Akumulatory

Sterowanie elektrownią, elektronika, schematy, podłączenie do sieci, itd...

Akumulatory

Postprzez bobik314 » 15.02.2009, 13:33

Witam wszystkich. Jestem tutaj nowy, ale doświadczenie z elektrownią mam spore/wystarczające.

Ostatnio moje akumulatory jak widzę dochodzą do kresu swojego życia. Pojemność spadła do 2-10Ah, a napięcie lata jak szalone. Moje pytanie brzmi - skąd polecacie załatwiać akumulatory? Potrzebowałbym 4x 12V 80-120Ah.

To jest tylko pytanie teoretyczne, aktualnie i tak nie mam pieniędzy, ale chodzi mi o wszystkie sensowne możliwości oprócz pójścia do sklepu albo "ukradnij sąsiadowi".
bobik314
 
Posty: 13
Dołączył(a): 15.02.2009, 13:22

Re: Akumulatory

Postprzez Waldemar Pachoł » 15.02.2009, 16:23

Pierwsza sprawa - nie należy traktować akumulatorów jako elementu do magazynaowania prądu, gdyż stosunek cena/ilość energii jaki można zmagazynować jest bardzo niski.
Akumulatory należy traktować jako kompensator napięcia.
Najlepszy sposób na pozyskiwanie akumulatorów to sklepy z akumulatorami. :)
Należy porozmawiać ze sprzedawcą czy o "wymianie" złych na inne złe.
Ludzie oddają do sklepów swoje zużyte akumulatory i jak wejdziesz w układ ze sprzedawcą do da ci "zużyty" akumulator do przeprowadzenia testów. Dzięki temu można wymienić bardziej zużyte na mniej za darmo (albo czteropak Tatry).
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Akumulatory

Postprzez bobik314 » 16.02.2009, 9:25

Mój sterownik będzie porównywał prądy i załączał obciążenia wraz ze zmianą średniego generowanego prądu. Niestety po uszkodzeniu (chyba warto stworzyć kolejny wątek?) przez nieuwagę moją i brata zostały one mocno rozładowane (nie pytajcie do ile V).

Są to akumulatory żelowe Hawker 4x 80Ah, aktualnie działają jak kondensatory. Może za chwilę załączę wykresy.

Co do pomysłu - wydaje się być dobry. Tylko jak to jest z akumulatorami zwykłymi, samochodowymi? Aktualnie mamy je tuż obok pokoju brata, a docelowo będą miały być w piwnicy. Wiem że one wydzielają gazy (chyba palne), a piec właśnie jest w piwnicy 2-3 metry
Załączniki
2009_02_14_im_i.png
wykres prądu ładowania i przetwornicy
2009_02_14_im_u_aku.png
wykres napięcia akumulatorów
bobik314
 
Posty: 13
Dołączył(a): 15.02.2009, 13:22

Re: Akumulatory

Postprzez Waldemar Pachoł » 18.02.2009, 22:39

Dokładnie. Zwykłe akumulatory w końcowej fazie ładowania wydzielają palne gazy. Jeśli jednak w pomieszczeniu kotłowni jest sprawna wentylacja to nie ma problemu (zakładam, że jest sprawna gdyż inny produkt spalania - czad jest bezwonny i bardziej groźny niż wybuch gazów ładowanego akumulatora).
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Akumulatory

Postprzez bobik314 » 19.02.2009, 9:16

Nie znam się na piecach, jak również nie pamiętam jaka jest tam wentylacja. Oczywiście pomieszczenie jest przynajmniej 2 razy dziennie wentylowane metodą ktoś przychodzi, wychodzi, drzwi otworzy na podwórko.

Co do pieca? Odległość jest 2-3m, ale na czas ładowania jest on otwierany i właściwie jest otwarty płomień. Zdecydowanie chciałbym ograniczyć ilość łatwopalnych gazów w piwnicy, jak również możliwość zatrucia nimi.

Jeżeli stopień wydzielania gazów jest ściśle związany z prądem ładowania to mogę minimalizować ten prąd elektronicznie tak że przez dłuższy czas nie przekroczy 4A, a chwilowo 12A.

Aha, na moich wykresach widać że prąd który rozładowuje akumulatory jest większy - przetwornica ciągnie prąd impulsowo i "zaszumia" delikatny sygnał z przetworników prądowych. Zastanawiające do jakiego stanu używając te akumulatory można je jeszcze bardziej doprowadzić :)
bobik314
 
Posty: 13
Dołączył(a): 15.02.2009, 13:22

Re: Akumulatory

Postprzez tomektymanski » 03.04.2009, 15:35

Akumulatory samochodowe (czytaj rozruchowe) nie nadają się do systemów zasilania UPS czyli pracy buforowej. Są projektowane na duży prąd i nie lubią głębokiego rozładowania, a poza tym ponieważ elektrolit pływa, wydziela gazy podczas końcowej fazy ładowania. Do celów UPS projektuje się akumulatory VLRA (valve regulated lead-acid), w których elektrolit został uwięziony w żelu (GEL) bądź w specjalnych przegrodach wykonanych z włókien szklanych (AGM). Obydwa typy nie wydzielają wodoru przy ładowaniu, ponieważ rekombinuje się on z tlenem z powrotem do wody, dlatego tez w takich akumulatorach nie trzeba jej uzupełniać. Do celów UPS można zastosować także akumulatory trakcyjne (stosowane np.w Melexach), które są podobne do rozruchowych, ale mają o wiele grubsze płyty i można je bezkarnie wyładowywać nawet do 1.75V/ogniwo. Jeśli chodzi o ceny, to niestety są niewiele niższe od VLRA.
tomektymanski
 
Posty: 3
Dołączył(a): 03.04.2009, 14:52

Re: Akumulatory

Postprzez bobik314 » 04.04.2009, 13:43

No właśnie. Czyli wychodzi na to że "płać pan" za 4 sztuki po co najmniej 300zł.
bobik314
 
Posty: 13
Dołączył(a): 15.02.2009, 13:22

Re: Akumulatory

Postprzez Waldemar Pachoł » 15.04.2009, 21:33

I tu bym polemizował! Na chwilę obecną nie ma tańczego (czyli ekonomiczniejszego) rozwiązania niż zwykły aku pracujacy jako bufor. Wystarczy wziąć długopis, kawałek kartki i policzyć.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Akumulatory

Postprzez Maciek » 29.05.2009, 12:08

Witam Panow! Jesli kolega zna kogos kto czesto jezdzi do niemiec warto go poprosic aby odwiedzil pierwszy lepszy warsztat.Niemcy maja tendencje do profilaktycznych wymian akumulatorow (szczegolnie zachodnie tereny).Czesto zdarzaja sie takie po jednym lub dwoch sezonach co w naszych warunkach to dopiero taki "dotarty" akumulator;) Aha zapomnialem o najwazniejszym w 90% oddadza za darmo!Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Maciek
 
Posty: 250
Dołączył(a): 16.05.2009, 0:53
Lokalizacja: Wieluń

Re: Akumulatory

Postprzez DJADAMO » 29.05.2009, 21:26

Ja do magazynowania energii mam 4 akumulatory 12V po 180Ah sztuka = 720Ah .Jest to dosyć duży magazyn energii. Ale i pieniądze niemałe kosztowało.Teraz mam namiar na akumulatory z wózków jezdniowych w dobrym stanie praktycznie w cenie złomu.Firma ma zalecenia co jakiś czas wymienic i kupować nowe.A ktoś inny może natym skorzystać.
Avatar użytkownika
DJADAMO
 
Posty: 31
Dołączył(a): 16.04.2009, 22:01

Re: Akumulatory

Postprzez bobik314 » 20.06.2009, 16:51

A można wiedzieć w jakich okolicach działa ta firma?
bobik314
 
Posty: 13
Dołączył(a): 15.02.2009, 13:22

Re: Akumulatory

Postprzez lotam » 23.06.2009, 11:59

To bardzo cenna informacja, jeśli kolega może podzielić się namiarami to byłbym wdzięczny...
lotam
 
Posty: 2
Dołączył(a): 23.06.2009, 11:19

Re: Akumulatory

Postprzez DJADAMO » 23.06.2009, 20:34

Duży przewoźnik miedzynarodowy z okolic opola lubelskiego.Pracowalem w tej firmie jako elektromechanik samochodów cieżarowych i jednym z moich zadań byla obsługa akumulatorów w ciągnikach siodłowych.Najmniejsza pojemność to 180Ah jednego akumulatora.Nazwy firmy niechce podawać żęby namnie nikt krzywo nie patrzył bo internet każdy przegląda.Ja jako byly pracownik kupilem w bardzo dobrej cenie te akumulatory miały 6 miesięcy uzytkowania tylko po 200zl sztuka.Akumulatory firmy BOSCH bezobsługowe z jeszcze aktualną gwarancją
Avatar użytkownika
DJADAMO
 
Posty: 31
Dołączył(a): 16.04.2009, 22:01

Re: Akumulatory

Postprzez bpk » 03.08.2009, 19:53

chętnie odsiarczę i sformuję na nowo Twoje przechodzone akumulatory
o ile nie mają pourywanych cel to powinny osiągnąć 85-90% pojemności znamionowej.

Koszt to 6-7 groszy za Wh, czyli regeneracja np. 12V 120Ah kosztuje 12*120*0,06=85zł

Jestem dostępny w Piasecznie pod Warszawą.
Transport niestety nie jest w cenie, bo cena ledwo pokrywa koszt
prądu do formowania i odczynników do odsiarczania.

Paweł Krupa
bpk
 
Posty: 104
Dołączył(a): 09.06.2009, 15:23
Lokalizacja: Piaseczno, Warszawa


Powrót do Sterownia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron