bateria próżniowych kolektorów na bloku

Kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, itd...

bateria próżniowych kolektorów na bloku

Postprzez bpk » 17.09.2010, 23:27

Witam,

chcę się pochwalić zbudowaniem małej ciepłowni słonecznej na dachu budynku w Warszawie.
Moc maksymalna przy mocnym Słońcu 12,5kW
Maksymalna zanotowana dzienna produkcja energii we wrześniu: 1315 kJ/rurę,
czyli przy 182 rurach 240MJ=67kWh, co daje około 14 wanien gorącej lub 14 zł oszczędności na gazie.
Niestety przeciętna dzienna produkcja energii jest znacznie niższa od maksymalnej i wynosi: 114MJ=32kWh.
docelowa ilość rur próżniowych: 182
szacowany okres zwrotu inwestycji: 7,5roku
koszt całkowity: 18.900zł

Oto zdjęcia:

solar1.jpg


solar2.jpg


solar3.jpg
Ostatnio edytowano 11.12.2010, 6:15 przez bpk, łącznie edytowano 5 razy
bpk
 
Posty: 104
Dołączył(a): 09.06.2009, 15:23
Lokalizacja: Piaseczno, Warszawa

bateria próżniowych kolektorów na bloku c.d.

Postprzez bpk » 17.09.2010, 23:27

na tym zdjęciu dociekliwi znajdą ukryty w mało estetycznej piance poliuretanowej i styropianie profesjonalny płytowy wymiennik ciepła
ze stali nierdzewnej, dwie pompy obiegowe, ciepłomierz, naczynie przeponowe i odpowietrznik automatyczny:

Po zakończeniu prac wdrożeniowych planuję jakąś estetyczną obudowę, bo estetyka pianki poliuretanowej
jest daleka od ideału.


solar4.jpg
Ostatnio edytowano 11.12.2010, 5:21 przez bpk, łącznie edytowano 1 raz
bpk
 
Posty: 104
Dołączył(a): 09.06.2009, 15:23
Lokalizacja: Piaseczno, Warszawa

Re: bateria próżniowych kolektorów na bloku

Postprzez bpk » 17.10.2010, 22:46

Codziennie notuję dokładne dane o rzeczywistej wydajności rur próżniowych i nasłonecznieniu na Mazowszu.

Jeśli ktoś będzie zainteresowany ich uzyskaniem proszę pisać na bk@lp.pl
bpk
 
Posty: 104
Dołączył(a): 09.06.2009, 15:23
Lokalizacja: Piaseczno, Warszawa

Re: bateria próżniowych kolektorów na bloku

Postprzez Waldemar Pachoł » 19.10.2010, 23:20

Twoja prywatna inwestycja czy zkrzyknąłeś mieszkańców? Bo zastanawia mnie po co Ci te 14 wanien gorącej wody... ;)
A tak na poważnie bardzo fajny pomysł - witamy w klubie!
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: bateria próżniowych kolektorów na bloku

Postprzez bpk » 20.10.2010, 20:02

inicjatywa i inwestycja pierwotnie były moje, ale zaraziłem entuzjazmem sąsiada i przyłączył się do projektu.
Myślę, że nawet niewielkie zmniejszenie zużycia gazu to mniej kasy wydanej na czołgi Putina w Gruzji i czystsze
powietrze w miastach. Niestety ekonomia takiego przedsięwzięcia jest nieubłagana - instalacja kosztuje swoje
i zwraca się wokoło 7,5 roku. W Warszawie nie ma co liczyć na dofinansowanie, bo tutaj gminy są "za bogate"
i nie łapią się na dotacje.

Ciepło jest na bieżąco odprowadzane do instalacji ciepłej wody użytkowej budynku, więc korzystają z niego
wszyscy mieszkańcy. Wymiennik ciepła jest włączony w cyrkulację pionu c.w.u.

Przedsięwzięcie jest otwarte na wszystkich chętnych członków spółdzielni ale trudno kogokolwiek zmuszać
do udziału, bo inwestycja choć ekologicznie sensowna - to zwraca się bardzo długo.

Na wiosnę może będziemy robić stearynowy akumulator ciepła, żeby trochę wygładzić
dobowe wahania mocy ciepłowni.

bpk
bpk
 
Posty: 104
Dołączył(a): 09.06.2009, 15:23
Lokalizacja: Piaseczno, Warszawa


Powrót do Energia słońca

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron