PRĄDNICA AMERYKAN

Budowa prądnicy domowym sposobem

PRĄDNICA AMERYKAN

Postprzez DJADAMO » 22.05.2009, 21:49

Rozpocząłem budewę prądnicy typu amerykan jestem ciekaw pracy tego typu generatora i postanowiłem ten plan wykonać
Prądnica 3 fazowa
Cewki 80 zwojów nawinięte drutem 1,6mm 9szt
Magnesy oczywiście neodymowe n38 45x25x10 24szt
Układ będzie połoczony w gwiazdę
Niedługo podeśle zdjecia z efektów mojej pracy

Cewki nawinięte ,grubość ich wyszła 1,12cm
Bok cewki wyszedł ok 20mm czyli mniej niż szerokość magnesu
Tarcze rotorów mają być naprzeciw siebie biegunami ustawione? i jakie odstepy robić od statora?

Proszę o jakieś cenne porady i wskazówki dotyczące budowy tego typu generatora.
Avatar użytkownika
DJADAMO
 
Posty: 31
Dołączył(a): 16.04.2009, 22:01

Re: PRĄDNICA AMERYKAN

Postprzez Waldemar Pachoł » 23.05.2009, 22:59

Ja na Twoim miejscu, dociągnął bym szerokość boku cewki do szerokości magnesu, bo szkod miejsca i sporej straty na mocy.
Tarcze docelowo mają się przyciągać (UWAGA NA PALCE)! - czyli naprzeciw siebie magnesy różnoimienne.
Odstęp jak najmniejszy 1-2mm.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: PRĄDNICA AMERYKAN

Postprzez DJADAMO » 24.05.2009, 8:45

Rozważam kwestie rotorów a bardziej materiału na ich zastosowanie
Mam do wyboru tarcze hamulcowe jedną od BMW o średnicy 296mm i jedną od MB SPRINTER o średnicy 286mm
Oczywiście tarcze hamulcowe są żeliwne.
Mam możliwość także wytoczenia kręgów stalowych posiadam tokarki,frezarki itp. materiał też sie znajdzie
Która kwestia była by najlepsza do uzyskania jak najlepszego magnetowodu?
Avatar użytkownika
DJADAMO
 
Posty: 31
Dołączył(a): 16.04.2009, 22:01

Re: PRĄDNICA AMERYKAN

Postprzez DJADAMO » 24.05.2009, 8:46

A właśnie w tej kwestii boku cewki to mogłem obniżyć jej wysokość i wtedy szerokość jej by wzrosła
Załączniki
PICT0076.JPG
cewki statora
PICT0074.JPG
zdjecie obrazujące szerokość boku cewki. pod cewką umieściłem magnes 45x25x10 w celu pokazania zależności
PICT0073.JPG
cewka prądnicy 80zw
Avatar użytkownika
DJADAMO
 
Posty: 31
Dołączył(a): 16.04.2009, 22:01

Re: PRĄDNICA AMERYKAN

Postprzez Waldemar Pachoł » 25.05.2009, 23:10

Coś za coś, jednak ostatnio po wykonaniu kilku prądnic zauważyłem, że grubość ;) moze wynosić nawet 3xgrubość magnesu - czyli dla 45x25x10 cewka może mieć grubość 30mm. Jak dokonam więcej testów to wrzucę na forum wyniki.
Błąd u Ciebie polega na kształcie - jest "O" a powinno być "V". Będzie działać ale moc wynikowa będzie mniejsza.
Co do rotora: ma być wykonany z materiału o właściwościach magnetcznych (czyli nie z aluminium i nie stali nierdzewnej). Na Twoim miejscu wytoczyłbym z blachy 6mm. Pamiętaj, że w środku statora jest piasta i musi się ona tam zmieścić a przy użyciu tarcz hamulcowym proste to nie będzie (mała średnica).
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: PRĄDNICA AMERYKAN

Postprzez DJADAMO » 26.05.2009, 13:33

Przy budowie nastepnej prądnicy cewki napewno zrobie w kształcie litery V.To jest moje pierwsze wykonanie wiec od czegoś trzeba zacząć.Stator już został wykonany.Tarcze hamulcowe jakie zastosuje mają wymiar 350mm bardzo duże jak na samochód osobowy kupiłem na złmie w bardzo dobrym stanie.Przetocze je od strony magnesów i zrobie rowek aby dobrze je było układać.Piaste przerobie i zastosuję od samochodu ŻUK.Na bierząco będe podsyłał zdjęcia z efektów mojej pracy.
Avatar użytkownika
DJADAMO
 
Posty: 31
Dołączył(a): 16.04.2009, 22:01

Re: PRĄDNICA AMERYKAN

Postprzez bpk » 09.06.2009, 15:55

użyj rdzeni cewek stojana z wielu stalowych pręcików (nie stykających się ze sobą)
- można wtedy obniżyć ilość zwojów i wielkość magnesów
albo uzyskać większą moc i napięcie.

wklejając stalowe pręciki można zwiększyć moc już istniejących stojanów.

Paweł
bpk
 
Posty: 104
Dołączył(a): 09.06.2009, 15:23
Lokalizacja: Piaseczno, Warszawa

Re: PRĄDNICA AMERYKAN

Postprzez DJADAMO » 09.06.2009, 22:24

Posiadam sporą ilość pakietu blach z dławika w kształcie litery E| .Można by je pociąć na mniejsze kawałki .W jakich miejscach umieścić te blaszki?Część z nich myślę że dałoby rade umieścić wewnątrz cewki działało by wtedy podobnie jak cewka w motorze i być morze podniesło by moc prądnicy.
Avatar użytkownika
DJADAMO
 
Posty: 31
Dołączył(a): 16.04.2009, 22:01

Re: PRĄDNICA AMERYKAN

Postprzez bpk » 10.06.2009, 13:09

to nie muszą być blachy ferrytowe.
Wystarczy zahartowana (twarda) zwykła stal (np. drut z gwoździa)

sprawa podstawowa to odizolowanie od siebie poszczególnych elementów rdzenia,
żeby nie było strat na prądach wirowych.

za pomocą rdzenia można albo zwiększyć napięcie albo obniżyć ilość zwojów i
tym samym straty na oporze cewek albo koszty na wielkości magnesów.

Wstawienie rdzeni w istniejący stator powoduje wzrost mocy (wzrasta napięcie przy tych samych obrotach).

rdzenie oczywiście muszą być WYŁĄCZNIE wewnątrz cewek !!
rdzenie poza cewkami nie mają żadnego sensu.
bpk
 
Posty: 104
Dołączył(a): 09.06.2009, 15:23
Lokalizacja: Piaseczno, Warszawa

Re: PRĄDNICA AMERYKAN

Postprzez Waldemar Pachoł » 11.06.2009, 21:58

[...]rdzenie oczywiście muszą być WYŁĄCZNIE wewnątrz cewek !!
rdzenie poza cewkami nie mają żadnego sensu.


Się nie zgodzę! Z lekcji fizyki, a miałem najlepszego fizyka w regionie - prof. Chorążewicza, pamiętam zupełnie coś zupełnie innego.
Poza tym prąd powstaje wtedy - kiedy nad bokami tej samej cewki znajduje się para różnoimiennych magnesów - wtedy jest "górka" (proponuję sprawdzić na oscyloskopie). Zastosowanie rdzenia tylko wewnątrz cewki wspomaga "pół pola" z co z drugą połową?

Robiłem kilka testów i lepiej zamknąć rdzeniem cewkę niż stosować rdzeń i dwa magnesy naprzeciw siebie - ale wtedy to już mamy przeróbkę silnika a nie amerykankę i przy okazji moment zaczepowy.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: PRĄDNICA AMERYKAN

Postprzez bpk » 12.06.2009, 10:46

rdzenie wewnątrz cewek zamykają dwa obwody magnetyczne - jeden z cewką sąsiednia z jednej strony a drugi z cewką
sąsiednią z drugiej strony.

rdzeń pozwala zastosować mniej zwojów grubszego drutu i/albo mniejsze magnesy.
Mniejsze straty i większa oc dyspozycyjna.

Moment zaczepowy zależy od tego jak duże wstawimy rdzenie - trzeba wybrać kompromis pomiędzy wzrostem mocy statora
a wykorzystaniem najsłabszych podmuchów wiatru (które mają i tak za małą energię, żeby wygenerować prąd).

Ktoś napisał, że moment zaczepowy to straty - to nieprawda - moment zaczepowy to WYŁĄCZNIE pulsacja momentu obrotowego.
Nie ma przy tym żadnych strat!!!
Jedyne co można uznać za "stratę" to to, że wiatrak się nie kręci przy wiatrach, przy których i tak by nie wyprodukował
żadnego prądu.
bpk
 
Posty: 104
Dołączył(a): 09.06.2009, 15:23
Lokalizacja: Piaseczno, Warszawa

Re: PRĄDNICA AMERYKAN

Postprzez DJADAMO » 12.06.2009, 22:29

Dzisiaj juz przygotowałem piaste od żuka został ztoczony tył na równo. Tarcze od mercedesa też już są gotowe otwory bazowane na piaście od żuka (większy rozstaw otworów).Jutro przystąpię do złożenia prądnicy na stole i uruchomieniu jej na sucho.Zastanawiam się nad zastosowaniem śmigieł jaką opcję wybrać ale to dopiero po zamocowaniu prądnicy.
Avatar użytkownika
DJADAMO
 
Posty: 31
Dołączył(a): 16.04.2009, 22:01

Re: PRĄDNICA AMERYKAN

Postprzez DJADAMO » 15.06.2009, 22:35

Oto efekt mojej pracy. Jak na razie zmontowane wszystko na stole muszę się tym pobawić bo nigdy nie miałem takiego urządzenia.Jak widać mostek prostowniczy wykonałem sam 6 diód 10A radzieckie dosyć wytrzymałe.
Załączniki
IMG_0557a.jpg
IMG_0558a.jpg
IMG_0555.jpg
Avatar użytkownika
DJADAMO
 
Posty: 31
Dołączył(a): 16.04.2009, 22:01

Re: PRĄDNICA AMERYKAN

Postprzez bpk » 16.06.2009, 12:27

na zdjęciu magnesy na tarczach nie są naprzeciw siebie. Tak to przynajmniej wygląda.
taka prądnica będzie miała bardzo małą wydajność, gdyż pola magnesów zamiast się
wzmacniać i tworzyć obwody to się znoszą i osłabiają!


przykręć górną tarczę tak, aby po skręceniu magnesy były dokładnie naprzeciw siebie!
bpk
 
Posty: 104
Dołączył(a): 09.06.2009, 15:23
Lokalizacja: Piaseczno, Warszawa

Re: PRĄDNICA AMERYKAN

Postprzez DJADAMO » 16.06.2009, 17:31

Dokładnie tak było błąd przy montażu.Dzisiaj już zalałem ponownie magnesy i teraz patrzą na siebie tak jak trzeba.Zastanawiam się nad średnicą śmigieł do tej prądnicy w jakim rozmiarze zastosować czy 2m czy 2,6m.
Avatar użytkownika
DJADAMO
 
Posty: 31
Dołączył(a): 16.04.2009, 22:01

Re: PRĄDNICA AMERYKAN

Postprzez DJADAMO » 19.06.2009, 7:10

Zastanawiam się nad zbudowaniem konstrukcji o pionowej osi obrotu.Do tego generatora zastosowałbym 5 łopat 2m specjalnie wyprofilowanych tak jak te na alledrogo.Średnica wirnika wynosiłaby ok 2m.Chodzi mi pogłowie zastosowanie tego typu ponieważ chciałbym to zamontować na dachu,jest on dość wysoko ale na konstrukcje o poziomej osi niema szans.Sprawność konstrukcji o pionowej osi jest mniejsza ale wtym przypadku decyduje tylko konstrukcja.Pytanie do znawców tematu czy ruszy tą 700w prądnice taki typ śmigieł? Czekam na opinie na ten temat
Avatar użytkownika
DJADAMO
 
Posty: 31
Dołączył(a): 16.04.2009, 22:01

Re: PRĄDNICA AMERYKAN

Postprzez bpk » 19.06.2009, 13:19

ja też mogę tylko na dachu i też myślę o pionowej osi obrotu z łopatą równo 3m, żeby nie było żadnych
papierkowych problemów.

Chcę zrobić bardzo dużą średnicę rotora (4-5m) więc uzyskam ogromny moment obrotowy przy niskich obrotach.

Zwykła amerykanka bez rdzeni w cewkach nie da mi przy 60 obr/min wystarczającej mocy a rdzenie powodują,
że można wyciągnąć kilowaty z takich obrotów (pod warunkiem, że jest duży moment obrotowy z dużego promienia rotora).

rdzenie rządzą ;)
bpk
 
Posty: 104
Dołączył(a): 09.06.2009, 15:23
Lokalizacja: Piaseczno, Warszawa

Re: PRĄDNICA AMERYKAN

Postprzez l.j » 19.06.2009, 21:34

A teraz drogi kolego Pawle prosimy o przedstawienie jakieś własnoręcznie wykonanej prądnicy "amerykanki" z rdzeniami, bo na razie widzimy agitację teorii rdzeni w amerykance bez jakiegokolwiek praktycznego potwierdzenia. Szczerze mówiąc nie widziałem jeszcze "amerykanki" z rdzeniami, bo chyba nie po to została stworzona, by mieć rdzenie (z oczywistych dla mnie względów) ;)
Jak zobaczę w realu te wszystkie przedstawione przez Ciebie zalety amerykanki z rdzeniami, to uwierzę i zwrócę honor. Póki co jestem zwolennikiem klasycznej amerykanki, bądź przeróbki zwykłego silnika. Pozdrawiam :)
Pomyślnych wiatrów i słonecznych dni...
Avatar użytkownika
l.j
Administrator
 
Posty: 162
Dołączył(a): 16.07.2008, 17:14

Re: PRĄDNICA AMERYKAN

Postprzez DJADAMO » 19.06.2009, 22:45

No właśnie tu są zdania podzielone jedni opisują cewki z rdzeniami a inni bez rdzeni.Ja jak dotąd nie spotkałem się na żadnej stronie amerykańskiej jakiegoś opisu o montowaniu rdzeni a przecież ta konstrukcja z USA chyba się wydostała a amerykanie lubią eksperymentować.Zobaczymy co i jak się na forum wyjaśni.Został stworzony nowy temat na forum i bedę się niemu przyglądał
Avatar użytkownika
DJADAMO
 
Posty: 31
Dołączył(a): 16.04.2009, 22:01

Re: PRĄDNICA AMERYKAN

Postprzez leszek » 29.06.2009, 16:05

W zasadzie projekt (autorstwa Hugh Piggotta) wywodzi się ze Szkocji i stamtąd trafił do USA.
Avatar użytkownika
leszek
Administrator
 
Posty: 31
Dołączył(a): 22.12.2007, 16:57
Lokalizacja: Białystok

Następna strona

Powrót do Prądnica

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron