śmigło drewniane 5m+

Wszystko związane z lopatami do elektrowni

śmigło drewniane 5m+

Postprzez Brus78 » 03.12.2014, 17:04

Mój projekt wiatrakowy posuwa się swoim torem ,ale nadal nie mam śmigła ani za bardzo pomysłu na nie.
Tak się złożyło,że trafił mi się prawie idealny materiał na łopaty a w dodatku darmo:)
Trafiłem u nas na budowie nowe belki fabrycznie klejone na konstrukcje dachowe.
Belki te mają grubość 5 cm a szerokość 30cm. każdy płat klejony jest mniej więcej z 10 listew na szerokość i są fabrycznie obustronnie strugane.
Maja one długość ponad 6 metrów więc to ja zadecyduję jakiej średnicy śmigło zbudowałbym z nich.
W takim układzie aż żal ich nie wykorzystać :)
Belki mogły być trochę szersze ale nie będę narzekał bo i tak dzięki temu materiałowi zaoszczędzę mnóstwo czasu.
I tu właśnie prośba do was o pomoc w dobraniu wymiarów i szerokości.
Ja w sumie chciałbym wzorować się na śmigłach Hugh Pigotta z narzucaniem kątów.
Wg niego kąt zaklinowania u nasady powinien być jak największy na jaki pozwala materiał.Następnie w połowie 6 stopni a na końcówce 3 stopnie.
Co do samej szerokości łopat u nasady i końcach chciałbym się was poradzić.
Chciałbym ,żeby pomimo średnicy śmigło było w miarę szybkie.
Wszystkie sugestie mile widziane :)
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: śmigło drewniane 5m+

Postprzez Szympik188 » 03.12.2014, 21:23

Witam. Próbowałeś może korzystać z programu wiatrak? To bardzo przydatny i prosty w obsłudze program do wykonania łopat jak i steru. Możesz wybrać obrys trapezowy i wklepać własne szerokości łopaty a dwie strony dalej jest moc jaką możesz uzyskać z danych szerokości. Sam zamierzam zrobić śmigiełka mam już wszystko rozmierzone kąty itp, ale nie mam jeszcze odpowiedniego materiału. Pozdrawiam
Szympik188
 
Posty: 181
Dołączył(a): 18.03.2014, 22:14

Re: śmigło drewniane 5m+

Postprzez Brus78 » 03.12.2014, 22:23

Tak próbowałem podawać tam moje dane ale bez efektu.
Przy danych jakie podawałem program pokazuje takie cuda ,jakie się nawet fizjologom nie śniły ;)
Poza tym mnie interesują konkretne dane ,kąty,wymiary,stosunki wymiarów i kątów ,a nie tabelki. Jestem praktykiem i realistą dlatego pytam doświadczonych kolegów a zrobienie łopat metrowej szerokości mnie nie interesuje :)
Jeśli pogoda dopisze.to może w piątek zacznę coś dłubać. Poobcinam z grubsza bo 6metrowych łopat chyba nie będę robił :)
Podoklejam na szerokość po kilka centymetrów.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: śmigło drewniane 5m+

Postprzez Szympik188 » 04.12.2014, 19:23

Tak z ciekawości sprawdziłem i wychodzi tak: średnica koła wiatrowego 5m, wiatr 8m/s, Z=8(dla mniejszego wychodziła za mała moc), obrys trapezowy przy osi 0,3m końcówka 0,2m moc jaką wypluł program to 2.138 kW i moment 83Nm. Czyli nie tak źle to wszystko wygląda:) Co do kątów to trzeba by narysować na papierze milimetrowym przekrój twojej belki i rozrysować kąty(oczywiście te które się zmieszczą:) z wybranych stacji i wszystko pomierzyć.
Szympik188
 
Posty: 181
Dołączył(a): 18.03.2014, 22:14

Re: śmigło drewniane 5m+

Postprzez Brus78 » 04.12.2014, 21:03

Dzięki :) to już coś.
Ja własnie rozrysowuje sobie wszystko.
Na stronach pigotta nie podaja poszczególnych stacji .
Podaja tylko kąty w 3 miejscach i tak przy nasadzie ma być kąt największy możliwy na jaki pozwala materiał.
W połowie 6 stopni a na końcu 3 stopnie.
Nie ma z tym większego problemu bo można według tych 3 punktów wytyczyc łuk.
Dziś wstępnie przyciąłem sobie belki ale mają trochę małych sęków gdzieniegdzie.. trudno .. materiał darmowy więc wykorzystam w ramach treningu.
Mam bardzo ciekawy pomysł jak ogarnąć wycinanie śmigieł... jesli wyjdzie jak planuję to będą identyczne jak z kopiarki ;)
Co prawda ,nie widziałem jeszcze nigdzie takiego sposobu ale jestem z zawodu stolarzem /technikiem więc mam swoje kruczki i sposoby ;)
jutro podoklejam brakujące 5 cm. Na sobotę zaplanowałem działania z wycinaniem.
Od płaskiej strony nie będzie problemu... gorzej od wypukłej ale coś wymyślę ... chyba
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: śmigło drewniane 5m+

Postprzez Szympik188 » 05.12.2014, 18:52

Trzy stacje według mnie jak na takie śmigło to trochę mało, program wyrzuca ponad 50 ;) Pochwal się swoim patentem, może przyda się mi i innym:) Ja myślałem nad takim sposobem https://www.youtube.com/watch?v=aTloL-j5BSY
Szympik188
 
Posty: 181
Dołączył(a): 18.03.2014, 22:14

Re: śmigło drewniane 5m+

Postprzez Brus78 » 05.12.2014, 19:34

Na razie nie ma sie czym chwalić bo jeszcze nie wypróbowałem.
Jeśli bedzie czym napewno napisze co i jak.
Problemem nie jest wystruganie płaskiej powierzchni. Gorzej w wypukłą, żeby ładnie wyszła.
Filmik ,który podesłałeś widziałem.Niestety nie mam piły taśmowej.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA


Powrót do Łopaty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron