Moment obrotowy prądnicy

Budowa prądnicy domowym sposobem

Moment obrotowy prądnicy

Postprzez woj1 » 04.01.2011, 12:44

Witam, :D
Mam zamiar zbudować (lub kupić) prądnicę która po podłaczeniu do pędnika wiatrowego da mi prąd wyłącznie do ogrzewania (podrzewania) domu.
W internecie jest mnóstwo przykładów rozwiązań tego typu rozwiązań, ale nigdzie nie ma wyjaśnienia kiedy ten moment obrotowy musi być przyłożony do wału, a konkretnie kiedy siła ma być użyta ?
Zgodnie ze wzorami :
Moment obrotowy M = F * r
Moc P = n * M = n * F * r

n - obroty
F - siła
r - ramię siły

Moja niewiedza polega na tym, że nie wiem czy:
1. siła (F) musi być użyta kiedy już prąd elektryczny powstał i przechodzi przez odbiornik (np. pręt konstantanu o dużym oporze ogrzewając go)
2. siła (F) musi być użyta nawet w trakcie powstawania różnicy potencjałów na biegunach prądnicy jeszcze bez właczenia odbiornika ?
Pomijam na razie wszelkie siły potrzebne do przezwyciężenia oporów mechanicznych i strat.
I jeszcze jedno nieskromne pytanie : jak ta siła (F) (w niutonach)ma się do siły elektromotorycznej (w voltach) ?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Si%C5%82a_ ... motoryczna
ps. nie jestem elektrykiem lub elektronikiem
woj1
 
Posty: 3
Dołączył(a): 04.01.2011, 12:22

Re: Moment obrotowy prądnicy

Postprzez bpk » 04.01.2011, 18:35

siła powstaje podczas obciążania - jeśli płynie w zwojach prąd to jest siła - bez prądu teoretycznie jej nie ma.
bpk
 
Posty: 104
Dołączył(a): 09.06.2009, 15:23
Lokalizacja: Piaseczno, Warszawa

Re: Moment obrotowy prądnicy

Postprzez woj1 » 05.01.2011, 10:59

Dziekuję, to znaczy że siłę napędową należy użyć tylko po podłączniu odbiornika ... tj. pkt. 1 ?

Kiedy wyłaczę odbiornik to pędnik i prądnica będzie się szybciej obracać (bezproduktywnie) - bowiem do pokonania będą miały tylko siły tarcia łożysk i powietrza.
Podłaczająć odbiornik o b. wysokiej mocy mogę zatrzymać prądnicę i pędnik wiatraka.. Tylko dlaczego o tym nikt nie pisze ??
:shock: :shock:
np: tu : http://pl.wikipedia.org/wiki/Dysk_Faradaya

"Urządzenie składa się z dysku wykonanego z przewodnika prądu elektrycznego, umieszczonego w stałym i prostopadłym do płaszczyzny dysku polu magnetycznym wytwarzanym przez magnesy. Podczas obrotu dysku, między środkiem a zewnętrzną częścią dysku powstaje napięcie (siła elektromotoryczna)."

- nieprawda bo żadne napięcie czy siła elektromotoryczna nie powstanie bez podłączenia odpowiedniego odbiornika do tego ustrojstwa !! Tym urządzeniem może być kawałek drutu, żarówka czy reka :geek:
Jeśli mam rację to w życiu jak zawsze najwazniejsze sa momenty :D
woj1
 
Posty: 3
Dołączył(a): 04.01.2011, 12:22

Re: Moment obrotowy prądnicy

Postprzez bpk » 06.01.2011, 16:09

jak kręcisz prądnicą, to napięcie powstaje -ale jego nazwa (siła elektromotoryczna) jest myląca,
bo bez prądu (natężenia prądu) nie ma żadnych sił w sensie mechanicznym.

A żeby płynął prąd to musisz zamknąć obwód elektryczny - czyli podłączyć jakiś odbiornik do prądnicy.
bpk
 
Posty: 104
Dołączył(a): 09.06.2009, 15:23
Lokalizacja: Piaseczno, Warszawa

Re: Moment obrotowy prądnicy

Postprzez MareczeQ » 23.02.2014, 12:17

Witam,

Ja wiem, że to tak zwane odkopywanie tematu ale ciekawi mnie jedna kwestia (tematu o podobnej nazwie nie chciałem zakładać), a mianowicie:

Jak magnes neodymowy oddziałuje na moment obrotowy

Jak wiadomo, magnes neodymowy jest mocniejszy od ferrytowych o 10-16 razy
czyli wychodziło by na to, że silniki neodymowe są sprawniejsze 10-16 krotnie, czyli potrzebują 10-16 x mniej mocy aby wykonać tę samą pracę.
Czyli wychodziło by na to że, energia z magnesów neodymowych która jest kilkanaście razy większa daje znacznie większy moment obrotowy czyli zużywają 10-16x mniej mocy gdy wykonują tą samą pracę. A może się mylę?


Przy okazji jak to jest z żywotnością magnesów, wyczytałem gdzieś że gdy nie przekroczy się krytycznej temperatury to mogą działać ok 30 lat (inne zrodla podawaly nawet 80 lat hmmm? :shock: )
MareczeQ
 
Posty: 3
Dołączył(a): 22.02.2014, 23:10

Re: Moment obrotowy prądnicy

Postprzez klistron » 23.02.2014, 23:24

Sadzę że Koledzy przedstawią lepsze wyjaśnienia gdy znajdą czas. Mnie w obecnej chwili nasuwa się takie w powyższym zapytaniu.
Neodym 16 razy mocniejszy od ferrytu to nie jest równoznaczne że jest 16 razy sprawniejszy i za pół darmo odbierzemy większą moc.
Na przykład przy wiatrakach odzyskiwana MOC z prądnicy nie bierze się z neodymu, a z energii mechanicznej śmigła które napędza daną prądnicę. Musi ono wtłoczyć w prądnicę: moc strat mechanicznych, oraz moc odbierana przez nas jak i niechcianą moc strat na oporze uzwojenia prądnicy.
Cały zysk na NEODYMACH w stosunku do ferrytowych magnesów to wielokrotnie mniej zwojów w fazie dla tego samego napięcia , a tym samym tyle razy mniejsze straty na ciepło w uzwojeniu przy odbieraniu tej samej mocy.
Ale żeby było coś za darmo (perpetuum) to na razie niestety FIZYKA na to nie pozwala. :)
klistron
 
Posty: 552
Dołączył(a): 22.08.2008, 0:35

Re: Moment obrotowy prądnicy

Postprzez MareczeQ » 02.03.2014, 20:23

klistron napisał(a):Cały zysk na NEODYMACH w stosunku do ferrytowych magnesów to wielokrotnie mniej zwojów w fazie dla tego samego napięcia ,


coś w tym chyba jest, zamiast prądnica ważyć przykładowo (licząc samo uzwojenie) 160kg to waży 10kg ;)

ale cenowo chyba się to wyrównuje poprzez teraźniejszą cenę neodymów... kiedyś były po 8-10 zł teraz są po 25-40zł ;]
MareczeQ
 
Posty: 3
Dołączył(a): 22.02.2014, 23:10


Powrót do Prądnica

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości