Elektronika do elektrowni wiatrowej

Sterowanie elektrownią, elektronika, schematy, podłączenie do sieci, itd...

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez xkrzysiekx » 28.01.2011, 10:28

witam poniewaz jestem elektronikiem z zamiłowania to nieznam sie tak jak pan waldemar na tych sprawach wiec wykonałem elektronike wedle schematu pana waldemara i mam pytanko:
pytanie.JPG

na schemacie tego nie ma , a na płytce jest . co powinienem zrobic?
xkrzysiekx
 
Posty: 7
Dołączył(a): 20.01.2011, 20:47

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez Waldemar Pachoł » 28.01.2011, 15:37

...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez xkrzysiekx » 28.01.2011, 18:56

dobra czytałem to wczesniej zanim zaczelem robic elektronike musiałem przeoczyc .jak sobie przeczytałem to juz wiem dziekuje za pomoc
xkrzysiekx
 
Posty: 7
Dołączył(a): 20.01.2011, 20:47

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez xkrzysiekx » 06.02.2011, 10:05

czy 12v sterownie mozna podłaczyc do bateri słonecznych bo z tego co sie orietuje to sie nadaje tylko jest problem ze zmiana biegunowosci panelu i do tego chciałem zastosowac 2 diody schotkiego tylko niewiem czy tak moze byc.bo same panele to drogi interes i niechciał bym ich posadzic lub swiezo zrobionej sterowni.z góry dziekuje za wszystkie podpowiedzi
xkrzysiekx
 
Posty: 7
Dołączył(a): 20.01.2011, 20:47

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez Maciek » 06.02.2011, 12:17

Diodę Shotky (najlepiej) potrzebujesz tylko po to żeby panel nie rozładował akumulatora w nocy gdy napicie na nim spada poniżej napięcia akumulatora i do tego wystarczy jedna dioda jako blokująca. Fabryczne regulatory solarne takie diody mają już w sobie.
Avatar użytkownika
Maciek
 
Posty: 250
Dołączył(a): 16.05.2009, 0:53
Lokalizacja: Wieluń

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez xkrzysiekx » 07.02.2011, 19:52

Maciek napisał(a):Diodę Shotky (najlepiej) potrzebujesz tylko po to żeby panel nie rozładował akumulatora w nocy gdy napicie na nim spada poniżej napięcia akumulatora i do tego wystarczy jedna dioda jako blokująca. Fabryczne regulatory solarne takie diody mają już w sobie.

do tego nocnego problemu uzyje wlacznika zmieszchowego (przerobionego) a czytalem ze w panelu potrafi sie zmienic biegunowosc a kupiłem na alledrogo diod 8 sztuk (zestawy po 4 szt.)do prostownika i zostały mi dwie.no i jak moge sobie te diody podłaczyc to jedna do + a druga do - no i jak piszez ze to wystarczy to przydał by sie tylko sterownik-zatrzask i regulator a zrobiłem juz takowy wedle schematu pana Waldemara (za co jestem mu wdzieczny) koszt około 40 zl i co jest istotne ze w momecie przeładowania przelaczy mnie na grzałke która bedzie dodatkowo grzala wode
xkrzysiekx
 
Posty: 7
Dołączył(a): 20.01.2011, 20:47

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez Maciek » 07.02.2011, 22:05

xkrzysiekx napisał(a): do tego nocnego problemu uzyje wlacznika zmieszchowego (przerobionego)

Musisz sprecyzować bo nie bardzo wiem w jakim celu?

xkrzysiekx napisał(a):a czytalem ze w panelu potrafi sie zmienic biegunowosc

Pierwsze słyszę:) gdzie o tym czytałeś ? W moim jednym takiego zjawiska nie zaobserwowałem.

xkrzysiekx napisał(a):jak moge sobie te diody podłaczyc to jedna do + a druga do -

Wystarczy tylko jedna dioda na jeden przewód, aby w nocy kiedy bateria słoneczna nie generuje prądu nie wyssała Ci tego co masz zmagazynowane w akumulatorze.

xkrzysiekx napisał(a): jest istotne ze w momecie przeładowania przelaczy mnie na grzałke która bedzie dodatkowo grzala wode

Musiał kolega sporo zainwestować w baterie słoneczne. Jaka moc wchodzi w grę?
Avatar użytkownika
Maciek
 
Posty: 250
Dołączył(a): 16.05.2009, 0:53
Lokalizacja: Wieluń

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez Waldemar Pachoł » 07.02.2011, 22:14

Dziwna sprawa, mnie w szkole uczono, że nie ma możliwości, by zmieniły się bieguny panela. Czy mógłbyś podać link gdzie to przeczytałeś?

Maciek: Ilość mocy to tylko jedna niewiadoma we wzorze z dwoma niewiadomymi. Potrzeba jeszcze znać ile wody grzeje - dopiero wtedy można określić aspekt opłacalności. Choć w tym momencie aspektem opłacalności jest zapobiegnięcie przeładowania akumulatora. Ja grzeje powietrze on grzeje wodę - ja też wolałbym grzać wodę bo to prąd "odpadowy".
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez Maciek » 07.02.2011, 22:30

Waldemar Pachoł napisał(a):Maciek: Ilość mocy to tylko jedna niewiadoma we wzorze z dwoma niewiadomymi. Potrzeba jeszcze znać ile wody grzeje - dopiero wtedy można określić aspekt opłacalności. Choć w tym momencie aspektem opłacalności jest zapobiegnięcie przeładowania akumulatora. Ja grzeje powietrze on grzeje wodę - ja też wolałbym grzać wodę bo to prąd "odpadowy".


Witam Pana Waldemara!
W tym rzecz ja już na samym początku założyłem że nie będzie to kieliszek ani szklanka:)
Avatar użytkownika
Maciek
 
Posty: 250
Dołączył(a): 16.05.2009, 0:53
Lokalizacja: Wieluń

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez Elim » 15.02.2011, 15:58

Witam.

Znajomi z innego forum KOGAN77 i HAMERG - wzieli się sumiennie za zrobienie sterownika do elektrowni wiatrowej, chciałbym Was zapoznać z jego parametrami. W razie pytań jest również kontakt...

Kontroler elektrowni wiatrowej.
Funkcje obsługiwane przez kontroler:
- zasialnie 12-60V
- praca z instalacjami 12V oraz 24V 20A ciągłej pracy, lub 30A chwilowej.
- automatyczne rozpoznawanie napięcia pracy
- sterowanie dwoma obciążeniami
- automatyczne załączenie mechanicznego hamulca turbiny ( opcja ustawień
w menu bez hamulca, z hamulcem)
- wyświetlacz LCD 4x20
- wartości prądu ,napięcia, mocy chwilowej, mocy maksymalnej, ilości Ah
wygenerowanej przez elektrownię
- automatyczne przełączanie UPS na pracę z napięciem sieci lub
akumulatora
- wszystkie progi ustawiane z poziomu menu
- możliwość zmiany zakresu pracy ( natężenia prądu), poprzez zmianę
oraz kalibrację bocznika.
- przy zastosowaniu osobnego zasilania możliwość korzystania z napięć
prądnicy wyższych niż 60V ( opcja, nawet do 500V)
-rozdzielczość pomiaru napięcia 0,01V
-rozdzielczość pomiaru prądu 0,1A ( w tej opcji)
- pomiar Ah wygenerowanej energii, lub w opcji pomiar kWh
- zapamiętywanie nastaw.
- do załączenia obciążeń zainstalowano dwa tranzystory mocy MOSFET (
polepszenie pracy, brak przekaźników). Obciążalność do 35A na jeden
tranzystor. W opcji sterowanie obciążeniami z PWM.
- na życzenie dopasowanie do konkretnej elektrowni.
-ręczne przełączanie UPS na zasilanie sieć / akumulator.
www.windtechenergy.com
kontakt: wind.tech.energy@interia.pl

[YouTube]http://www.youtube.com/user/windtechenergy?feature=mhum#p/a/u/2/JgDr7T4b1Tk[/YouTube]
Elim
 
Posty: 56
Dołączył(a): 08.09.2010, 10:47

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez Waldemar Pachoł » 15.02.2011, 22:14

W zasadzie to sterownik na bazie procesora ATMEL układów wykonawczych w postaci znanych w sieci shuntregulatorów. I bardzo dobrze, choć te PWM mnie najbardziej interesuje w funkcji dopasowania do obrotów śmigła - będzie zabawnie, bo sprawa tylko na pierwszy rzut oka jest banalna. Opisywano to wielokrotnie na elektrodzie.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez hamerg » 16.02.2011, 21:39

Witam wszytkich zakręconych wiatrem.
Co do sterowania PWM nie jest to taka trudna a za razem prosta sprawa. studiując wiele rozwiązań komercyjnych z zastosowaniem PWM, oraz wiedzą związaną z możliwościami mikroprocesorów Atmega, można zbudować taki sterownik. Oczywiście nie jest prostą sprawą zmusić układy do poprawnej pracy . Mając do dyspozycji narzędzie badawcze w postaci elektrowni wiatrowej można pozwolić sobie na przeprowadzanie testów oraz dogranie parametrów pracy do danej konstrukcji. Nasza idea jest taka aby "szyć sterowniki na miarę".
Ta konstrukcja pokazana przez kolegę Elima to podstawowa wersja dla elektrowni 12/24 i max 30A w szczycie( przy prawdziwym sinusie prądnicy. Oczywiście istnieje możliwość szybkiego dostosowania do 48V oraz do innych prądów.
Dzięki dość skomplikowanemu algorytmowi, priorytetem jest ładowanie aku do stanu zbliżonego do 100%, dopiero wtedy przełączenie następuje na rozładowanie ( to tak bardzo ogólnie). Dodatkowo sterownik chroni aku przed zbyt wysokimi prądami ładowania, które sa zabujcze.
Doświadczenie moje przy stosowaniu akumulatorów kwasowych przy elektrowniach wiatrowych może nie jest duże , ale wiem jak można w łatwy sposób zajechać nówki w czasie pół roku. Na skutek uszkodzenia nowego aku i determinacji mojej oraz Kogana, powstał opisywany wcześniej sterownik. Mimo posiadania tzw. bajerów w postaci pomiaru ważnych elementów pracy, w dobry sposób zabezpiecza aku przed uszkodzeniem (i to był priorytet ).Po nieuznanej reklamacji i częściowej naprawie przez producenta, aku pracuje od 6 miesięcy i niezmienił swojego stanu.
Dla posiadaczy elektrowni o mocy do 4kW ( max 100A/48V) przygotowywana jest nowa wersja sterowania oparta też na priorytetowej funkcji ładowania akumulatorów, ale z płynną regulacją przekazywania napięcia na grzałkę lub zespół grzałek. Część prac związanych z testami poprawności działania sterowania stopni końcowych, przeszła pomyślnie, więc myślę że już niedługo będziemy mogli się pochwalić gotowym urządzonkiem.
Jeśli będą pytania z miłą chęcią służymy z Koganem wsparciem oraz poradą.
Pozdrawiam.
hamerg
 
Posty: 1
Dołączył(a): 13.08.2009, 20:58

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez xkrzysiekx » 16.02.2011, 23:31

witam to co pisałem wczesniej to byly załozenia (w trakcie prac zostały zmodyfikowane)na dzien dzisiejszy podłaczyłem to wszystko razem(własnie wracam z jaskini) solar-bateria-sterownik-przetwornica-pompka co.z wrazen z prac podziele sie póziniej pozdrowienia
xkrzysiekx
 
Posty: 7
Dołączył(a): 20.01.2011, 20:47

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez kogan77 » 17.02.2011, 9:58

Witajcie "zakręceni ".

Uzupełniając wypowiedź kolegi hamerg'a, chciałem nadmienić, że
w moim przypadku turbina nie powstałaby, gdybym swego czasu nie zawiesił oka na stronie Waldka Pachoła.
Idąc dalej, prawdopodobnie nie powstałaby linia sterowników mikroprocesorowych o tak bogatej funkcjonalności.

Długo tu nie zaglądałem.
Witajcie ponownie :)
kogan77
 
Posty: 1
Dołączył(a): 17.08.2009, 14:09

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez zywiol.tom » 24.02.2011, 0:04

Witam.
Ponawiam prośbę kolegi - czy dysponuje ktoś rysunkami ścieżek do poprawionego zatrzasku?
zywiol.tom
 
Posty: 14
Dołączył(a): 03.01.2009, 17:08

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez Waldemar Pachoł » 25.02.2011, 21:31

Będę dysponował "chwilką" to wrzucę i tu i do siebie na stronę, jednak będzie tam podtrzymujący NE555. Komu się to nie będzie podobało - niech sobie zworką obejdzie. :D
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez Rexx » 30.04.2011, 13:51

Witam,

w nawiązaniu do dyskusji ze stycznia 2010 Panów kubuspucharek i Waldka odnośnie zatrzasku, mam pytanie - czy załączony schemat będzie poprawny dla założeń:
przełączanie ZE-MEW, ładowanie akumulatorów, 12V - 180Ah, przekaźnik 25A, moc prądnicy 16,2A (fi 1,40mm w trójkąt, przy obciążeniu 3,5A/mm^2), średnica wiatraka 2,8m.
Z góry dziękuję za opinię i ewentualne uwagi.
Załączniki
zatrzask_12V.jpeg
Rexx
 
Posty: 2
Dołączył(a): 30.04.2011, 13:33

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez krzysiek2794 » 01.05.2011, 21:55

Witam wszystkich.

Ze względu że jestem już na etapie składania mojej elektrowni w jedną całość mam parę pytań odnośnie elektroniki.
Jestem młodym samoukiem bo mam 17 lat i za swoje natrętne pytania z góry przepraszam, a mianowicie jak podłączyć przekaźnik do regulatora ładowania aby odciążyć IRFZ ? I czy zamiast IRFZ40 może być IRFZ46? bardzo bym prosił o odpowiedź i wyrozumiałość. Z góry dziękuję :D

Poniżej dodaję schemat z którego korzystałem.
Załączniki
shunt_reg_plytka.jpg
krzysiek2794
 
Posty: 3
Dołączył(a): 01.05.2011, 21:44

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez zywiol.tom » 03.05.2011, 12:06

krzysiek2794 napisał(a):Witam wszystkich.

Ze względu że jestem już na etapie składania mojej elektrowni w jedną całość mam parę pytań odnośnie elektroniki.
Jestem młodym samoukiem bo mam 17 lat i za swoje natrętne pytania z góry przepraszam, a mianowicie jak podłączyć przekaźnik do regulatora ładowania aby odciążyć IRFZ ? I czy zamiast IRFZ40 może być IRFZ46? bardzo bym prosił o odpowiedź i wyrozumiałość. Z góry dziękuję :D

Poniżej dodaję schemat z którego korzystałem.

Jeżeli chcesz zastosować przekaźnik to ten tranzystor może być.
A przekaźnik podłącz tak, że jedną nóżkę cewki podłączasz do zacisku "+" akumulatora, a drugą do wyjścia z tranzystora IRFZ46.
Przez przekaźnik "przepuszczasz" obciążenie.
zywiol.tom
 
Posty: 14
Dołączył(a): 03.01.2009, 17:08

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez krzysiek2794 » 03.05.2011, 18:51

A czy to podłączenie jest dobre?(patrz załącznik)

A oto mój regulator też jeszcze do dokończenia czekam na rezystor.(patrz załącznik)

Chcę zastosować przekaźnik samochodowy 12V 70A.(patrz załącznik)
I mam pytanie czy nie jest za mały?

Wejścia 86 i 50 są nieczynne.(patrz załącznik) Informuje tak dla pewności :D
Dziękuję za poprzednią odpowiedź.
Załączniki
rysunek podłaczenia.JPG
regulator ładowania.JPG
przekaźnik.JPG
wejścia.JPG
krzysiek2794
 
Posty: 3
Dołączył(a): 01.05.2011, 21:44

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sterownia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron