Przydźwięk przetwornicy

Sterowanie elektrownią, elektronika, schematy, podłączenie do sieci, itd...

Przydźwięk przetwornicy

Postprzez qqrydza » 23.04.2012, 20:34

Witam. Mam pytanie jak wyeliminować denerwujący przydźwięk przetwornicy słyszalny w telewizorze, radiu, komputerze, itp... Jest to bardzo uciążliwe, gdyż w niektórych urządzeniach przypadłość ta występuje także na czuwaniu. Moja przetwornica to: NPI 2000-12.

Rozumiem że problem ten powoduje "nie równa" praca przetwornicy, to jest nie stała (50Hz) częstotliwość, a urządzenia nie mają filtrów na inną częstotliwość jak ta występująca w sieci. Jak to pokonać? Jakieś kondensatory na prąd zmienny?
qqrydza
 
Posty: 11
Dołączył(a): 02.02.2012, 13:36

Re: Przydźwięk przetwornicy

Postprzez Maciek » 23.04.2012, 21:04

Ewidentnie generuje zakłócenia. Tak było od początku czy pojawiły się po czasie? W chińskim agregacie dwusuwowym z częstotliwością bywa różnie, ale nie zaobserwowałem żeby jakiś odbiornik pracował niepoprawnie nawet w czasie "przyduszenia" obciążeniem. Może ten typ tak po prostu ma?

Edit
Należałoby się przyjrzeć jaki ma przebieg
Avatar użytkownika
Maciek
 
Posty: 250
Dołączył(a): 16.05.2009, 0:53
Lokalizacja: Wieluń

Re: Przydźwięk przetwornicy

Postprzez qqrydza » 23.04.2012, 23:01

Zakłócenia były od początku, dodam że przetwornica jest nowa. Myśle że porównywanie agregatu prądotwórczego z przetwornicą nie ma sensu - każde z nich rządzi się swoimi prawami i w każdym z nim prąd powstaje w zupełnie odmienny sposób. Przebiegu niestety nie jestem w stanie sprawdzić (brak oscyloskopu).


Chciałbym się chociaż dowiedzieć, czy forumowicze też mają problem z przydźwiękiem czy tylko moja przetwornica tak "ma".

...zastanawiając się nad zasadą działania takiej przetwornicy dochodze do wniosku, że takie (impulsowe) urządzenie nie generowało by zakłóceń przy pełnym (?) obciążeniu, natomiast przy obciążeniu częściowym, musi zmniejszyć się wypełnienie impulsów, co za tym idzie, w pewnym stopniu również częstotliwość. Dodając do tego aproksymowaną sinusoidę otrzymuje się kiszkę pod tytułem przydźwięk, buczenie, jak zwał tak zwał...
qqrydza
 
Posty: 11
Dołączył(a): 02.02.2012, 13:36

Re: Przydźwięk przetwornicy

Postprzez Maciek » 23.04.2012, 23:40

qqrydza napisał(a):Myśle że porównywanie agregatu prądotwórczego z przetwornicą nie ma sensu

Ma biorą pod uwagę częstotliwość.

Twoja przetwornica na 99% ma trapez, albo coś jeszcze bardziej udziwnionego stąd te problemy. Znajdź jakiś silnik indukcyjny i podepnij do przetwornicy jak będzie buczeć i się nadmiernie nagrzewać to będzie znaczyło, że nie ma czystego sinusa.
Avatar użytkownika
Maciek
 
Posty: 250
Dołączył(a): 16.05.2009, 0:53
Lokalizacja: Wieluń

Re: Przydźwięk przetwornicy

Postprzez Waldemar Pachoł » 24.04.2012, 8:32

Ta przetwornica:
Kod: Zaznacz cały
http://www.conrad.pl/Falownik-samochodowy-Voltcraft-NPI-2000-12,-12-V%2FDC-(11-15V)---230-V%2FAC,-2000-W.htm?websale7=conrad&pi=512388


Ja widzę jedno rozwiązanie - pisemna REKLAMACJA do sprzedawcy - z naciskiem na frazę irytujący przydźwięk wydobywający się z podłączonych pod przetwornicę urządzeń.
Tego typu model i za te pieniądze winien pracować tak, że mucha nie siada - a tak widać iż producent nie starał się odfiltrować tego co nie powinno się znaleźć na jej wyjściu.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka


Powrót do Sterownia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość