Elektronika do elektrowni wiatrowej

Sterowanie elektrownią, elektronika, schematy, podłączenie do sieci, itd...

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez woj2005 » 18.02.2009, 9:23

Witam ja mam pytanie jaki zastosowac najlepiej amperomierz w tablicyrozdzielczej chodzi mi o moc i ogolnie ?
woj2005
 
Posty: 14
Dołączył(a): 15.12.2008, 20:12
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez l.j » 18.02.2009, 20:17

Przy prądnicy 500W/24V amperomierz 20A wystarczy w zupełności.

Polecam któryś z tych z bocznikiem.
Pomyślnych wiatrów i słonecznych dni...
Avatar użytkownika
l.j
Administrator
 
Posty: 162
Dołączył(a): 16.07.2008, 17:14

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez woj2005 » 19.02.2009, 15:08

Witam ja mam pytanie jaki jest najlepiej zastosowac regulator ładowania w pradnicy 24 v 500 w ? i kolejne pytanie jaki jest najodpowiedniejszy zegar amperomierz/voltomierz,i czy przetwornica 600 w nominał chwilowej 1200w mocy wystarczy? i jeszcze jedno jaki bende potrzebował przewód żeby przeciągnąć z mojej maszyny przez cały maszt do sterowni myśle że z 14-15 metrów bende ptrzebować , jeszcze chodzi mi o budowe całej tablicy rozdzielczej co bende do niej potrzebowal mysle jest ona zrobiona z płyty ebonitowej ? dzięki za cenną dla mnie odpowiedz.
woj2005
 
Posty: 14
Dołączył(a): 15.12.2008, 20:12
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez Sylwek » 21.02.2009, 9:45

Witam ma dylemat jaki zastosować regulator ładowania .Moja prądnica to 18 cewek po 6 na faze połącone w gwiazde.Przy nieobciązonej prądnicy daje napięcia w granicach 60 obr/min około 24v 120 obr/min 48V i moje pytanko brzmi jaki lepiej zastosować regulator na 24V czy na 48V ?Z góry dzięki za podpowiedz.
Sylwek
 
Posty: 4
Dołączył(a): 31.12.2008, 18:51

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez Waldemar Pachoł » 22.02.2009, 15:59

Bardziej ważne jakim drutem nawinieto te cewki.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez Sylwek » 22.02.2009, 19:51

Witam moja prądnica to 80 zwojów na cewke drutem 1,6mm
Sylwek
 
Posty: 4
Dołączył(a): 31.12.2008, 18:51

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez Waldemar Pachoł » 23.02.2009, 23:01

Powierzchnia drutu średnicy 1,6mm to 2,01mm2 a to z kolei 10A prądu bezpiecznego.
Iteraz 24Vx10A = 240W lub
48Vx10A = 480W lub
220Vx10A = 2200W.

Teraz w zależności jaką chcesz uzyskiwać moc stosujesz dedykowany regulator...
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez Waldemar Pachoł » 01.03.2009, 0:59

Dziś wykonałem ostateczne testy i działa (spaliłem żywym ogniem dwa tranzystory - ale było warto - za wyjątkiem smrodku).
Plik będzie do obejrzenia i wydruku już dziś ale po południu(!) :). Wrzucę tak jak obiecałem na moją stronkę i tu na forum.
Jest to zatrzask z przedłużonym czasem przytrzymania zestyku i "układem" wydłużonego czasu reakcji na przeciążenia.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez Waldemar Pachoł » 01.03.2009, 20:58

Schemat:
Obrazek

Płytka:
Obrazek

Gotowy i działający układ:
Obrazek

Układ pozbawiony jest wszystkich wad poprzedniej wersji. Wydłuża zestyk i daje możliwość uruchamiania urządzeń o dużym chwilowym poborze prądu.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez woj2005 » 05.06.2009, 18:19

Witam a ja mam pytanie dotyczace przetwornicy zostawilem ja wlaczona na ok. 8 godz. (byly wyłączone wszystkie odbiorniki) i zauwazylem ze akumulatory częsciowo sie rozładowały doradcie co mam zrobic zeby za kazdym razem tej przetwornicy nie wylanczac zeby aku sie nie rozladowaly,jak nie kożystam z prądu z wiatraka.
woj2005
 
Posty: 14
Dołączył(a): 15.12.2008, 20:12
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez DJADAMO » 06.06.2009, 8:31

Ja jak dotąd próbowałem już różnych przetwornic i ups-ów .Posiadam upsa APC3000 z napieciem na akumulatorach 48V ta wersja niesprawdziłą się umnie.Kupiłem przetwornice samochodową 1000W jakaś chińszczyzna elektronika zaczęła wariować od skoków napięcia.Jak narazie mam zamontowanego upsa APC420 na napięcie 12V i problem sie skończył .Napięcie z tego upsa jest lepszej jakości.Moc nieduża ale na oświetlenie daje radę.Ma w sobie zabezpieczenie przed przełądowaniem lub rozładowaniem poniżej 11V.W przypadku nadmiaru lub spadku napięcia zaczyna działać wbudowany brzęczyk.Jedyny problem to brak uruchamiania z "zimnego startu".Tak więc ups w tej kwesti najlepiej umnie się sprawdza
Avatar użytkownika
DJADAMO
 
Posty: 31
Dołączył(a): 16.04.2009, 22:01

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez Waldemar Pachoł » 07.06.2009, 22:58

woj2005: :o_O: Zadajesz pytanie na które odpowiedź znajduje się post wyżej! Nie chce się czytać?
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez ups5 » 28.08.2009, 15:22

Witam :D mam pytanie dotyczące sterownika zatrzaskowego przedstawionego przez Pana Waldemar Pachoł a mianowicie na płytce- wychodząc z 3 nóżki NE555 mamy rezystor 4K7 dalej chyba diodę led i rezystor 1K i właśnie chodzi mi o tą diodę i rezystor 1K bo nie ma ich na schemacie ideowym i nie wiem czy maja być czy nie :?:

Mam również pytanko do regulatora ładowania, na płytce z wejścia + mamy dalej diodę czy ona pełni funkcję bezpiecznika gdy pomylimy biegunowość z akumulatora to ona się spali i zrobi przerwę :?: czy ma inną funkcję do na schemacie jej chyba nie ma :!: A i ostatnie pytanie gdzie na płytce znajduje się obciążenie(grzałka) bo nie mogę znaleźć. Z góry będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam wszystkich.
ups5
 
Posty: 5
Dołączył(a): 28.08.2009, 14:49

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez Waldemar Pachoł » 29.08.2009, 15:30

ups5: To co tam będzie niebawem zostanie pokazane na stronie - w każdym razie nie jest to dioda led. Ogólnie są to wyjścia dla innych układów, które nie są wymagane do poprawnej pracy płytki. Chwilowo :P trzeba czekać na niespodziankę, rezystor 1K proszę wlutować a w pozostałe otwory goldpiny.

Dioda w regulatorze ładowania jest faktycznie zabezpieczeniem. Obciążenie podpinamy pomiędzy plus zasilania a dren tranzystora (ostatni wolny kwadracik obok tranzystora).
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez ups5 » 30.08.2009, 18:54

Witam. Bardzo dziękuję za wskazówki, będę śledził dalsze newsy. Chciałem się jeszcze zapytać o jedno, które wartości mam brać pod uwagę czy te ze schematu czy z płytki regulatora (rezystory, kondensatory) Będę wdzięczny za odpowiedz. Pozdrawiam
ups5
 
Posty: 5
Dołączył(a): 28.08.2009, 14:49

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez Waldemar Pachoł » 09.09.2009, 21:59

Działa i tu i tu poprawnie.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez ups5 » 12.09.2009, 12:05

Witam ponownie, wykonałem już regulator i działa :D ale mam pytanko co do sterownika a dokładnie do płytki na której jest wejście z akumulatora (+ i -) a poniżej jest przekaźnik i z niego wychodzi wyjście out na przetwornicę a nieco wyżej jest wejście bądź wyjście (+) :?: z akumulatora, i właśnie do tego mam pytanko czy mam połączyć te wejście z akumulatorem :?: Dlatego pytam bo już wykonałem ten sterownik na początku działał sprawnie ale teraz nie działa mi poprawnie. Gdy podaje napięcie z zasilacza (mogę tym zasilaczem regulować od 0 do 30V napięcie stałe) i mam ustawione na potencjometrze PR1 te 13V (przekaźnik załącza wyjście out) i na wyjściu out powinno dać mi około tych 13V a daje mi 7,9 ( gdy kilka razy stuknę w przekaźnik to pojawia mi się na wyjściu te właśnie 13V)a gdy zmniejszam napięcie zasilania do około 4V to przekaźnik odłącza wyjście out (0V) i gdy chcę zwiększyć napięcie przejścia z przetwornicy na sieć to potencjometr PR2 nic nie reaguje, tylko wciąż napięcie przełączania na sieć jest około 4V. Myślałem że może zepsuł się przekaźnik czy coś innego więc wymieniłem na nowy i wymieniłem na nowe LM358, L7809, NE555, ale nic to nie dało i już nie wiem co jest źle :( proszę o podpowiedź będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam serdecznie ;)
ups5
 
Posty: 5
Dołączył(a): 28.08.2009, 14:49

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez Waldemar Pachoł » 12.09.2009, 22:09

Proszę spojrzeć na schemat i ścieżki płytki. Oba te punkty są połączone.
Jeśli pomimo zasilania 13V i włączonego przekaźnika na wyjściu OUT jest 7,9V to oznacza przepalone styki przekaźnika - co z kolei jest informacją, że przetwornica "firmowa" była bezspośrednio zasilana z tego przekaźnika. A tak nie wolno! Zresztą to opisane zostało w tekście.
Poniżej 9V napiecia zasilania układ nie będzie działał.
Jeśli niepoprawnie dziala część przełączajaca na sieć miejską to oznacza to uszkodzony tranzystor w torze przełącznika. Identycznie jest z częścią przełączająca na przetwornicę.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez ups5 » 14.09.2009, 23:01

Wymieniłem na nowy przekaźnik i tranzystory :!: ale dalej nie działa mi poprawnie. Zauważyłem gdy dotknę śrubokrętem
nóżkę 3 -timera NE555 ( bądź nóżkę rezystora 4K7) to wtedy napięcie na Out zmienia się z tych 7,9V na te 13V. A gdy napięcie spadnie to powinno się przełączyć na sieć ale tak się nie dzieje chyba że dotknę 3 nóżkę NE555 lub rezystor 10K( część przełączania na sieć) to napięcie spada do zera. :( te sprawdzanie przeprowadzałem bez przetwornicy :!: a co do elementów NE555 to wymieniałem na nowe i dalej tak samo :oops: Nie wiem co jeszcze mogę zrobić :?: Proszę o pomoc :!: Pozdrawiam :)
ups5
 
Posty: 5
Dołączył(a): 28.08.2009, 14:49

Re: Elektronika do elektrowni wiatrowej

Postprzez ups5 » 15.09.2009, 16:49

Witam :) mam pytanie co do NE555, czy jego zadaniem jest tzw. opóźnianie przełączenie przekaźnika z sieci na przetwornicę i odwrotnie :?: bo zauważyłem że gdy wzrasta mi napięcie na akumulatorze do napięcia przełączenia na przetwornicę ustawione na potencjometrze PR1 i przy tych 13V nie od razu mi przełącza tylko po pewnej chwili przekaźnik się włącza i na wyjściu Out jest te około 13V ( mi się wydaje że ten timer NE555 jest za to odpowiedzialny albo kondensator 1000mikro farada zwalnia[kilka sekund] te przełączanie) i ostatnie pytanie gdy będę chciał ustawić dokładnie na potencjometrach przełączanie przekaźnika czy da mi coś że na ten czas regulacji wylutuje ten kondensator 1000mikro farada aby ustawić potencjometry bo przez te opóźnienie nie mogę ustawić napięć przełączania (przetwornica-sieć), może się mylę więc proszę o podpowiedź ;) pozdrawiam serdecznie.
ups5
 
Posty: 5
Dołączył(a): 28.08.2009, 14:49

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sterownia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron