Sterowanie (składanie) ogona za pomocą siłownika

Sterowanie elektrownią, elektronika, schematy, podłączenie do sieci, itd...

Re: Sterowanie (składanie) ogona za pomocą siłownika

Postprzez Brus78 » 30.12.2017, 10:20

Juriii
Ja na chłopski rozum tłumaczę to sobie tak . Prądnica może być tyle mniejsza ilokrotne masz przełożenie na przekładni.
Przekładnia dość mocno potrafi zredukować koszt prądnicy ale przekładnia też nie jest za darmo.
Poza tym przekładnia zależnie od przełożenia zwiększy moment rozruchowy,a jeśli są zaczepy to zwielokrotni ich siłę na wałku wyjściowym
Do twojego zestawu myślę ,że celowałbym w silnik około 10-15kw taki silnik ma średnicę wirnika około 160mm a zależnie od długości pakietu przy 350 obrotach powinieneś dostać z niej około 3,5-4 kw.

Ja akurat mam na zbyciu bardzo ładny zestaw przekładnia planetarna z przygotowanym dawcą i sprzęgłem ale to będzie za mocne dla Ciebie.
A propos wiatru 10-12M/s to raczej w takie bym nie celował bo to sporadyczna sprawa.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Sterowanie (składanie) ogona za pomocą siłownika

Postprzez Juriii » 30.12.2017, 10:43

Dzięki bardzo za odpowiedz. Czyli większy silnik i bez przekładni. To rozejże się za silnikiem 10kw.
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21


Re: Sterowanie (składanie) ogona za pomocą siłownika

Postprzez Juriii » 30.12.2017, 22:59

Panowie, tak rozglądałem się za silnikiem 10kW, i mogę powiedzieć tylko że to już jest niezła krowa...
Dlatego też myślę jednak o przekładni. Czyli tak: śmigło 3,2m średnicy, przekładnia 1:3(na pasku zębatym), i za jakim silnikiem się rozejrzeć przy takiej konfiguracji?(myślę że 3kW)
I jeszcze pytanko. Mogę założyć że śmigło 3 łopatowe o takiej średnicy przy wietrze "nominalnym" 10m/s będzie miało 350obr/min? Wtedy na prądnice szło by 1050obr/min.
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Sterowanie (składanie) ogona za pomocą siłownika

Postprzez Brus78 » 31.12.2017, 9:22

Juriii
To niestety tak już jest .. chcesz mieć wolnoobrotową musi być duża. Wiadomo ,że moc jest zależna od obrotów.
Przekładnia daje dokładnie to ,że jej przełożenie przekłada się na obroty ,moc a przede wszystkim na wielkość prądnicy.
Co do mocy silnika i prądnicy to w przybliżeniu .
Silnik 10kw odda 10kw przy obrotach na jakie jest zbudowany.. tzn masz silnik 10kw na 1400obr .. prądnica z niego odda 10kw przy 1400obr.
przy 750obr odda 5kw a przy 375 obr odda 2,5kw.

Jeśli masz przekładnię np x5 to może się okazać ,że np podwójny pralkowiec da radę bo rozkręcisz go do 2000 obrotów :)

Myślę ,że przekładnia na pasku zębatym to dobry wybór. Ja bym zrobił tak .. zorientowałbym się jakie są dostępne koła i pasy.
Pomierzył wielkość i zobaczył jak pasuje w gondoli. wiedząc ile mam miejsca i jakie mam przełożenie poszukał dawcy na prądnicę.
Dawcy szukałbym w silnikach ABB,asea bo one mają aluminiowe obudowy więc zredukujesz trochę wagę a obudowa jest szczelna.

Ja w mojej konstrukcji będę miał też przekładnię. a może nawet 2. czas pokaże :)
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Sterowanie (składanie) ogona za pomocą siłownika

Postprzez Juriii » 31.12.2017, 11:23

No ok. Czyli będę szukał silnika około 3kW, co do przekładni to będzie 3:1. Zrobię ją sam, a dokładnie kolega w kadzie mi zaprojektuje koła i wytnę to z metalu laserem./ Pasek zębaty M8 szeroki na 20mm, koło pasowe na silnik średnica około 60mm, a na os turbiny około 180mm. Zobaczymy co wyjdzie.
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21


Re: Sterowanie (składanie) ogona za pomocą siłownika

Postprzez Brus78 » 02.01.2018, 20:53

Gratulacje. :) Naprawdę piękna robota .
Myślę ,że lepszego efektu nie mogłeś się spodziewać .
Zauważyłem ,że masz też duże pole regulacji na sprężynie i ciężarkach więc możesz sobie wyregulować pod parametry śmigła.
Z falownikiem też strzał w 10.
Oby tak dalej :)
Zastanawia mnie jaką mniej więcej siłę musiałbyś przyłożyć ręką żeby skręcić łopaty.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Sterowanie (składanie) ogona za pomocą siłownika

Postprzez Juriii » 02.01.2018, 21:46

Nie wiem jak to zmierzyć, ale powiem Ci że teraz jak jest ustawiona na 350obr/min to dwoma rękoma trzeba użyć naprawdę sporej siły żeby uruchomić system. Jestem baaardzo zadowolony z efektu. Ciekawe jaki wpływ będą miały jeszcze na działanie łopaty turbiny, ale to się ewentualnie doreguluje.
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Poprzednia strona

Powrót do Sterownia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron