Pole magnesu noeodymowego

Budowa prądnicy domowym sposobem

Pole magnesu noeodymowego

Postprzez Inzynier » 07.01.2013, 21:36

Witam wszystkich - to mój pierwszy wpis na forum. Przymierzam się do wykonania prądnicy typu amerykanka. Na początek chcę zbudować mała prądnicę (średnica zewnętrzna 240 mm, 18 cewek, 2 tarcze po 24 magnesy 40x10x4 - wyliczona przeze mnie moc to 60 W na każde 100 obr./min), żeby przeprowadzić pewne doświadczenia (silnik, oscyloskop, zmiana szczeliny, obciążenie itp.). Docelowo prądnica o odpowiednio większych wymiarach ma mieć moc znamionową 1 kW przy wietrze 10 m/s.
Napięcie doświadczalnej prądnicy (18V w układzie 3-fazowym gwiazda) wyliczyłem opierając się na ogólnie używanym prawie Faradaya. Jednak w tych obliczeniach pewną niewiadomą są parametry pola magnetycznego wytwarzanego przez magnes neodymowy. Czy ktoś z kolegów forumowiczów trafił może na poniższe informacje:
- Jak wygląda indukcja magnetyczna w polu magnesu neodymowego, a w szczególności jak zmienia się ona w zależności od szerokości szczeliny?
- Czy 2 magnesy neodymowe (w układzie osiowym wirnik, stator, wirnik) tworzą dwukrotnie większe pole? (poziomu nasycenia raczej nie przekroczą)

Z góry dziękuję za pomoc
Inzynier
 
Posty: 3
Dołączył(a): 06.01.2013, 22:15

Re: Pole magnesu noeodymowego

Postprzez Waldemar Pachoł » 08.01.2013, 10:46

Witamy,

Inzynier napisał(a):Na początek chcę zbudować mała prądnicę (średnica zewnętrzna 240 mm, 18 cewek, 2 tarcze po 24 magnesy 40x10x4 - wyliczona przeze mnie moc to 60 W na każde 100 obr./min)

Czy mógłbyś zamieścić na forum zwymiarowany rysunek np z CADa z rozmieszczeniem magnesów i cewek?

Inzynier napisał(a):Docelowo prądnica o odpowiednio większych wymiarach ma mieć moc znamionową 1 kW przy wietrze 10 m/s.

Czyli 64W przy 4m/s. Sugeruję przesunąć punkt mocy znamionowej nieco niżej - w stronę 8m/s.

Odnośnie obwodu magnetycznego strona Maćka pomoże najlepiej: http://maciejrz.republika.pl/
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Pole magnesu noeodymowego

Postprzez Inzynier » 08.01.2013, 22:13

Zatem załączam szkic małej prądnicy. Przyjąłem układ wirnik, stojan, wirnik. Na wirnikach są po 24 magnesy neodymowe 40x10x4, natomiast stojan tworzy 18 cewek (po 50 zwojów drutu 0,8 mm2). Zakładając Indukcję 0,5T teoretycznie przy 100 obr./min można osiągnąć 2V napięcia na każdej cewce. Łącząc je szeregowo po 6 mam 12 V, co w ukłądzie trójfazowym gwiazda daje ok. 20V. Ale już widzę, że raczej te 0,5T to naciągane, bo do takich magnesów podają 0,23T w odległości 0,7 mm, więc z pary przy szczelinie 10 mm (1 mm luz, 8 mm stojan, 1 mm luz) raczej 0,5T nie otrzymam. A teraz próbuję załączyć rysunki - może się uda.
gen11.JPG
Inzynier
 
Posty: 3
Dołączył(a): 06.01.2013, 22:15

Re: Pole magnesu noeodymowego

Postprzez Waldemar Pachoł » 08.01.2013, 23:16

Dzięki za rysunek.
No cóż, 4 milimetry magnesu to niewiele stąd takie wartości wyjściowe.

Ja płaciłem tyle samo za 45x25x10 :) (parę lat temu)
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Pole magnesu noeodymowego

Postprzez Inzynier » 09.01.2013, 12:19

W zasadzie to miała być prądnica ćwiczebna, przed wykonaniem docelowej. Ale zatem jeszcze jedno pytanie - czy są sztabkowe magnesy z polaryzacją wzdłuż średniego boku? A czy coś daje zestawienie np, dwóch magnesów? NIe mam doświadczenia w tej kwestii
Inzynier
 
Posty: 3
Dołączył(a): 06.01.2013, 22:15

Re: Pole magnesu noeodymowego

Postprzez kaiyara » 04.07.2013, 6:43

Robiłem próby z z cewkami testowymi do prądnicy trójwarstwowej jest duży spadek napięcia bo odcinaka aktywnego w mojej cewce było 10 cm a długość nie aktywnego (który generuje tylko straty) to 30 cm w dodatku na moją prądnicę potrzeba było 25kg drutu
kaiyara
 
Posty: 1
Dołączył(a): 04.07.2013, 6:38

Re: Pole magnesu noeodymowego

Postprzez Waldemar Pachoł » 04.07.2013, 9:18

Jakie wymiary miała Twoja cewka testowa?
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka


Powrót do Prądnica

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości