Mała elektrownia słoneczna pytania

Kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, itd...

Re: Mała elektrownia słoneczna pytania

Postprzez putas » 17.09.2013, 9:49

putas
 
Posty: 49
Dołączył(a): 09.10.2012, 9:20
Lokalizacja: Piła

Re: Mała elektrownia słoneczna pytania

Postprzez Waldemar Pachoł » 17.09.2013, 18:25

No temat znany płatnikom VATu.
Wiadomo - Państwo nie bardzo chce VAT oddawać. A te 80% to nic innego jak cena netto.
80% z 0,60zł = 0,48zł
0,48zł + 23% VAT =~0,60zł
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Mała elektrownia słoneczna pytania

Postprzez set » 18.09.2013, 7:22

Gdzieś czytałem że mają płacić 80% ceny po jakiej zakład energetyczny kupuje prąd od elektrowni, czyli jakieś 18 groszy za Kwh.
set
 
Posty: 752
Dołączył(a): 04.03.2012, 20:04
Lokalizacja: Jędrzejów

Re: Mała elektrownia słoneczna pytania

Postprzez putas » 19.09.2013, 11:00

Ustawa wyraźnie mówi 80% ceny prądu. A prąd kosztuje netto 0,27/kWh (trzymam w ręce ostatnią fakturę z Enea).
Tylko, że będą chyba liczyć po cenie zakupu, a to ok. 0,22/kWh. Czyli 0,22*80%=0,18 niestety
putas
 
Posty: 49
Dołączył(a): 09.10.2012, 9:20
Lokalizacja: Piła

Re: Mała elektrownia słoneczna pytania

Postprzez Waldemar Pachoł » 19.09.2013, 21:46

O :( no to super. Nie ma to jak biznes ZE.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Mała elektrownia słoneczna pytania

Postprzez putas » 01.10.2013, 10:04

I stało się, inwerter on grid Steca 500 z wtyczką do AC zamówiony i zapłacony.
Powinien przyjść jutro.
putas
 
Posty: 49
Dołączył(a): 09.10.2012, 9:20
Lokalizacja: Piła

Re: Mała elektrownia słoneczna pytania

Postprzez set » 01.10.2013, 14:05

Napisz co konkretnie trzeba spełnić żeby wpiąć się do sieci.
set
 
Posty: 752
Dołączył(a): 04.03.2012, 20:04
Lokalizacja: Jędrzejów

Re: Mała elektrownia słoneczna pytania

Postprzez putas » 03.10.2013, 14:15

Za dużo pisania.
Poczytaj tu http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewforum.php?f=300.
Dyskusja na wiele stron w kilku tematach.
putas
 
Posty: 49
Dołączył(a): 09.10.2012, 9:20
Lokalizacja: Piła

Re: Mała elektrownia słoneczna pytania

Postprzez LONIC » 17.10.2013, 18:57

Witam Chłopaki. Po kilkumiesięcznej przerwie powiem że ta moja malutka elektrownia słoneczna mnie nastawiła optymistycznie co do jej działania. Otóż całą wiosnę i całe lato oświetlała mi działkę od wieczora do rana. Oświetlenie diodowe i jak policzyłem to mam 10 lamp diodowych w których pracuje około 500 diód. Raz piesek zrobił zwarcie wykopując jedną lampę i amperomierz o zmierzchu szedł na maxa i aku rozładowywało się szybko mimo to regulator i reszta instalacji przetrwała. Po ładnym lecie czeka nas jesień i zima i trzeba się do niej jakoś przygotować. Zamówiłem już nowy regulator. Tym razem doświadczenie podpowiedziało mi że musi znieść wiele więc będzie on rzędu 30A. Na dniach dokładam 100W panela. Jeśli chodzi o opisywany wcześniej wiatrak to mieliście rację. Trzeba sporego wiatru aby zadziałał. Działa, byle jak więc jest jako ozdoba i jak się kręci to świeci diodami i tak niech zostanie. Co do paneli i przetworzeniem 12V na 230V to są inwertery z pełnym sinusem. teraz mam pytanie które już zadawałem ale nikt nie odpowiedział. Otóż Panowie jak podziałać z przetwornicą 12-230V sinus aby eksperymentalnie zasilić dom który ma instalację 3-fazową? Czy można jedną fazą i jednym zerem z przetwornicy zasilić 3 fazy w domu? Fazy w domu są rozdzielone na strefy. Robił to ktoś ? Nie chcę kupić przetwornicy jednofazowej i nic z nią nie zdziałać dlatego pytam. Pozdrawiam.Lonic.
LONIC
 
Posty: 260
Dołączył(a): 23.10.2012, 18:15

Re: Mała elektrownia słoneczna pytania

Postprzez Waldemar Pachoł » 17.10.2013, 19:15

Jedna jednofazowa przetwornica może zasilać jedną wydzieloną fazę. Wydzieloną, tzn dla przewodów fazowych i neutralnych, bo przetwornice, nawet sinusoidalne, nie mają L i N tylko 2 x L.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Mała elektrownia słoneczna pytania

Postprzez LONIC » 17.10.2013, 20:20

Waldek mówisz że mają 2 razy L? Czyli 2 razy fazę a nie fazę i zero? Podsumowując.Normalnie między fazami jest 380, faza zero 230, a w przetwornicy nie ma zera? Czyli jest 2 razy faza? To komplikuje strasznie!
LONIC
 
Posty: 260
Dołączył(a): 23.10.2012, 18:15

Re: Mała elektrownia słoneczna pytania

Postprzez Mariusz » 19.10.2013, 19:30

Już od dawna nie ma takiego czegoś jak zero i to warto zapamiętać. Jest przewód neutralny. Napięcie międzyfazowe (międzyprzewodowe) to nie 380V lecz ok. 400V. Takie przetwornice pracują jakby w układzie IT. Poszczególne fazy mają przesunięte względem siebie przebiegi napięć o 120st.(tzw. przesuniecie fazowe), dlatego właśnie międzyfazowe to 400V. Na pojedynczych przetwornicach tego nie uzyskasz. Jeśli chcesz 3f to musisz zakupić taką przetwornicę i tyle.
Mariusz
 
Posty: 238
Dołączył(a): 28.03.2010, 0:31

Re: Mała elektrownia słoneczna pytania

Postprzez Waldemar Pachoł » 20.10.2013, 7:56

LONIC: Komplikacja tylko pod względem wydzielenia przewodów fazowego i neutralnego. Odnośnie przetwornic i 2 x L - weź śrubokręt-próbówkę i sprawdź w gnieździe. A napięcie jest dokładnie takie samo jak sieciowe tj. 230V.
I co dość istotne, urządzeniom jednofazowym jest zupełnie obojętne jak podepniesz wtyczkę do gniazdka - będą działały tak samo z przetwornicy.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Mała elektrownia słoneczna pytania

Postprzez LONIC » 20.10.2013, 16:53

Ja wiem że jest neutralny i fazowy zerem operuję tak jakby z przyzwyczajenia i wiem że jednofazowym jest obojętne czy wtyczkę wepnę tak czy odwrotnie. Dobra, może zadam pytanie inaczej bo widzę że tak nie dojdziemy do ładu. Nie mam w domu żadnych urządzeń 3 fazowych. Wszystkie urządzenia są jednofazowe. Jednak do domu dochodzą 3 fazy i są porozdzielane na obwody. Wniosek z tego taki że w sumie mógłbym mieć tylko jedną fazę i neutralny i by mi to wystarczyło. Czyli jak w mieszkaniu w bloku. I teraz chciałbym zaprząc panele do pracy na dom. Zaoszczędzić troszkę. Czy bardziej opłaca się bawić w wydzielanie obwodów i podłączanie przetwornic gdzie będą straty i koszty wszystkiego też będą duże bo akumulatory itp czy lepiej nabyć sobie taką przetwornicę która po podłączeniu jej pod gniazdko sama się synchronizuje i pompuje w dom ile się da bez odłączania elektrowni. Przetwornica ta jest do kupienia, ma moc 350- 600W i nie potrzebuje aku. Po prostu to co wytworzą panele pompuje w dom. Co myślicie o jednym i drugim rozwiązaniu?
LONIC
 
Posty: 260
Dołączył(a): 23.10.2012, 18:15

Re: Mała elektrownia słoneczna pytania

Postprzez Waldemar Pachoł » 20.10.2013, 19:38

Tak, jeśli wydzielisz te trzy fazy i i zepniesz razem dla przetwornicy.
Ale również można zastosować grid-tie z tym, że do jednej fazy.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Mała elektrownia słoneczna pytania

Postprzez LONIC » 21.10.2013, 17:27

Warte wypróbowania. Muszę poszukać jakiejś niedrogiej przetwornicy z sinusem i się trochę pobawić, potestować.
LONIC
 
Posty: 260
Dołączył(a): 23.10.2012, 18:15

Re: Mała elektrownia słoneczna pytania

Postprzez malik222222 » 21.10.2013, 20:38

hey Lonic gdzieś Ty się podziewał? ile masz teraz wat z paneli?
malik222222
 
Posty: 214
Dołączył(a): 15.01.2012, 15:34

Re: Mała elektrownia słoneczna pytania

Postprzez LONIC » 22.10.2013, 17:53

Hej Malik. Wiesz lato piękne słońce i podłączałem różne diodowe lampy do oświetlenia działki i działa to znakomicie. Teraz mam 130W i nowy regulator 30A i będę dokupował paneli systematycznie bo widzę w tym przyszłość. Mam gościa znajomego co ma panele w fajnej cenie. Za panel 80W zapłaciłem z przesyłką 220 zł. Ma czasem fajne oferty i nawet używane przez rok panele które są naprawdę w znakomitej kondycji i dużo taniej. Teraz jesień i zima się zbliża to znów będę miał czas na hobby. Może się pokuszę i sam jeden panel polutuję. Postaram się rozbudować do wiosny tak żebym miał przynajmniej te 500W. Kombinuję jak tu to zaprząc do zasilania domu i jakoś brak mi pomysłów czy przetwornicę czy jakoś inaczej. Mało pomysłów na forach.
LONIC
 
Posty: 260
Dołączył(a): 23.10.2012, 18:15

Re: Mała elektrownia słoneczna pytania

Postprzez Waldemar Pachoł » 22.10.2013, 19:03

LONIC napisał(a):Mało pomysłów na forach.

:) E... na których?

Masz cztery wyjścia:

1. instalacja niskonapięciowa -> Grid-tie
2. instalacja wysokonapięciowa -> Grid-tie
3. instalacja niskonapięciowa -> aku -> przetwornica -> sieć wydzielona
4. instalacja wysokonapięciowa -> aku -> przetwornica -> sieć wydzielona
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Mała elektrownia słoneczna pytania

Postprzez LONIC » 23.10.2013, 18:03

Opiszę swój pomysł bardziej obrazowo i pomyślcie chłopaki czy dobrze kombinuję bo nie chcę popełnić jakiegoś głupiego błędu. Otóż jak już pisałem mam dom z 3 fazami ale urządzenia wszystkie są jednofazowe więc teoretycznie mogę te 3 fazy zasilić z przetwornicy i dać neutralny i powinno wszystko działać. Przesunięcie fazowe nie jest mi potrzebne bo nie mam urządzeń na 3 fazy. Teraz tak, mam gniazdo z dużym przekrojem, 3 fazowe, z tyłu budynku elektryk który robił instalację w tym budynku zrobił takie gniazdo w razie potrzeby użycia spawarki czy betoniarki czy też czegokolwiek na 400V. I do tej pory opis był łatwy a teraz się skupcie. Moim pomysłem jest taka rzecz że mając inwerter zmieniający 12V na 230V podłączam go pod to gniazdo 3 fazowe. Fazy równolegle i neutralny. Wyłączam główny bezpiecznik i odłączam elektrownie. Nie ma napięcia z elektrowni. Kabel jest odłączony głównym bezpiecznikiem ale wszystkie bezpieczniki obwodowe są załączone. I teraz jak wpuszczę napięcie z przetwornicy poprzez to 3 fazowe gniazdo to na mój rozumek normalnie powinienem mieć wszędzie napięcie w całym domu. Dobrze kombinuję czy coś przeoczyłem?
LONIC
 
Posty: 260
Dołączył(a): 23.10.2012, 18:15

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Energia słońca

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron