Moment startowy śmigla

Wszystko związane z lopatami do elektrowni

Moment startowy śmigla

Postprzez Brus78 » 09.03.2016, 23:11

Witajcie .
Udało mi się zdobyć ciekawą zabawke do przerobienia na prądnicę.
Jest to silnik 15kw zespolony z przekładnią 7,87.
Na tą chwilę jedną ręką prawie nie idzie tego ruszyć.dwiema rękami za oś idzie ale ciężko.
Natomiast na ramieniu 30 cm ciężar uruchamiający to około 4kg.(bez magnesów)
Wiadomo ,że jak dojda magnesy to będzie ciężej.
Prawdopodobnie bedzie to współpracować ze śmigłem o średnicy 9-10m .
I tu moje pytanie..
Czy potrafi ktoś obliczyć moment startowy śmigla tej srednicy?
Nie chciałbym żeby to ustrojstwo startowało przy 6 m/s :)
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Moment startowy śmigla

Postprzez Szympik188 » 10.03.2016, 11:30

Zapowiada się spora konstrukcja, zapanować nad takim monstrum to już nie przelewki, trzeba to dobrze zaplanować i zabezpieczyć :) A wracając do pytania pozwoliłem sobie obliczyć za pomocą programu wiatrak moment uruchamiający twoją przekładnie.
Sama przekładnia potrzebuje ok 12Nm do rozruchu (4 x 9.81 x 0.3 = 11.772Nm)
Trój łopatowe śmigło o średnicy 10m przy 1.2m/s Z=7(można przyjąć mniejsze, ale to tylko realny przykład) 16obr/min generuje moc 28W i 16.5Nm
Ogólnie to takie śmigła przy tych samych parametrach co wyżej przy 3m/s ma 40obr/min generuje 430W i 103Nm a przy 10m/s 133obr/min generuje 16kW i 1145Nm
Szympik188
 
Posty: 181
Dołączył(a): 18.03.2014, 22:14

Re: Moment startowy śmigla

Postprzez Brus78 » 10.03.2016, 21:22

A dzięki :) to daje już jakiś zarys .Z tego wynika ,że raczej nie mam się co obawiać o start.
Moment startowy o którym pisałem dotyczy przekładni sprzężonej z silnikiem , zatem jest to moment obu urządzeń.
Nie zagladałem jeszcze do środka ale może po wymianie łożysk bedzie lżej.
Natomiast bardzo ważną sprawa będzie to żeby nie sknocić prądnicy..mowa o zaczepach.
Biorąc pod uwagę przekładnię to na wałku wyjsciowym zwiększy się zaczep prawie 8 krotnie.
Zaglądałem do programu wiatrak ale obliczenia należą raczej do moich słabych stron :)
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Moment startowy śmigla

Postprzez Szympik188 » 11.03.2016, 0:25

Program jest bardzo łatwy w obsłudze wystarczy mu podać odpowiednie parametry i sam wszystko ładnie liczy :) Oczywiście to obliczenia i teoria a co przyniesie praktyka i natura może się różnić. Prądnica przy takich rozmiarach może mieć dość ciężki start warto się do tego przyłożyć. Skąd weźmiesz takie śmigiełka bo chyba nie strugane? :D
Szympik188
 
Posty: 181
Dołączył(a): 18.03.2014, 22:14

Re: Moment startowy śmigla

Postprzez Brus78 » 11.03.2016, 17:29

Sama pradnica będzie miła wirnik średnicy około 180mm.
Cały silnik z obudową i żebrami ma 33 cm średnicy.
Moja prądnica z silnika 5,5 kw ma wirnik 160mm a można ją obracać dwoma palcami.
Co do śmigieł... a dlaczego nie strugane ? ;) zauważ jedną rzecz .śmigło drewniane jest łatwe w wykonaniu.
Nawet po zrobieniu można je zawsze trochę stuningować.
Waga ... moje płaty ważą po 8 kg szt. śmigło z laminatu waży duuużo więcej. Niższa waga to niższa siła odśrodkowa / rozrywająca śmigło.
Cena materiałów śmieszna w porównaniu do śmigieł z laminatu. Laminatowe śmigło swind tej średnicy kosztuje jakieś 8 tys.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Moment startowy śmigla

Postprzez Szympik188 » 14.03.2016, 12:31

Wiem że dla chcącego nic trudnego ;) ale bardziej chodziło mi o znalezienie odpowiednio dużego kawałka drewna. Przy takiej średnicy szerokości i kąt łopaty muszą być już dość spore, aby uzyskać żądany moment rozruchu.
Szympik188
 
Posty: 181
Dołączył(a): 18.03.2014, 22:14

Re: Moment startowy śmigla

Postprzez Brus78 » 15.03.2016, 20:38

Ja nie jestem przekonany do śmigła z jednego kawałka.
Moje jest klejone fabrycznie z pasków około 3 cm szerokości.
Dzięki temu nie ma szans żeby pod wpływem warunków atmosferycznych zaczeło się wypaczać.
Poklejenie kilka kawałków drewna jest proste . dysponuję dwiema strugarkami,pilarką i innymi narzedziami więc tą część uważam za miłą zabawę :)
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Moment startowy śmigla

Postprzez Brus78 » 19.11.2016, 10:06

Odświeżę trochę temat momentu startowego.
Już dłuższy czas walczę z zaprojektowaniem mojego większego śmigła. Dzięki podpowiedzi Waldka w końcu załapałem jak działa program Wiatrak .
Ciekawi mnie jedna rzecz jak duży wpływ ma kąt zaklinowania blisko nasady łopaty na sam moment rozruchu.
Czy powinniśmy dążyć do jak największego kąta czy znaleźć jakiś kompromis.
Program wiatrak podaje te kąty w zakresie od około 15 do 40 stopni.
Obawiam się jednak ,że zbyt duży kąt pomoże w rozruchu ale będzie przeszkadzał aby śmigło osiągnęło żądane obroty poprzez siłę hamującą tej części łopaty.
Zauważyłem także ,że kąt tej części łopaty jest ściśle narzucany przez pr.Wiatrak zależnie od parametru" średnicy wewnętrznej pierścienia łopatek"
Wygląda to tak ,że im średnica większa tym mniejszy kąt można uzyskać stosując ręczne ustawianie kąta lub dla maksymalnego momentu.
Dodatkowo zmniejszając ten kąt z moich porównań wynika ,że znacznie podnosi się moment oraz moc.

Szczerze mówiąc nie mam pojęcia co autor Wiatraka miał na myśli podając parametr maksymalnej doskonałości skoro ten parametr nawet o połowę może obniżyć moc i moment śmigła w stosunku do kątów maksymalnego momentu.
Co zyskamy obliczając śmigło dla maksymalnej doskonałości?
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Moment startowy śmigla

Postprzez Waldemar Pachoł » 20.11.2016, 14:09

Ciekawi mnie jedna rzecz jak duży wpływ ma kąt zaklinowania blisko nasady łopaty na sam moment rozruchu.

Ta wartość jest mała wręcz żadna.
Czy powinniśmy dążyć do jak największego kąta czy znaleźć jakiś kompromis.

Ja darowałbym sobie całkowicie te części łopaty gdzie Z=5 i kąt jest większy niż 25 stopni.
przykład:
Średnica 3m, łopata 300/150, max kąt 25stopni, Z=5, średnica wewnętrzna: 60cm, moc max/obr: 1567W przy 357 obr/min
Średnica 3m, łopata 300/150, max kąt 25stopni, Z=5, średnica wewnętrzna: 90cm, moc max/obr: 1466W przy 357 obr/min
Druga to ta sama łopata tylko mniej części roboczej.
Obawiam się jednak ,że zbyt duży kąt pomoże w rozruchu ale będzie przeszkadzał aby śmigło osiągnęło żądane obroty poprzez siłę hamującą tej części łopaty.

Nie, kąt jest policzony tak by na łopacie zostawić 66 procent prędkości wiatru na danym promieniu.
Co zyskamy obliczając śmigło dla maksymalnej doskonałości?

Kąt natarcia dobierany jest wg kąta maksymalnej doskonałości.

edit: trochę do poczytania: http://darmowa-energia.eko.org.pl/pliki ... grw11.html
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Moment startowy śmigla

Postprzez Brus78 » 20.11.2016, 22:27

Dzięki.
Waldku ja zastanawiam się w takim razie nad zasadnością zwiększania szerokości blisko nasady. Ta część prawie nic nie robi oprócz wygladu. :)
W śmigle nad którym pracuje najszersza jego część będzie 1650mm od osi wirnika.Poprzednio miałem 1800 ale trochę zmniejszyłem.

Co do maksymalnej doskonałości.. Co nam da dążenie do niej jesli takie samo śmigło liczone dla maksymalnego momentu produkuje moc dwukrotnie większą?
Co na niej można zyskać jeśli nie to na czym nam zależy? może jest ładniejsze? może cichsze?
Weź przykładowe śmigło i narzuć kąty dla momentu i dla doskonałości .. około 100% różnicy mocy.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Moment startowy śmigla

Postprzez Brus78 » 21.11.2016, 23:30

Koledzy
Mam do porównania 4 rózne wykresy identycznego śmigła z narzucanymi różnymi kątami.
Zaznaczam ,że to takie samo śmigło,ta sama szerokość łopaty,średnica wewnętrzna,średnica śmigła,prędkość wiatru, oraz takie samo Z.
Jedyne co rózni te wykresy to kąty. Wiem ,ze jeden wykres to mało ale z tego idzie wyciagnać wnioski.
Celowo nie podaję więcej danych :)
Które wypada najlepiej ? A ,B ,C ,a może D?
Załączniki
wiatrak różne kąty.PNG
Które śmigło wypada najlepiej ?
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Moment startowy śmigla

Postprzez Waldemar Pachoł » 22.11.2016, 9:33

Jeśli zmieniłeś kąty zaklinowania to zmieniło się również Z, stąd takie właśnie efekty.
Kz jest liczony automatycznie w oparciu o Z o ile nie zaznaczysz Kz ustawiany ręcznie.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Moment startowy śmigla

Postprzez Brus78 » 22.11.2016, 16:30

No tak .
Z tym że na fotkach A i B ustawiałem kąt zaklinowania ręcznie .
Fotka C to To samo śmigło liczone automatycznie dla maks doskonałości . D to liczone automatycznie dla maksymalnego momentu.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA


Powrót do Łopaty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron