez Juriii » 13.10.2014, 14:58

Witam koledzy. Dzisiaj w pracy cieżko szarpałem :D, i narysowałem sobie z nudów rozkład magnesów względem stojana. Zakładając że magnes przyciąga metal w swojej osi (jeśli porzyłożymy magnes powiedzmy do śrubokręta to śrubokręt ustawia sie po środku magnesu), to można założyć że przy takim ustawieniu magnesów jak narysowałem zaczepy będą jak najmniejsze? Magnes ma szerokość powiedzmy te 2,5 żłobka, jak na rysunku. Oś magnesu leży nad nabiegunnikiem i żłobkiem, podczas przesówania sie ubywa tyle samo nabiegunnika ile przybywa. Oczywiście w osi magnesu.

IMG_3383.JPG
Ostatnio edytowano 13.10.2014, 20:16 przez Juriii, łącznie edytowano 1 raz
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Prądnica z silnika od pralki Polar.

Postprzez zyzio 27 » 13.10.2014, 19:16

;)
zyzio 27
 
Posty: 61
Dołączył(a): 03.11.2013, 13:29

Re: Prądnica z silnika od pralki Polar.

Postprzez Juriii » 17.10.2014, 22:52

Mam pytanko. Czy jak zrobie wirnik z kawałka amelinium :) , to to nie wpłynie na pogorszenie parametrów prądnicy? Oczywiście potem obkleje go magnesami.
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Prądnica z silnika od pralki Polar.

Postprzez magnus54 » 18.10.2014, 11:26

Różnica jest ogromna.
Załączniki
Rotor stal.JPG
Rotor aluminium.JPG
magnus54
 
Posty: 14
Dołączył(a): 08.04.2014, 14:29

Re: Prądnica z silnika od pralki Polar.

Postprzez Juriii » 18.10.2014, 12:17

No cóż . To pomyśle o czyms innym. Aluminium nie zamyka pola magnetycznego. Ale gdzieś na forum widziałem że ktoś robił z aluminium. Ciekawe jak mu to działa.
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Prądnica z silnika od pralki Polar.

Postprzez set » 19.10.2014, 10:17

Juriii napisał(a):Witam koledzy. Dzisiaj w pracy cieżko szarpałem :D, i narysowałem sobie z nudów rozkład magnesów względem stojana. Zakładając że magnes przyciąga metal w swojej osi (jeśli porzyłożymy magnes powiedzmy do śrubokręta to śrubokręt ustawia sie po środku magnesu), to można założyć że przy takim ustawieniu magnesów jak narysowałem zaczepy będą jak najmniejsze? Magnes ma szerokość powiedzmy te 2,5 żłobka, jak na rysunku. Oś magnesu leży nad nabiegunnikiem i żłobkiem, podczas przesówania sie ubywa tyle samo nabiegunnika ile przybywa. Oczywiście w osi magnesu.

Załącznik IMG_3383.JPG nie jest już dostępny


Wydaje mi się że w twoim rysunku jest błąd oś magnesu zawsze ustawi się w środku żłobka i będzie zaczep
wydaje mi się że powinno być tak;
Najlepiej byłoby sprawdzić doświadczalnie
Załączniki
IMG_3383.JPG
set
 
Posty: 752
Dołączył(a): 04.03.2012, 20:04
Lokalizacja: Jędrzejów

Re: Prądnica z silnika od pralki Polar.

Postprzez Juriii » 19.10.2014, 10:30

za jakiś czas to sprawdze, jak tylko uporam sie z wirnikiem.
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Prądnica z silnika od pralki Polar.

Postprzez zyzio 27 » 19.10.2014, 19:58

witam mam pytanko mostek prostowniczy umiescic na gondoli przy prądnicy? i jaki prąd jest efektywniej przesyłac na odległość zmienny czy stały? chodzi mi o to że od wiatraka do budynku jest z kilkadziesiąt metrów a akumulatory muszą być zimą w budynku jak to rozwiązac? i jakiego kabla jest najlepiej użyc do przesyłu? wszelkie sugestie są mile widzane ;)
zyzio 27
 
Posty: 61
Dołączył(a): 03.11.2013, 13:29

Re: Prądnica z silnika od pralki Polar.

Postprzez Juriii » 19.10.2014, 20:30

To czy bedziesz przesyłał prąd przemienny czy stały to niema raczej różnicy. Różnica jest raczej w kosztach, 2 lub 3 żyły, taniej 2 żyły. Ja jak ktoś mi tu sugerował, mam zamiar użyć kabla o żyłach aluminiowych ,po dwie łączone razem YAKY 4x16mm2 do przesyłu prądu o mocy 24V i 8-9A. Odległość bedzie około 45-50m, strace około 7W. Więc coś takiego bym ci polecił.
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Prądnica z silnika od pralki Polar.

Postprzez LONIC » 21.10.2014, 17:45

Dość długi przesył. Straty będą napewno. Zalecane jest aby mostek był jak najbliżej prądnicy ale ja jak to ja bardzo bym z tym polemizował ze względów pomiarowych i konserwacjii. Dałbym mostek przy regulatorze i możliwie grube przewody. Niestety znowu się nie zgadzam z kimś tam i optowałbym na przewody miedziane. Są droższe owszem ale są o 1/3 wydajniejsze niż amulinium, lepsza przewodność cieplna, pewien styk bo można polutować i jeśli robisz na lata to miedź masz na lata a z amulinium to cholera wie kiedy się pokruszy albo Ci styk gdzieś ucieknie. Lepsza linka bo giętka ale drut też będzie dobry. I dla bezpieczeństwa puścić jedną nitkę więcej niż potrzeba. Ja nigdy nie zrobię żadnej instalacji w amulinium i nikt by mnie do tego nie namówił. Zawodowo przezwajam silniki i uwierz mi trzymaj się od amulinium z daleka. Do felg się nadaje tylko.
LONIC
 
Posty: 260
Dołączył(a): 23.10.2012, 18:15

Re: Prądnica z silnika od pralki Polar.

Postprzez Waldemar Pachoł » 22.10.2014, 8:57

LONIC: Dziwi mnie to co piszesz, bo to oznacza, że m.in. PGE się myli, bo wszelkie napowietrzne linie przyłączeniowe są właśnie z przewodów aluminiowych. Wiszą, huśtają się i jakoś się nie kruszą czy urywają. Może po prostu oni o tym nie wiedzą, że alu jest gorsze.

Czy mógłbyś rozszerzyć wypowiedź n/t większej wydajności aluminium. W sensie wydajności czego...

Odnoście lutowania: aluminium można również lutować, również w warunkach domowych, również bardzo łatwo - bez specjalistycznych narzędzi. Ja jednak preferuję zagniatanie.

Na zakończenie, bo to nie ten temat: Aluminium to jedyne rozsądne rozwiązanie przy stosunku cena/straty/mb.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Prądnica z silnika od pralki Polar.

Postprzez klistron » 22.10.2014, 10:51

Z mojego rozeznania przy przesylaniu mocy na odlegosc mniej stracimy przy napieciu zmiennym. Nie przypadkowo przesyl enargi elektrycznej odbywa sie na takim napieciu.
Praktyczne przykre doswiadczenia z aluminium, a szczeglnie z duza awaryjnosc polaczen szybko starzejacych sie, slkania mnie do poparcia sugestii Kol. LONIC.
My w wikszoci pracujemy na niskich napieciach stad przesylamy duze natezenia i kazdy przyrost oporu zlacza szybko da znac o sobie.
Znacznie wieksza bezawaryjnosc uzyskamy w miedzi.
klistron
 
Posty: 552
Dołączył(a): 22.08.2008, 0:35

Re: Prądnica z silnika od pralki Polar.

Postprzez LONIC » 22.10.2014, 17:16

Linie napowietrzne robione są prawdopodobnie z linki aluminiowej co zwiększa jego elastyczność i tylko dlatego są z aluminium bo jest dużo tańsze i lżejsze a waga lini napowietrznej jest bardzo ważna. Cena i waga to jedyne atuty, reszta tak jak pisałem wcześniej. Do kolegi Waldka miedź jest dużo lepszym przewodnikiem przecież o tym dobrze wiesz.
LONIC
 
Posty: 260
Dołączył(a): 23.10.2012, 18:15

Re: Prądnica z silnika od pralki Polar.

Postprzez zyzio 27 » 22.10.2014, 18:41

witam. szukałem kabli i natrafiłem na taki sklep http://www.elektrykasklep.pl/grupa/kabl ... niowe-1kv/ ceny są nie porównywalne do tych na allegro.mnie interesuje taki kabel http://www.elektrykasklep.pl/towar/kabe ... akxs-5x16/ bo u mnie nie da rady puscic go w powietrzu jedynie co moge zrobic to go zakopac w ziemi co o tym myślicie??
zyzio 27
 
Posty: 61
Dołączył(a): 03.11.2013, 13:29

Re: Prądnica z silnika od pralki Polar.

Postprzez Juriii » 22.10.2014, 20:11

Ja myśle że bedzie ok. Ja użyje takiego tylko 4 żyły. Przewody polącze do miedzianych przy pomocy śrub i podkładek CUPAL-owych, żeby sie przewód nie utleniał http://allegro.pl/podkladki-aluminiowo- ... 53042.html
Moje przeyłącze bedzie w puszce elektrycznej, a z niej bedą wychodzić przewody do peryferyjnych urządzeń (po dwa przewody z jednej i drugiej strony śruby skręcone nakrętką poprzez te właśnie podkładki)

IMG_3388.JPG
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Prądnica z silnika od pralki Polar.

Postprzez Juriii » 22.10.2014, 21:53

Wczoraj odebrałem wirnik od tokarza. No cóż... Wirnik po toczeniu nie wygladał specjalnie. W miejscach skręceni śrubami było ok, ale zaraz obok tak gdzie śrub brakowało to masakra, rozłaził sie na boki. Po przetoczeniu w ogóle brak był tego łączącego całość do kupy aluminium. Kicha. A ponieważ nie można go wykonać całego z ameliniu, to załatwiłem kawałek stalowego wałka. W sumie to kółko wypalone z blachy, ale powinno wystarczeć. Bedzie przetoczony, i w całości zastąpi ten blaszany.

Obrazek
Obrazek
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Prądnica z silnika od pralki Polar.

Postprzez Brus78 » 22.10.2014, 22:10

Juriii ja na stronach jednego producenta/pasjonata widziałem wirnik zrobiony z rury i pospawany takimi ramionami do osi.
Taki wirnik miałby wiele niższą wagę . może watroby to tak rozwiązać?.
Rura gruboscienna ,pospawać,przetoczyć.
AA .. dodam ,że ten wirnik był od wolnoobrotowej prądnicy 5KW i chyba jakieś 90 żłobków.
Czy warto to już bardziej doświadczeni koledzy niech się wypowiedzą.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Prądnica z silnika od pralki Polar.

Postprzez Juriii » 23.10.2014, 5:22

No widziałem. Akurat mam rure, tylko o 2mm na średnicy za małą... Ten wirnik po przetoczeniu w sumie nie powinien ważyć więcej jak orginał. Tragedii nie ma.
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Prądnica z silnika od pralki Polar.

Postprzez LONIC » 23.10.2014, 16:42

Przy tak małej prądnicy waga nie ma takiego dużego znaczenia. Wirnik Ci tokarz spiepszył. Ja skręciłem porządnie śróbami z dużymi podkładkami i nic się podczas toczenia nie zepsuło. Teraz jedyne wyjście to wytoczenie ze stali. Aluminium odpada i w rury też się nie baw.
LONIC
 
Posty: 260
Dołączył(a): 23.10.2012, 18:15

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Prądnica

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron