Siła odśrodkowa łopaty - obliczenia.

Wszystko związane z lopatami do elektrowni

Siła odśrodkowa łopaty - obliczenia.

Postprzez Brus78 » 23.01.2018, 11:26

Witajcie .
Potrzebuję obliczyć siłę odśrodkową działająca na łopatę w czasie maksymalnych obrotów.
Szacowane dane :
Ciężar łopaty 40kg
Długość 6m
Obroty 90 rpm

Posiliłem się trochę Wiatrakiem i kalkulatorami i wychodzi mi ,że jesli środek ciężkości wyznaczę na 3m od osi obrotu (środek łopaty) wychodzi mi siła odśrodkowa około
12000N (1200kg około) natomiast jeśli wezmę środek ciężkości bliżej nasady 2,3m wychodzi mi 9200N czyli jakieś 920kg.

Tak naprawdę nie wiem w którym miejscu od osi śmigła powinienem mierzyć siłę odśrodkową a raczej środek ciężkości.
Czy ktoś z was coś takiego obliczał ?

Te dane potrzebuję do doboru łożysk łopat.
Różnego typu historie....
Brus78

Re: Siła odśrodkowa łopaty - obliczenia.

Postprzez Waldemar Pachoł » 21.02.2018, 20:42

Siłę mierzymy w punkcie zaczepienia, czyli dla łopat na piaście - w osi obrotu. Ale dla wirnika będzie ona wynosiła 0 (zero) ponieważ siły działające na poszczególne łopaty zniosą się w osi obrotu zakładając idealnie wyważone łopaty.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Waldemar Pachoł

Postprzez Brus78 » 22.02.2018, 18:08

Dzięki .
Jesli można obliczyć siłę odśrodkową w miejscu mocowania łopat do piasty można by przyjąć odległość mocowania do piasty ma 40cm

Tak więc
prędkość obrotowa 90 /min daje prędkość około 3,8 m/s na odległości 40cm od osi. Waga szacowana 40 kg.
w takim razie ze wzoru Fo = (m · v2) / r (2 czyli do kwadratu)

Fo = 1444 N czyli jakieś 144 kg .. to brzmi dużo lepiej :)
Brus78

Postprzez Waldemar Pachoł » 23.02.2018, 11:29

Siłę odśrodkową można policzyć dla obliczenia siły ścinającej jaka będzie działać na śruby którymi jest przykręcona łopata. A dla łożysk to istotniejsze będą bicia wynikające z nieosiowości niż siły boczne. Boczne występują np jeśli samochód wchodzi szybko w ciasny zakręt. W przypadku wirnika tylko jeśli działa zabezpieczenie przeciwburzowe.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Waldemar Pachoł

Postprzez Brus78 » 23.02.2018, 18:05

U mnie zabezpieczeniem przeciwburzowym będzie odchylanie łopat. Tak więc siły żyroskopowe i inne które masz na myśli nie będą wchodzić w grę.
w sumie to łopata sama w sobie powinna mieć tendencję do ustawiania w chorągiewkę. Tak przynajmniej mi się wydaje..
Brus78

Powrót do Łopaty