Profil

Wszystko związane z lopatami do elektrowni

Profil

Postprzez jacekk » 21.04.2015, 13:21

Witam.

Nowy na forum, więc wypadało byu się przedstawić. Jacek, woj. Lubelskie, trochę chciałbym uszczknąć z siły wiatru więc dlatego tu jestem. ;)

Mam takie pytanko do tych doświadczonych, otóż jestem na etapie tworzenia łopat wirnika (Z-7, średnica śmigła 240cm, 4 łopaty, profil u nasady Clark Y 12%, przechodzi płynnie w Eiffel 400 na końcu łopaty) z laminatu. Jak na razie powstało kopyto, jeszcze nie dokończone ale już bliżej niż dalej. Mam taki dylemat, po wykonaniu w formie dwóch połówek łopaty trzeba by je jakoś skleić ze sobą. Trzeba by też wnętrze jakoś wypełnić. Czym wypełnić i jak skleić? Krawędź spływu nie stwarza problemu bo powierzchnia klejenia jest spora, ale gorzej z krawędzią natarcia. Jak Wy to robicie?
jacekk
 
Posty: 3
Dołączył(a): 21.04.2015, 13:01

Re: Profil

Postprzez Waldemar Pachoł » 24.04.2015, 20:40

Cześć!

A widzisz... problem jest zupełnie odwrotny, bo łatwiej skleić krawędź natarcia. 3-4 co raz to węższe paski naklejane na krawędź natarcia załatwi problem. Potem tylko szlif, ewentualnie szpachla i malowanie. Krawędź spływu dla mnie jako starego modelarza jest znacznie trudniejsza bo się mata rozrywa/łamie. Tu na szczęście pomaga pianka którą się wlewa do łopaty a resztę robi sama ona. Na koniec tylko statyczne i dynamiczne wyważanie.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Profil

Postprzez Nosam » 30.12.2015, 22:07

Próbuję przeanalizować profil swojego nieefektywnego śmigła i mam pytanie - co jest najważniejsze, na co zwrócić uwagę?
Czy ważniejsza jest szeroka cześć blisko osi, czy ta wąska na końcu? A może środkowe profile?
Jak wygląda kwestia "równomierności mocy"?
Czy dzieląc profil na powiedzmy trzy części w zależności od promienia, możemy przyjąć, że zarówno najbliższe osi 1/3 długości łopaty, jak ostatnia 1/3 cześć tworzą taką samą moc/ moment obrotowy?
Czy może końcówki łopaty najbardziej przyczyniają się do przetwarzania energii wiatru w moc mechaniczną?
Jak ta ""równomierności mocy" jest realizowana w różnych profilach?
Nosam
 
Posty: 20
Dołączył(a): 26.12.2014, 9:36

Re: Profil

Postprzez Waldemar Pachoł » 31.12.2015, 8:46

Nie profil jest u Ciebie problemem a raczej kąt zaklinowania czyli docelowo parametr Z. Zobacz na starych westernach wiatraki wielołopatkowe "profile" miały z płaskich desek - dziś z płaskiej blachy i wykonywały pracę do której zostały wykonane.
Odpal program Wiatrak Krzyśka Baranowicza i zrób testy. Poznasz zasady. Pobaw się średnicą wewnętrzną zobaczysz jaki procent mocy śmigła generuje.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Profil

Postprzez Nosam » 31.12.2015, 12:38

No, takiego "obliczeniowego" sposobu na spędzenie Sylwestra jeszcze nie miałem ;-)
Nosam
 
Posty: 20
Dołączył(a): 26.12.2014, 9:36

Re: Profil

Postprzez Waldemar Pachoł » 31.12.2015, 19:47

Żeby bardziej namieszać powiem, że przy śmigle o średnicy 2,5m pierwsze 50cm łopaty "nic nie robi"...
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka


Powrót do Łopaty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron