Prądnica z wentylatora

Budowa prądnicy domowym sposobem

Prądnica z wentylatora

Postprzez harleyjunior » 17.03.2014, 17:09

Witam, mam wentylatorek od kompa [12V; 0,4A]. Wyciągnąłem z niego układ zmieniający prąd DC na AC i przy średnich nawet obrotach napięcie międzyfazowe wynosi ok. 6V. Problem pojawia się z prądem, gdyż prąd [Iz], który jest w stanie on wytworzyć to zaledwie kilka mA. Mam pytanie do was jak zwiększyć mu prąd? - dodać kilkadziesiąt zwojów cieńkim drutem czy może nawinąć od nowa grubym? Mam już zamówione neodymki 5x5x1, które posłużą do wzbudzania indukcji zamiast oryginalnego magnesu (jest tak słaby, że ledwo futryny się trzyma). Całość chcę zrobić jako wiatromierz - urządzenie do mierzenia prędkości wiatru. Genaralnie myślałem nad czymś takim: Prądnica - trafo - stabilizacja - źródło nap. stałego - wskaźnik stanu nap. zrobiony na zenerce. Dlaczego trafo? Wiadomo droga wiatrak - dom to kilka metrów czyli spory spadek napięcia.

Tak czy inaczej proszę was o radę jak przewinąć cewki na większy prąd o możliwie tym samym nap.
harleyjunior
 
Posty: 1
Dołączył(a): 17.03.2014, 16:46

Powrót do Prądnica

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron