jaki układ sieci (TN TT IT) dla generatora synchr.

Budowa prądnicy domowym sposobem

jaki układ sieci (TN TT IT) dla generatora synchr.

Postprzez sitop » 17.01.2011, 11:30

Witam Państwa. Pytanie brzmi jaki układ połączeń zastosować do generatora synchronicznego. Wyprowadzenia punktu zerowego nie maja znaczenia , mogę to uzyskać od producenta. Jednak nasuwają mi się pytania ponieważ:
1) generator zasila odbiorniki poprzez prostownik niesterowany 3 lub 6 pulsowy. Stąd też praca generatora nie będzie symetryczna. W każdej chwili generator pracuję na 1 lub 2 fazach w zależności od prostownika. Więc w punkcie sztucznego zera generatora pojawi się napięcie a potencjał ten będzie podpięty do ziemi. Prąd do momentu zwarcia nie popłynie, ale w przewodzie neutralnym będę miał napięcie różne od zera no i prawdopodobnie w przewodzie PE również.
2) z kolei w układzie izolowanym IT jest kłopot z zabezpieczeniem. Nie mam w tego typu sieciach doświadczenia a teoria książkowa do mnie nie przemawia. Opisy są bardzo teoretyczne i bez szczegółów.
Jeśli któryś z kolegów ma jakiś pomysł lub schemat typowego rozwiązania. Alternatywą może być schemat agregatu prądotwórczego.
Pozdrawiam Sitop
sitop
 
Posty: 9
Dołączył(a): 17.01.2011, 11:02

Re: jaki układ sieci (TN TT IT) dla generatora synchr.

Postprzez sitop » 17.01.2011, 23:55

Tylko nie mówcie że nie wiecie:) nie zabezpieczacie swoich elektrowni?? Standardowe szybkie wyłączenie bez uziemienia punktu sztucznego zera lub przewodu fazowego nie zadziała na wypadek zwarcia.
sitop
 
Posty: 9
Dołączył(a): 17.01.2011, 11:02

Re: jaki układ sieci (TN TT IT) dla generatora synchr.

Postprzez Waldemar Pachoł » 18.01.2011, 22:57

Ja, zresztą prawdopodobnie jak reszta posiadaczy małych elektrowni wiatrowych posiadających generator synchroniczny, używam układu IT.
Nie bardzo rozumiem potrzebę jaką Pan opisuje. Jeśli producent dostarcza Panu urządzenie, to posiada one wszystkie układy - w tym również ochronne.
Natomiast jeśli szuka Pan konkretnych rozwiązań to odnajdzie je Pan na www.mew.pl .

Zupełnie inna sprawa to problem zwarć. Proszę wykonać rysunek i opisać co/kogo chce Pan ochronić i gdzie występuje zwarcie - może ktoś poda rozwiązanie.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka


Powrót do Prądnica

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron