Bezszczotkowy silnik rowerowy jako prądnica.

Budowa prądnicy domowym sposobem

Bezszczotkowy silnik rowerowy jako prądnica.

Postprzez buckowina » 11.07.2013, 13:45

Ostatnimi czasy rozpoczynając budowę elektrycznego roweru wpadłem na pomysł, żeby silnik od takowego roweru wykorzystać jako prądnice do elektrowni wiatrowej. Są to silniki 3fazowe, bezszczotkowe, które osiągają obroty od 150rmp do 500rpm i moc od 250w do nawet 10kw(niektóre modele zalane olejem). Pracują one w przedziale napięć od 24V do nawet 90V, więc myślę że jako prądnica mogły by się nadawać. Proszę o komentowanie, co sądzicie o takim wykorzystaniu, być może będę niedługo miał dostęp do takowego silnika o mocy ok 1000w więc będę mógł coś po testować.

Jako potwierdzenie działania mojej koncepcji załączam filmik:



Więcej o takich silnikach można znaleźć wpisując w google hasło: "bike hub motor" lub "brushless hub motor"

Ogłoszenia sprzedaży takich silników często pojawiają się na allegro lub na forum pojazdów elektrycznych
buckowina
 
Posty: 41
Dołączył(a): 11.11.2012, 11:10

Re: Bezszczotkowy silnik rowerowy jako prądnica.

Postprzez Waldemar Pachoł » 11.07.2013, 19:37

Bawiłem się czymś takim - bo kolega (MIKA) kupił sobie takową do jego poziomego roweru (one mają swoją nazwę - nie pamiętam). Trójkołowcem 80km/h siedząc 5 cm nad asfaltem - wrażenia murowane. :)
Tak czy inaczej jest to zwykła prądnica - jeśli kręcić nią za pomocą wiatru.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Bezszczotkowy silnik rowerowy jako prądnica.

Postprzez buckowina » 11.07.2013, 22:30

Tyle, że taka prądnica przy 150rpm osiągała by napięcie pozwalające na ładowanie aku 12V, co myślę że jest dobrą alternatywą dla amerykanek, jak ktoś nie ma wystarczającego zacięcia, żeby takową zrobić.
buckowina
 
Posty: 41
Dołączył(a): 11.11.2012, 11:10

Re: Bezszczotkowy silnik rowerowy jako prądnica.

Postprzez Kwazor » 12.07.2013, 18:40

Cena/Watt odstrasza... 600zł za 250W...
Panele : 180Wp CIGS + regulatorv MPPT DIY.
Kwazor
 
Posty: 118
Dołączył(a): 09.09.2012, 11:17
Lokalizacja: REDA


Powrót do Prądnica

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron