Generator Tarczowy z magnesami trwałymi

Budowa prądnicy domowym sposobem

Generator Tarczowy z magnesami trwałymi

Postprzez SelenaRnS » 31.05.2012, 1:17

Witam kolegów i koleżanki.

Jestem Marek. Od czasu gdy zacząłem się interesować generatorami, przypadkiem znalazłem stronkę z generatorem tarczowym z magnesami trwałymi.
Z faktu iż jeśli chodzi o tworzenie prądnic i tego typu wynalazków jestem na etapie raczkowania, chciałbym się dowiedzieć od szanownych kolegów, którzy mają więcej doświadczenia i wiedzy w tym temacie, czy warto zająć się wcześniej wspomnianym generatorem

Jak ugryźć ten temat by coś takiego wyprodukować w domowym zaciszu (wliczając pomoc zakładu, który wykona stojan)

http://whiteenergy.eu/osiagniecia/generator-tarczowy-20kw/

Czy ktoś z Was próbował już coś robić w tym kierunku?

Co do samego generatora interesuje mnie kilka rzeczy:

1. Czy Warto Spróbować stworzyć coś takiego?
2. Możliwość zrobienia tego na 3 fazy
3. Większy prąd znamionowy (z tego co się orientuje wszystko zależne jest od drutu nawojowego jakiego się użyje + połączenie (trójkąt/gwiazda - tylko który lepszy i dlaczego)
4. Czy dało by się to pogodzić jakoś z akumulatorami (rozumiem że potrzebny inwerter)

Cel użycia takiego generatora: Warsztat stolarski + ogrzewanie i oświetlenie w domu)


Z góry dziękuję za pomoc.

Z poważaniem,
Marek C.
SelenaRnS
 
Posty: 8
Dołączył(a): 30.05.2012, 23:32
Lokalizacja: Rudnik nad Sanem

Re: Generator Tarczowy z magnesami trwałymi

Postprzez Waldemar Pachoł » 31.05.2012, 14:30

Witaj!

To co podajesz w linku to nic innego jak klasyczna amerykanka - tylko "ubrana".

1. Tak. Popełniłem kilka i z każda miałem większą satysfakcję.
2. To jest trójfazowa prądnica.
3. W wielkim skrócie różnica jest taka pomiędzy gwiazdą a trójkątem, że napięcie rośnie o [pierwiastek z 3] razy.
4. Tak, kwesta posiadania odpowiedniej baterii akumulatorów.

Cel: O jakim wiatraku myślisz opisując cel?
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Generator Tarczowy z magnesami trwałymi

Postprzez SelenaRnS » 31.05.2012, 18:01

Waldemar Pachoł napisał(a):
Cel: O jakim wiatraku myślisz opisując cel?



Nad samym tematem wiatraka sie jeszcze nie zastanawiałem....
Chodzą mi po głowie inne myśli napędu aczkolwiek nie wiem czy w dobrym kierunku to idzie:

Pierwsza mysla był stary silnik od Fiacika 126p

z kolei kolejną ideą fakt kosztowną było by coś w ten deseń

http://www.youtube.com/watch?v=z-vYOXm5 ... re=related

-----------
Tak jak wcześniej wspominałem, raczkuje w tematach generatorów, co do generatora z pierwszego postu myslalem ze jest to 1 fazówka... zmylenie poprzez napiecie jakie daje 220V
SelenaRnS
 
Posty: 8
Dołączył(a): 30.05.2012, 23:32
Lokalizacja: Rudnik nad Sanem

Re: Generator Tarczowy z magnesami trwałymi

Postprzez Waldemar Pachoł » 31.05.2012, 18:44

SelenaRnS napisał(a):zmylenie poprzez napiecie jakie daje 220V


Rozumiem, tylko pamiętaj, ze to prądnica a nie alternator. Napięcie rośnie w funkcji obrotów. Może być 380, 460 i 600V.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Generator Tarczowy z magnesami trwałymi

Postprzez SelenaRnS » 31.05.2012, 21:30

A jakie macie zdanie na temat możliwości napędu który jest przedstawiony na YT w linku we wcześniejszym poście

Waldemar Pachoł napisał(a):
Rozumiem, tylko pamiętaj, ze to prądnica a nie alternator. Napięcie rośnie w funkcji obrotów. Może być 380, 460 i 600V.

fakt, moja gafa... same silniczki z drukarek ukazują te zasade: Wieksze obroty większe napięcie..... ale każdy popełnia błędy więc to nie grzech ;) (na szczęście)

Zastanawiam się jeszcze nad kwestią natężenia jakie można uzyskać... Na warsztacie działa kilka maszyn w danej chwili, więc natężenie powinno być w miarę możliwości z dużym zapasem, tylko jaki drut do tego zastosować - napewno w podwójnej izolacji, to pewne... ale jaki przekrój to już nie wiem sam...
SelenaRnS
 
Posty: 8
Dołączył(a): 30.05.2012, 23:32
Lokalizacja: Rudnik nad Sanem

Re: Generator Tarczowy z magnesami trwałymi

Postprzez Waldemar Pachoł » 31.05.2012, 22:01

Na YT jest tzw "wałek".
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Generator Tarczowy z magnesami trwałymi

Postprzez SelenaRnS » 31.05.2012, 22:19

możliwe, ale biorąc pod uwagę moc dodatkowych magnesów od N38 w górę, to chyba jest jakaś szansa że to poruszy generatorem w znacznym stopniu. A może się mylę? Jeśli tak to gdzie popełniam błąd w swych przemyśleniach.
SelenaRnS
 
Posty: 8
Dołączył(a): 30.05.2012, 23:32
Lokalizacja: Rudnik nad Sanem

Re: Generator Tarczowy z magnesami trwałymi

Postprzez set » 01.06.2012, 8:51

To wszystko nie jest takie proste. Ilość zwojów grubość drutu prędkość obrotowa wiatraka tak naprawdę to wyjdzie w praniu nie wszystko można obliczyć trzeba coś założyć
Cewka testowa coś pokaże ale myślę że trzeba zbadać ją też pod obciążeniem (jej napięcie) prędkość wiatraka pokaże program ale jak się go obciąży to zwolni o ile tego nikt nie wie
Każdy wiatrak jest inny.
set
 
Posty: 752
Dołączył(a): 04.03.2012, 20:04
Lokalizacja: Jędrzejów

Re: Generator Tarczowy z magnesami trwałymi

Postprzez SelenaRnS » 04.07.2012, 21:09

Panie Waldemarze oraz Secie dziękuje Wam za cenne odpowiedzi, powoli składam budżet by coś porobić w tym kierunku.


Mam jeszcze kilka pytań względem Amerykanek a "pralkowców" (widziałem gdzieś tutaj kiedyś taki temat porównania ale zniknął z pola widzenia)

Interesują mnie takie parametry jak:

- Łatwość budowy
- Generowany hałas
- koszt w zaokrągleniu
- moc niskim kosztem obrotów (do 1000 max)
- Wytrzymałość

Tak jak nadmieniałem, zbieram powoli budżet by ruszyć z pracami.

Teoria teorią ale przechodząc do praktyki chciałbym, zapytać kolegów (macie dużo większe doświadczenie - chociażby przez popełnione już prądnice) jakie były by wasze plany i obliczenia dla parametrów gdybyście sami mieli chęć popełnienia takiego giganta.

- moc 40 - 45kW
- odpowiedni rozmiar
- rodzaj drutu
- Cewki i metoda ułożeń standard czy tak jak KOMEL (chyba że są jeszcze jakieś inne sposoby by uniknąć zabawy z rdzeniami)
- napięcie 3x400V
- częstotliwość 50Hz - 60Hz
- rodzaj magnesów

Rodzaj prądnicy: Amerykanka czy taki generator na bazie silnika jak na stronie http://generatorek.pl/produkty.html


Oczywiście odpłatnie ;)

Z poważaniem,

Marek C.
SelenaRnS
 
Posty: 8
Dołączył(a): 30.05.2012, 23:32
Lokalizacja: Rudnik nad Sanem

Re: Generator Tarczowy z magnesami trwałymi

Postprzez Maciek » 04.07.2012, 21:26

Moim skromnym zdaniem 45KW to wyłącznie na bazie klasycznego silnika. Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić amerykanki.
Avatar użytkownika
Maciek
 
Posty: 250
Dołączył(a): 16.05.2009, 0:53
Lokalizacja: Wieluń

Re: Generator Tarczowy z magnesami trwałymi

Postprzez SelenaRnS » 04.07.2012, 21:37

20kW jest w pierwszym linku wiec 40kW też by pewnie nie było problemem tylko generalnie chodzi i koszta jakie by to wygenerowało i rozmiar

Sam zastanawiam się nad kwestią tego czy taka moc miec w amerykance czy czyms na bazie silnika.... ale narazie za plytko stąpam po tych rejonach wiec wole zasięgnąć porady u ludzi ktorzy sie znają lepiej niż ja i w razie w mozna liczyc na obliczenia :) bo to już wieksze przedsięwzięcie ;)
SelenaRnS
 
Posty: 8
Dołączył(a): 30.05.2012, 23:32
Lokalizacja: Rudnik nad Sanem

Re: Generator Tarczowy z magnesami trwałymi

Postprzez Waldemar Pachoł » 04.07.2012, 23:22

Amerykanka 15kW 3x230V na waybackmachine bo oryginalna strona wsiąkła: http://web.archive.org/web/200912301429 ... meroon.htm, czyli trzy takie i jest 45kW. :P

Jeśli już taka prądnica to z silnika.
Koszty będą potężne, ale mimo wszystko sporo niższe niż komercyjnych rozwiązań: <12500pln
Kolega ma taką właśnie prądnicę, 40kW 3x(chyba)230V. Waży toto pół tony...

Odnośnie parametrów to w kwestii obrotów i tak trzeba wykonać przekładnie.
Wytrzymałość: silnik.
Trudno to będzie policzyć - trzeba raczej skopiować rozwiązanie.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Generator Tarczowy z magnesami trwałymi

Postprzez SelenaRnS » 05.07.2012, 7:07

Ciekawi mnie czy ktos na forum popełnił już taką zabawkę opartą na silniku
SelenaRnS
 
Posty: 8
Dołączył(a): 30.05.2012, 23:32
Lokalizacja: Rudnik nad Sanem

Re: Generator Tarczowy z magnesami trwałymi

Postprzez TOMMASZ » 08.07.2012, 20:40

SelenaRnS napisał(a):Ciekawi mnie czy ktos na forum popełnił już taką zabawkę opartą na silniku


Większość Kolegów z forum zbudowało już taką prądnicę na silniku,ja sam także.Jedną z pralkowca do ładowania aku,a drugą dla znajomego do grzania wody użytkowej.Ta druga była z silnika 1.5kv,36 żłobków nawinięta drutem 0.6 i przy 120 obr/min kręcąc wiertarką bez problemu zapalała dwa halogeny 500W do białości.Więc 1kv był.Prądnica nie miała zaskoków i wirnik można było obracać tak jak w zwykłym silniku.

Myślę że pewniej,łatwiej i taniej wyjdzie właśnie wykorzystanie odpowiedniego silnika. Po za tym silnik będzie szczelny i zniesie więcej.
Nie udzielam porad na PW.
TOMMASZ
 
Posty: 976
Dołączył(a): 30.10.2011, 11:44

Re: Generator Tarczowy z magnesami trwałymi

Postprzez maciek19660714 » 10.07.2012, 8:00

SelenaRnS napisał(a):Ta druga była z silnika 1.5kv,36 żłobków nawinięta drutem 0.6 i przy 120 obr/min kręcąc wiertarką bez problemu zapalała dwa halogeny 500W do białości.Więc 1kv był.Prądnica nie miała zaskoków i wirnik można było obracać tak jak w zwykłym silniku.

A czy ona teraz działa już z wiatrakiem?
Jeżeli tak, to o jakiej średnicy śmigło i przy jakim wietrze robi ten 1 KW?
Może jakieś zdjęcie Ci pozostało z prac?
Avatar użytkownika
maciek19660714
 
Posty: 90
Dołączył(a): 20.06.2012, 14:12

Re: Generator Tarczowy z magnesami trwałymi

Postprzez TOMMASZ » 10.07.2012, 13:41

maciek19660714 napisał(a):
SelenaRnS napisał(a):Ta druga była z silnika 1.5kv,36 żłobków nawinięta drutem 0.6 i przy 120 obr/min kręcąc wiertarką bez problemu zapalała dwa halogeny 500W do białości.Więc 1kv był.Prądnica nie miała zaskoków i wirnik można było obracać tak jak w zwykłym silniku.

A czy ona teraz działa już z wiatrakiem?
Jeżeli tak, to o jakiej średnicy śmigło i przy jakim wietrze robi ten 1 KW?
Może jakieś zdjęcie Ci pozostało z prac?

Tego nie wiem,bo znajomy jeszcze nie poskładał tego do kupy,ma wszystkie elementy ale nie ma czasu na poskładanie.Śmigło powinno mieć nie mniej niż 3m średnicy,będzie miało co robić.
Nie udzielam porad na PW.
TOMMASZ
 
Posty: 976
Dołączył(a): 30.10.2011, 11:44

Re: Generator Tarczowy z magnesami trwałymi

Postprzez maciek19660714 » 12.07.2012, 19:50

Pytałem bo sam chcę wykorzystać prądnicę do grzania wody, a od Waldemara nauczyłem się sprawdzać informacje z "Wiatrakiem" i wychodzi mi, że śmigło 3m odbierze od wiatru 960W ale dopiero przy wietrze 9m/s, który niestety jest dosyć rzadko spotykany.
Przy 8m/s będzie 674,W.
Przy 6m/s tylko 284W.
Ciekawy jestem jak to wychodzi w praktyce.
Avatar użytkownika
maciek19660714
 
Posty: 90
Dołączył(a): 20.06.2012, 14:12

Re: Generator Tarczowy z magnesami trwałymi

Postprzez TOMMASZ » 12.07.2012, 20:14

Różnie to wychodzi,zależy jeszcze od tego jak u Ciebie z wiatrami a jak ze słońcem.Czego jest więcej?,bo u mnie zdecydowanie przewagę ma wiatr. Po za tym nie trzeba gotować wody,nawet jeśli osiągniesz te 280W,to i tak będzie się grzała.Kwestia sterowania grzałkami i wielkości zbiornika,kolektor jest wydajny ale słońca u mnie jak na lekarstwo.
Nie udzielam porad na PW.
TOMMASZ
 
Posty: 976
Dołączył(a): 30.10.2011, 11:44

Re: Generator Tarczowy z magnesami trwałymi

Postprzez maciek19660714 » 13.07.2012, 19:32

TOMMASZ napisał(a):jak u Ciebie z wiatrami a jak ze słońcem.Czego jest więcej?

W Szczecinie średnia to 5 do 6 m/s ale na obrzeżach gdzie mieszkam w miesiącach od września do maja zwykle wieje 6m/s, a w lecie jak nie wieje to świeci słońce.
TOMMASZ napisał(a):Po za tym nie trzeba gotować wody,nawet jeśli osiągniesz te 280W,to i tak będzie się grzała.

Właśnie tak sobie myślałem. Buduję teraz dom. Będę miał piec kondensacyjny i ogrzewanie podłogowe. Powrót wody będzie się odbywał przez kocioł, w którym będzie grzałka zasilana z prądnicy. Będzie więc ona wstępnie podgrzewać wodę przy słabym wietrze i grzać przy silniejszym, a termostat załatwi sprawę tego czy piec się włączy czy nie będzie musiał. Planuję wykorzystać głównie wiatr 6m/s, użyć śmigła 2.5m, które powinno odebrać od wiatru 198W (co zresztą pewnie wiesz bo odpisywałeś mi w temacie "Prądnica amerykanka 350mm") i właśnie liczę, iż ta "mała" moc coś tam zdziała z temperaturą.
Założenia chyba dobre, a na razie moim głównym problemem jest dopasowanie ilości cewek i magnesów do mocy śmigła.
Dlatego też ciekawy efektów szukam w sieci kogoś kto zrobił prądnicę i grzeje wodę ale niestety każdy robi, robi, a potem go nie ma więc albo zgodnie z prawem Murphy'ego albo efektów brak albo stoi i patrzy jak mu się wiatrak kręci i nie ma czasu pisać ( to prawo nie do końca takie było ale jest to moje, wolne tłumaczenie "jak ma się coś nie udać to na pewno się nie uda") :lol:
Avatar użytkownika
maciek19660714
 
Posty: 90
Dołączył(a): 20.06.2012, 14:12


Powrót do Prądnica

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 2 gości