Budowa pierwszej prądnicy,wybór silnika

Budowa prądnicy domowym sposobem

Budowa pierwszej prądnicy,wybór silnika

Postprzez ogrodnik » 19.07.2016, 21:19

Witam.
Jest to mój pierwszy post na forum a więc cześć wszystkim.
Miałem u siebie na szrocie 3 pralki i pewnego dnia przez przypadek dowiedziałem się że da się je jeszcze wykorzystać.Po rozbiórce i oględzinach okazało się że(wg mnie) nadaje się tylko jeden silnik od naszej polskiej Polar.Z tego co już zdążyłem przeczytać na forum ważna jest ilość żłobków(tych przerw między miedzią) Ja u siebie naliczyłem ich 36.Po krótkich namysłach mówie sobie -robie!Czytając dalej forum natrafiłem też na pomysł zrobienia prądnicy z innych silników,tak się składa że mam kilka różnych silników i teraz zastanawiam się czy może zrobić coś większego niż ten pralkowiec?Dodam że elektryk ze mnie żaden,natomiast szybko się uczę i nie takie rzeczy mi się zdarzało robić,tak więc przy pomocy forumowiczów myślę że dam radę.Pierwsza rzecz-wybór silnika-potrzebował bym rady.No i czy przewijać go na inny drut?
Zamieszczam kilka fotek tego co mam,pralkowca myślę ze każdy rozpozna.
http://imgur.com/ywfuE7Z
http://imgur.com/A2pxXqh
http://imgur.com/DV20OXT
http://imgur.com/1KpG2so
http://imgur.com/aF7nSnU

Na koniec powiem do czego będę wykorzystywał prąd.Myślałem przede wszystkim o ogrzewaniu tunelu foliowego podczas produkcji rozsady warzyw,odbywało by się to za pomocą rur wodnych.Inne zastosowanie to ładowanie aku i przerabianie na 230v a dalej już wiadomo(oświetlenie i inne drobne rzeczy)
Mam jeszcze w głowie wiele innych pomysłów ,myśle by z czasem zrobić kilka takich prądnic i być samowystarczalnym energetycznie.Poki co chciałbym wystartować z jedną a dobrą.Tyle ode mnie.
ogrodnik
 
Posty: 4
Dołączył(a): 19.07.2016, 20:37

Re: Budowa pierwszej prądnicy,wybór silnika

Postprzez Waldemar Pachoł » 20.07.2016, 18:38

Moc to iloczyn napięcia i natężenia. Napięcie "regulujesz" obrotami a maksymalne natężenie to możliwości drutu. Te zaś wynoszą 4A/1mm2 pola jego powierzchni. Stąd łatwo ustalić drut jaki byłby potrzebny.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Budowa pierwszej prądnicy,wybór silnika

Postprzez ogrodnik » 20.07.2016, 20:44

Witam.
Akurat definicja mocy jest mi znana.Pytanie moje brzmiało czy warto działać coś z pozostałymi silnikami których zdjęcia wrzuciłem.Jak mniemam ten 20kW się nie nadaje.
Najbardziej sprawdzony wydaję się ten od polara,znalazłem tą stronę na tym forum http://elektronika.5v.pl/w_pradnica.php i tak się składa że mój pralkowiec jest identyko,także chyba jako pierwszą moją prądnicę zrobię właśnie z tego silnika.W projekcie na stronie http://elektronika.5v.pl/w_pradnica.php ten kto wykonywał prądnicę przewinął silnik na 3 fazy.Pytanie ode mnie jest takie,bo to jest mało jasne dla mnie,czy 3 fazy są lepsze niż jedna?
Wiem tylko tyle że taki prąd można chyba podłączyć bezpośrednio pod grzałkę wodną bez dodatkowej elektronik.Pytanie 2: jakiej dodatkowej elektroniki potrzebował bym by ładować aku 12v?
Pytanie nr 3.Jakie osiągi może mieć ta prądnica?
Pyt 4. Jaki ostatecznie drut wybrać(przewijanie wykona fachowiec)?
ogrodnik
 
Posty: 4
Dołączył(a): 19.07.2016, 20:37

Re: Budowa pierwszej prądnicy,wybór silnika

Postprzez Waldemar Pachoł » 21.07.2016, 8:48

Skoro definicja mocy jest znana to nie rozumiem pytania o wymianę drutu ("czy przewijać na inny drut?")...

Odpowiedzi na pytania:
1. Tak, 3F jest lepszym rozwiązaniem, choć z racji niższych napięć w porównaniu do tej samej prądnicy 1F, 3F wymaga grubszych przekrojów do przesyłu.
2. Prądnica -> mostek -> regulator ładowania -> obciążenie (np. akumulator).
3. Nie czytałeś co napisałem w post #2. Moc leży w funkcji obrotów więc odpowiedź jest prosta: zależy od obrotów.
4. Nie czytałeś co napisałem w post #2. "[...]a maksymalne natężenie to możliwości drutu. Te zaś wynoszą 4A/1mm2 pola jego powierzchni.[...]"
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Budowa pierwszej prądnicy,wybór silnika

Postprzez ogrodnik » 21.07.2016, 21:08

Ok.Te 4 A to rozumiem że w przekroju? jeśli tak to aktualnie silnik nawinięty jest drutem coś koło 0,4mm.Wychodzi mi coś koło 2amper.
Kwestia obrotów/volt zależy tylko od wiatru?Na silniku piszę 425obr/min.Właściwie to tyle z teorii.
Pytania moje wcześniejsze właściwie odnosiły się do praktyki której mi brak.Z tego co wyczytałem na podanej wyżej stronie autor mówi że można nawinąć drutem 0,9mm.
Jeszcze mam takie dwa pytania czy szerokość stojana i wirnika ma znaczenie w budowie prądnicy?
Czy użyty silnik nie ma tych elementów za wąskich?
ogrodnik
 
Posty: 4
Dołączył(a): 19.07.2016, 20:37

Re: Budowa pierwszej prądnicy,wybór silnika

Postprzez Szympik188 » 21.07.2016, 23:04

Silnik o którym mowa ma za krótki stojan i wirnik to coś ok 28mm to pchanie pieniędzy w błoto. Stosunek miedzi aktywnej do nieaktywnej to ok 1:4 z dwóch pakietów to jeszcze by coś z tego było.
Szympik188
 
Posty: 181
Dołączył(a): 18.03.2014, 22:14

Re: Budowa pierwszej prądnicy,wybór silnika

Postprzez Waldemar Pachoł » 22.07.2016, 7:15

ogrodnik: Liczymy to mniej-więcej w taki sposób:
Dla przewodu fi 0,9mm:
PI*r^2 = 3,1415*0,45^2 = 0,636mm2
0,636 * 4A = 2,54A
2,54A * 3F = 7,62A
Czyli moc prądnicy dla drutu fi 0,9mm:
12V * 7,62A = 91W
24V * 7,62A = 183W (dwa razy wyższe obroty)
48V * 7,62A = 366W (obroty x4)
600V * 7,62A = 4572W (obroty x50)
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Budowa pierwszej prądnicy,wybór silnika

Postprzez ogrodnik » 22.07.2016, 8:59

Szympik188 napisał(a):Silnik o którym mowa ma za krótki stojan i wirnik to coś ok 28mm to pchanie pieniędzy w błoto. Stosunek miedzi aktywnej do nieaktywnej to ok 1:4 z dwóch pakietów to jeszcze by coś z tego było.

Dzięki za radę.Co powiesz o innych silnikach które mam? Np. taki 1,5kw,da się coś powiedzieć nie zaglądając w środek?
Ew. co zrobić ,szukać jakiegoś konkretnego modelu,bo już się napaliłem szkoda rezygnować z chęci jak są.
ogrodnik
 
Posty: 4
Dołączył(a): 19.07.2016, 20:37

Re: Budowa pierwszej prądnicy,wybór silnika

Postprzez Szympik188 » 23.07.2016, 0:10

Pan Waldek podał bardzo przydatny przykład obliczenia szacowanej mocy prądnicy wraz z obrotami. Silnik najlepiej rozebrać aby policzyć żłobki i zmierzyć wirnik, stojan wtedy można już coś powiedzieć czy sie nadaje.
Szympik188
 
Posty: 181
Dołączył(a): 18.03.2014, 22:14

Re: Budowa pierwszej prądnicy,wybór silnika

Postprzez arnold43 » 18.06.2018, 13:03

Przy budowie pierwszej prądnicy zawsze ejst bardzo trudno wybrać silnik. W takiej tematyce doradziłby się jakiegoś specjalisty.

_________________________________________________________
Ostatnio edytowano 23.06.2018, 11:21 przez leszek, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Zabronione jest umieszczanie linków niezwiązanych z treścią posta lub tematyką forum. Treści pozycjonujące i reklamowe będą usuwane.
arnold43
 
Posty: 5
Dołączył(a): 18.06.2018, 12:53


Powrót do Prądnica

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron