Amerykanka inna niż pozostałe

Budowa prądnicy domowym sposobem

Amerykanka inna niż pozostałe

Postprzez polokihusar » 09.09.2016, 17:32

Witam, jestem nowy, proszę o odrobinę wyrozumiałości ;p

Sprawa wygląda następująco: jestem na etapie budowy trzeciej amerykanki, pierwsza nie wyszła, szkoda gadać. Druga była znacznie lepsza, rękami wykręciłem prawie 70V, użyłem drutu 1,2mm, 9 cewek i 12 par magnesów 40x18x10, mam trzy tarcze o średnicy 24cm grubości 1cm. Amerykanke chcę zrobić podwójną, tzn. rotor-stator-rotor-stator-rotor. Jeden stator mam teraz czas na drugi, tylko, że chcę podkręcić osiągi, na tarczach które mam zmieszcze 12 cewek pod warunkiem, że bok cewki wyniesie 15 lub 16 mm, a magnesy posiadam szerokości 18mm. Nie wiem czy by to zdało egzamin, więc zamiast trójfazowej zastanawiam się nad budową prądnicy jednofazowej, wten czas cewki by się zmieściły w stosunku do magnesów, jedna cewka i jedna para neodymów, stator grubości 15mm może 18mm.

Jednak stwierdziłem, że lepiej byłoby mieć trzy fazy. Dlatego pytanie moje brzmi:
Jeśli bym zbudował np 10 cewek (20 par neodymów) grubości 5 może 6 mm, połączył wszystkie razem tworząc jedną fazę, pózniej powtórzyłbym to, tworząc kolejne dwie fazy. Następnie na pierwszą nałożyłbym drugą, obróconą o 120° i następnie trzecia też przesunięta o 120°
W ten sposób teoretycznie jest 30 cewek i trzy fazy, miedzi zmieszczę więcej więc osiągi też powinny być lepsze, :) czy to ma sens? Czy może ktoś już wpadł na taki pomysł i może się pochwalić wykonaniem i osiągami? A może lepiej zbudować taki sam stator jak poprzedni? Wtedy je połączyć i mam około 140v przy ~300 obrotach na minutę.
Dodam jeszcze, że w chwili obecnej nie mam pomysłu do czego będzie wykorzystana prądnica, buduję na przyszłość, może kiedyś wiatrak powstanie i amerykanka służyć będzie do podgrzewania wody. ;)
polokihusar
 
Posty: 5
Dołączył(a): 09.09.2016, 16:42

Re: Amerykanka inna niż pozostałe

Postprzez Waldemar Pachoł » 11.09.2016, 16:27

W ten sposób teoretycznie jest 30 cewek i trzy fazy, miedzi zmieszczę więcej więc osiągi też powinny być lepsze, :) czy to ma sens?

Tak, ale nie ekonomiczny. Osiągi będą x3 w stosunku do pojedynczej. Ten sam efekt osiągniesz przy pojedynczej o obrotach x3.

Dodam jeszcze, że w chwili obecnej nie mam pomysłu do czego będzie wykorzystana prądnica, buduję na przyszłość, może kiedyś wiatrak powstanie i amerykanka służyć będzie do podgrzewania wody.

Lepsze efekty osiągniesz gdy do podgrzewania wody zaprzęgniesz słonko. Kilka działających kolektorów prezentowano na naszym forum.
Oczywiście wiatrem jak najbardziej można takie ogrzewanie wspomagać.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Amerykanka inna niż pozostałe

Postprzez polokihusar » 12.09.2016, 13:08

Dzięki za odpowiedź :)
Czyli nie opłaca się kombinować tylko zrobić tak jak poprzedni stator, czyli 9 cewek? I 12 par magnesów, .... właśnie przyszły mi neodymki, 40 szt 40x18x10, miały być po 20 na tarczę, ale skoro nie zmieszczę to może zrobię amerykankę z trzema statorami :p....
Ale mimo wszystko kusi mnie, żeby nawinąć cewki w taki sposób jak wcześniej podałem ;p
polokihusar
 
Posty: 5
Dołączył(a): 09.09.2016, 16:42

Re: Amerykanka inna niż pozostałe

Postprzez Waldemar Pachoł » 12.09.2016, 18:22

Kombinować się opłaca, bo zdobywa się doświadczenie. :) Zrobisz po prostu wolnoobrotowa prądnicę, z tym, że środkowe tarcze zrób tak by magnes mógł działać na lewy i prawy stator, to mniej magnesów i mniejsze koszta.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Amerykanka inna niż pozostałe

Postprzez polokihusar » 13.09.2016, 8:38

W jaki sposób to zrobić? Środkowy rototor musiałby być cały z żywicy?
polokihusar
 
Posty: 5
Dołączył(a): 09.09.2016, 16:42

Re: Amerykanka inna niż pozostałe

Postprzez Waldemar Pachoł » 13.09.2016, 11:07

Rotor musi być stalowy. W rotorze należy wyciąć laserem otwory o wielkości magnesu, same magnesy umocować z obydwóch stron stalową siatką i całość zalać żywicą.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Amerykanka inna niż pozostałe

Postprzez polokihusar » 27.09.2016, 20:21

No i nie wyszło, umieściłem 20 par magnesów, ciasno bo przy dolnej krawędzi magnesy były w odległości 6mm, wykonałem cewkę testową, grubości 0.5mm, przy około 150 obr na min. osiągi wyniosły 0.8v i 0,5 A, zbyt mało by się opłacało, w planie miały być 30 cewek, więc 24v . Będe teraz próbował czy na tarczach zmieszcze 12 cewek, jak nie to wykonam tak jak poprzedni stator, czyli 9 cewek.... o wynikach dam znać ;p

Pytanie jedno mam, jeśli będe miał dwa statory, to jak je połączyć razem?, jeśli były by identyczne i magnesy nad nimi przechodziły równo, tzn na cewce nr 1 na statorze nr 1 i na cewce nr 1 na statorze nr 2 magnesy pokrywają boki cewki tymi samymi biegunami i w takim samym stopniu, to wtedy połączenie byłoby proste, ale gdy będą się różnić? Czy wtedy lepiej dwa mostki prostownicze zastosowac i na wyjściu połączyć szeregowo lub równolegle?
polokihusar
 
Posty: 5
Dołączył(a): 09.09.2016, 16:42


Powrót do Prądnica

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 3 gości

cron