Niekochany alternator + dodatki.

...inspiracji dla innych nigdy za wiele

Re: Niekochany alternator + dodatki.

Postprzez Waldemar Pachoł » 28.11.2012, 22:49

zibi: Uprzejmie proszę o podanie miejsca w którym napisałem, iż przekładnia to Wielkie Zło...
Tylko widzisz... sprawność to stosunek mocy pobranej do wytworzonej. W przypadku wysokosprawnych alternatorów wynosi on nawet 65% - sa pdf-y -> google.
Dlaczego? A jak myślisz, czy ma na to wpływ stosunek wymiarów cewek 1:1? Część pracująca jest równa część niepracującej. A może inne elementy alternatora...
Tylko po co ja to piszę - przecież wszyscy znają budowę alternatora...

Przy amerykankach, można poszukać -> Komel -> zeszyty problemowe (75-95%). (A prądnice Komelu 90-96%...)

Idąc dalej, nadal uprzejmie proszę o czytanie, tylko nie pobieżnie!
Po co cały wywód o momencie obrotowym? Na elektrodzie parę osób zrobiło wielołopatowe turbiny z przekładniami i im działa. A wiesz czemu działa?
Proponuję test: Wchodzisz do samochodu, zapalasz silnik wrzucasz bieg 3 i ruszasz bez gazu - banał nie?
Zrozum: Śmigło przy obrotach X musi dawać co najmniej tyle mocy ile mocy ciągnie obciążenie z prądnicy/alternatora/przerobionego silnika pralki przy obrotach Y. Jeśli będzie dawać mniej - to się śmigło zatrzyma i będziesz patrzył jak wiatrak stoi. Tylko, im większa różnica pomiędzy Y a X tym potrzebny większy moment obrotowy a to tego potrzebne jest śmigło wielołopatkowe (kilkunastołapatkowe).

...zresztą, zrób jak uważasz, tylko podziel się starannymi wynikami.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Niekochany alternator + dodatki.

Postprzez zibi » 29.11.2012, 0:12

Do M.P.
Jeśli obraziłem to sorki ale Twoje inicjały akurat oddzieliłem od alternatorowo-przekładniowych sceptyków
Śmigło wielołopatkowe jest wolniejsze i do alternatora lepiej je wydłużać niż zagęszczać jeśli nawet wolno obrotówka ma lepszą
sprawność to trzeba wziąć pod uwagę straty wynikające z przetworzenia tego co ona wyda na prąd ładujący aku bo inny prąd mnie nie interesuje
W Twoim wiatraku zbyt wysokie napięcie jest obniżane przez grzałkę a to jak dla mnie to jest strata ,bo opał mam gratis a latem wodę grzeje kolektor (też samoróbka)
Jak napisałem na początku na moje wyniki trzeba będzie trochę poczekać

do Maćka
wystarczył mi początek tego referatu

"Z elektrowni można zasilic bezposrednio wydzielony obwód z odbiorni-
kami grzejnymi ? np. wspomagac grzanie ciepłej wody użytkowej. W celu zasilenia
bardziej wymagających odbiorników, konieczne jest prostowanie i akumulowanie
wytworzonej energii (z zastosowaniem kontrolera ładowanie akumulatorów), a następnie
wykorzystanie falownika i transformatora, aby uzyskać napięcie o stałych
parametrach, podobne do sieciowego"

dlaczego podałem wyżej
co do środowiska to mam zamiar mu stworzyć takie śmigło żeby start był ok. 3,5-4m/s i zadowoli mnie 100-200W
a jak powieje mocniej to będzie lepiej
ZOO jest najlepszym przykładem na zmiane środowiska
zibi
 
Posty: 21
Dołączył(a): 03.11.2012, 14:06

Re: Niekochany alternator + dodatki.

Postprzez Waldemar Pachoł » 29.11.2012, 11:10

zibi napisał(a):Śmigło wielołopatkowe jest wolniejsze i do alternatora lepiej je wydłużać niż zagęszczać

Fakt, śmigło wielołopatkowe jest wolniejsze tylko, że:
- wydłużając śmigło uzyskasz większą moc (dla nominalnych obrotów)
- zwiększając ilość łopatek zwiększasz moment obrotowy, co pozwoli przy małych obrotach śmigła stosować dużą przekładnię i uzyskać napięcie ładowania na alternatorze (analogia do biegu pierwszego w samochodzie) - oczywiście nie bez znaczenia jest prędkość wiatru by moc brutto którą oddaje śmigło była większa niż moc pobierana przez obciążenie.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Niekochany alternator + dodatki.

Postprzez TOMMASZ » 29.11.2012, 19:18

Waldemar Pachoł napisał(a):
zibi napisał(a):Śmigło wielołopatkowe jest wolniejsze i do alternatora lepiej je wydłużać niż zagęszczać

Fakt, śmigło wielołopatkowe jest wolniejsze tylko, że:
- wydłużając śmigło uzyskasz większą moc (dla nominalnych obrotów)
- zwiększając ilość łopatek zwiększasz moment obrotowy, co pozwoli przy małych obrotach śmigła stosować dużą przekładnię i uzyskać napięcie ładowania na alternatorze (analogia do biegu pierwszego w samochodzie) - oczywiście nie bez znaczenia jest prędkość wiatru by moc brutto którą oddaje śmigło była większa niż moc pobierana przez obciążenie.

Druga sprawa to-śmigło o dużej średnicy nie może przekraczać pewnych obrotów,im większa jego średnica tym wolniej musi się kręcić,a dla czego?-bo siła odśrodkowa je rozerwie.
Dlatego przy dużych obrotach prądnicy nie ma się wyjścia,tylko przekładnia i śmigło wolnoobrotowe o większej średnicy.Jeśli ma to być śmigło trój łopatowe to jego średnica niestety będzie większa od śmigła wielopłatowego.
Więc radze pójść za radą Waldka i się nie wykłócać,bo alternator ze śmigłem bezpośrednio na jego osi prądu nie da zbyt dużo.

Irytujący temat.
Pozdrawiam.
Nie udzielam porad na PW.
TOMMASZ
 
Posty: 976
Dołączył(a): 30.10.2011, 11:44

Re: Niekochany alternator + dodatki.

Postprzez klistron » 29.11.2012, 19:19

Doświadczeni Koledzy z Forum usilnie starają się pokazać możliwą do uzyskania moc z wiatru, oraz zależności momentu obrotowego od mocy i obrotów. Te ścisłe zależności jednak nie przekonują.
Może ten praktyczny przykład przekona:
Szybkie śmigło średnicy 4.3m, Z9x, alternator 12V 1kW, przełożenie około 4x na pasku klinowym. Uzyskane maksimum to 430W krótkotrwale w czasie burzy, a na co dzień 30W tylko oświetleni garażu.
Załączniki
P1110382.JPG
Z alternatorem przekładnią pasową 4x
klistron
 
Posty: 552
Dołączył(a): 22.08.2008, 0:35

Re: Niekochany alternator + dodatki.

Postprzez klistron » 29.11.2012, 19:21

Drugi wiatrak -testowano dwa śmigła o średnicy 3.4m jak i 3.6m i amerykanka bez przełożenia. Krótkotrwale kilka razy w roku osiąga 1000W. Na co dzień to tylko oświetlenie LED i radio lub tuner TV. Grzanie wody to bardzo sporadyczne wyhamowywanie nadmiernych obrotów.
Załączniki
P1110036.JPG
Amerykanka bez przekładni
klistron
 
Posty: 552
Dołączył(a): 22.08.2008, 0:35

Re: Niekochany alternator + dodatki.

Postprzez klistron » 29.11.2012, 19:22

Ze średnicy 3 m niewiele wody się nie nagrzeje. Wiatr to kapryśna energia nagminnie jest jej za mało, a później w krótkich chwilach jest jej nadmiar grożąc uszkodzeniem turbiny wiatrowej.
klistron
 
Posty: 552
Dołączył(a): 22.08.2008, 0:35

Re: Niekochany alternator + dodatki.

Postprzez TOMMASZ » 29.11.2012, 20:06

klistron napisał(a):Ze średnicy 3 m niewiele wody się nie nagrzeje. Wiatr to kapryśna energia nagminnie jest jej za mało, a później w krótkich chwilach jest jej nadmiar grożąc uszkodzeniem turbiny wiatrowej.

Wody nie,ale wody nie grzeje się żarówką.
klistron napisał(a):Drugi wiatrak -testowano dwa śmigła o średnicy 3.4m jak i 3.6m i amerykanka bez przełożenia. Krótkotrwale kilka razy w roku osiąga 1000W. Na co dzień to tylko oświetlenie LED i radio lub tuner TV. Grzanie wody to bardzo sporadyczne wyhamowywanie nadmiernych obrotów.

Zgadza się,bo do tego trzeba prądnicy kilka kW i dużego śmigła z przełożeniem. np. farmy wiatrowe które produkują prąd przy małych obrotach smigła.
klistron napisał(a):Szybkie śmigło średnicy 4.3m, Z9x, alternator 12V 1kW, przełożenie około 4x na pasku klinowym. Uzyskane maksimum to 430W krótkotrwale w czasie burzy, a na co dzień 30W tylko oświetleni garażu.

To potwierdza tylko że alternator nie nadaje się jako prądnica,nawet z przełożeniem ma słabe osiągi.

Jak zrobisz prądnicę z odpowiedniego silnika trójfazowego o mocy w przedziale 1.5kW do 4kW z co najmniej 48osmioma żłobkami,to różnica będzie widoczna nawet przy powiewie. :idea:
Nie udzielam porad na PW.
TOMMASZ
 
Posty: 976
Dołączył(a): 30.10.2011, 11:44

Re: Niekochany alternator + dodatki.

Postprzez klistron » 29.11.2012, 22:32

Tomasz w pełni się zgadzam.
Powyższe moje posty były dla Zibi aby mu uświadomić
możliwości tego wielokrotnego przełożenia z 3 metrowego śmigła na alternator.
klistron
 
Posty: 552
Dołączył(a): 22.08.2008, 0:35

Re: Niekochany alternator + dodatki.

Postprzez klistron » 29.11.2012, 22:53

Możliwości na duże śmigło nie mam.
Obecnie testuję 3 łopaty średnicy 4,5m z amerykanką.
Gdy będą ciekawe osiągi to podam.
klistron
 
Posty: 552
Dołączył(a): 22.08.2008, 0:35

Re: Niekochany alternator + dodatki.

Postprzez TOMMASZ » 29.11.2012, 22:57

klistron napisał(a):Tomasz w pełni się zgadzam.
Powyższe moje posty były dla Zibi aby mu uświadomić
możliwości tego wielokrotnego przełożenia z 3 metrowego śmigła na alternator.
Zdaję sobie z tego sprawe ;) ,bo pisałeś prawdę na temat osiągów.Nie kiedy ciężko jest dotrzeć do innych by zrozumieli że nie warto uczyć się na własnych błędach,lepiej to robić na błędach innych,tych którzy już wtopili kasę i stracili czas mając nadzieję na coś z niczego.
Pozdrawiam.
Nie udzielam porad na PW.
TOMMASZ
 
Posty: 976
Dołączył(a): 30.10.2011, 11:44

Re: Niekochany alternator + dodatki.

Postprzez kisoft » 30.11.2012, 13:05

No i właśnie o to tylko chodzi żeby ustrzec nieświadomych przed stratą kasy.
Ten temat tak mnie zaintrygował że spróbuję z alternatorem ( tak na sucho bez dołanczania łopat i stawiania masztu) podam dużo wyższe napięcie na uzwojenie wzbudzania w okolicach 200V a może nawet 300V przez elektroniczny ogranicznik prądu , najwyżej zjaram alternator ale zobaczymy .
kisoft
 
Posty: 208
Dołączył(a): 23.11.2011, 1:06

Re: Niekochany alternator + dodatki.

Postprzez zibi » 01.12.2012, 11:52

Tomaszu napisałeś
"bo alternator ze śmigłem bezpośrednio na jego osi prądu nie da zbyt dużo"
a o takim rozwiązaniu to nikt nawet słowem tu nie wspomniał
jedni piszą że się nie da rady obrócić a drudzy że siła odsirodkowa rozerwie
kompletny bezsens

[skasowano] /WP
a tak całkiem serio to jakiś wirnik powinno się dopasować a nawet gdyby nie to jaka strata kasy przecież altek na szrocie
kupisz za 50 zeta a jak się nie sprawdzi to konstrukcja zostaje kolejna sprawa to niektórzy piszą że altek jest dopasowany do silnika
a on jest dopasowany do aku bo zwłaszcza aku bezobsługowe ponad 14.4V długo nie wytrzyma a altek jest najpewniejszy
Ostatnio edytowano 01.12.2012, 14:57 przez Waldemar Pachoł, łącznie edytowano 1 raz
zibi
 
Posty: 21
Dołączył(a): 03.11.2012, 14:06

Re: Niekochany alternator + dodatki.

Postprzez TOMMASZ » 01.12.2012, 11:59

[skasowano] /WP
Ostatnio edytowano 01.12.2012, 14:58 przez Waldemar Pachoł, łącznie edytowano 1 raz
Nie udzielam porad na PW.
TOMMASZ
 
Posty: 976
Dołączył(a): 30.10.2011, 11:44

Re: Niekochany alternator + dodatki.

Postprzez zibi » 01.12.2012, 12:36

[skasowano] WP
Ostatnio edytowano 01.12.2012, 15:00 przez Waldemar Pachoł, łącznie edytowano 1 raz
zibi
 
Posty: 21
Dołączył(a): 03.11.2012, 14:06

Re: Niekochany alternator + dodatki.

Postprzez TOMMASZ » 01.12.2012, 13:48

[skasowano] /WP
Ostatnio edytowano 01.12.2012, 15:01 przez Waldemar Pachoł, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Nie na temat
Nie udzielam porad na PW.
TOMMASZ
 
Posty: 976
Dołączył(a): 30.10.2011, 11:44

Re: Niekochany alternator + dodatki.

Postprzez zibi » 01.12.2012, 14:38

[skasowano] /WP
Ostatnio edytowano 01.12.2012, 15:01 przez Waldemar Pachoł, łącznie edytowano 1 raz
zibi
 
Posty: 21
Dołączył(a): 03.11.2012, 14:06

Re: Niekochany alternator + dodatki.

Postprzez TOMMASZ » 01.12.2012, 14:47

[skasowano] /WP
Ostatnio edytowano 01.12.2012, 15:02 przez Waldemar Pachoł, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Nie na temat
Nie udzielam porad na PW.
TOMMASZ
 
Posty: 976
Dołączył(a): 30.10.2011, 11:44

Re: Niekochany alternator + dodatki.

Postprzez zibi » 01.12.2012, 14:55

[skasowano] /WP
Ostatnio edytowano 01.12.2012, 15:02 przez Waldemar Pachoł, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Nie na temat
zibi
 
Posty: 21
Dołączył(a): 03.11.2012, 14:06

Re: Niekochany alternator + dodatki.

Postprzez Waldemar Pachoł » 01.12.2012, 15:03

Panowie, przywołuję do porządku! Dyskusje tylko merytoryczne. To nie onet.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pochwal się swoją konstrukcją...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron