Śmigło dreweniane 3,6m

Wszystko związane z lopatami do elektrowni

Re: Śmigło dreweniane 3,6m

Postprzez Juriii » 20.08.2018, 21:44

I mam już zrobiony model. Pozostaje jeszcze położyć jedną warstwę lakieru i będzie można działać dalej
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Śmigło dreweniane 3,6m

Postprzez Juriii » 18.07.2019, 9:20

Witam. Śmigła zrobione, ładnie się kręcą. Parametry zbliżone do wyników z programu wiatrak. Ale mam problem gdyż dość mocno świszczą. Daje fotki
https://photos.app.goo.gl/Z4jWEN6QL9K2jpeJ7

Problem może być w tępym zakończenie łopat. Chcę dodać zaokrąglone zakończenia odpowiednio zcieniowane aby poprawić aerodynamikę końcówki. Co o tym myślicie będzie ciszej?
Jak to nie wypali to myślę jeszcze o doklejeniu powierzchni spływu śmigła, bo teraz powierzchnia jest tępo zakończona krawędzią o grubości 7-8mm. Oczywiście doklejka była by na połowie śmigła, od połowy do końcówki. Ten doklejony odcinek do krawędzi spływu składał by się z 4cm kawałków oddzielonych od siebie mała przerwą. Co myślicie?
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Śmigło dreweniane 3,6m

Postprzez Szympik188 » 26.07.2019, 23:04

Witam, u mnie przy moich drewniakach miałem podobny problem, pomogło zaokrąglenie końcówki o niewielkim promieniu i efekt był lepszy. Zobacz jakie ma swind albo duże wiatraki, przypominają ostrze miecza.
Szympik188
 
Posty: 181
Dołączył(a): 18.03.2014, 22:14

Re: Śmigło dreweniane 3,6m

Postprzez Juriii » 01.08.2019, 9:31

Dzięki za odpowiedz. Właśnie poszedłem w te stronę. Zostało mi jeszcze wyszpachlować połączenie i pomalować. Zmienie jeszcze kąty łopaty. Teraz na końcówkach mam 10 stopni. Moim zdaniem trochę za dużo. Końcówki zrobię na zero podkładając pod mocowania wydrukowane z pla kliny.
https://photos.google.com/share/AF1QipO ... 9SaHNjQllR
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Śmigło dreweniane 3,6m

Postprzez Juriii » 15.08.2019, 14:46

Mała aktualizacja. Założyłem dzisiaj poprawione śmigła, zmieniłem także kąt natarcia, i... Jest rewalka. Śmigieł prawie nie słychać. Prawie, bo słychać je tylko jak nagle przestanie wiać wiatr, albo zmieni kierunek to wtedy lekko szumią. Przy mocy oddawanej od 130W do 1200W słychać tylko prace przekładni i nic więcej. Czekam na konkretne wiatry do testów to wtedy jeszcze coś dopisze. Ogólnie trudniej jest śmigle ruszyć, ale jak już ruszy i złapie cug to szok. Jestem meeega zadowolony, i sąsiedzi pewnie też... Pozdrawiam
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Śmigło dreweniane 3,6m

Postprzez Juriii » 07.01.2020, 14:31

Witam szanowne grono. Panowie, od sierpnia moja turbina śmiga aż miło. W samym grudniu produkcja wyniosła 142kWh, w listopadzie 82kWh co bardzo mnie cieszy. Ostatnimi dniami przy bardzo silnych wiatrach turbina w porywach dawała 4500W mocy przy 350obr/min śmigła i 875obr/min prądnicy. Jest to dość poważny problem gdyż prądnica jest zrobiona z silnik o mocy 3kW, a grzałki w bojlerze są o mocy 4000W, sami rozumiecie... Hamowanie turbiny obciążeniem prądnicy na nic już sie nie zdaje przy tych mocach. Nawet jak bym zrobił zwarcie na prądnicy ona nadal by sie kręciła(dokładanie obciążenia nic już nie zmienia).
Mam w prawdzie składany ogon odchylający wiatrak od wiatru po osiągnięciu tych 300obr/min, ale to trwa sporą chwile, 30s. Miałem w planach, a nawet zrobiłem piastę zmieniającą kąt łopat śmigieł, ale patent nie działał zbyt dobrze i na razie sobie to odpuściłem. Co byście poradzili? jak zmniejszyć obroty wiatraka przy tych dużych wiatrach? Wiem że smigło bez problemu wytrzyma te 360obr/min a nawet 400, ale nie chcąc ugotować prądnicy na razie jak są takie duże wiatry muszę całość zatrzymywać. Może coś poradzicie?
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Śmigło dreweniane 3,6m

Postprzez Waldemar Pachoł » 05.04.2020, 22:25

Regulacja odśrodkowa, czyli znaczna przeróbka piasty.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Poprzednia strona

Powrót do Łopaty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron