Kolektor słoneczny 3xman

Kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, itd...

Re: Kolektor słoneczny 3xman

Postprzez Waldemar Pachoł » 06.07.2013, 10:55

Jeśli 11 kWh w dwa dni to najpewniej jeszcze nie przykryte szkłem i nie ocieplone. :)
Przy tak dużej konstrukcji 11kWh będzie pomiędzy 10 a 14:00 (w bezchmurny słoneczny dzień). :)

Samo podłączenie: solar -> regulator ładowania -> akumulator 88Ah -> UPS -> pompa obiegowa, jest jak najbardziej poprawne.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kolektor słoneczny 3xman

Postprzez 3xman » 06.07.2013, 18:37

Wykonałem testy i wszystko działa zgodnie z planem. Oczywiście jest jedno ale... Mianowicie solar w pełnym słońcu daje 2,4A , pompy biorą 54W przy 230V co daje razem ze stratą na przetwornicy jakieś 5,8A prądu pobieranego z akumulatora ( według amperomierza wpiętego w szereg ) minus prąd z solara to jakieś 3,4A z akumulatora ( jak źle liczę napewno Waldek poprawi). Panele słoneczne działają jakieś 7 godzin czyli akumulator silnie się rozładuje i już nie doładuję się do pełnej pojemności - za mały solar ( 40W ). Potrzebny by był solar ze 100W. A jak słońce zajdzie za chmurę, prąd solara spada do śmiesznych wartości ( np. 0,5A i zależy od "przezroczystości" chmury). UPSa mieć muszę ( wiadomo o co chodzi ) ale praca pomp z 40W solara? no nie wiem...
Pompy + sterownik to 54W, pracują 7 godzin dziennie przez cały miesiąc ( daj Boże). Przy cenie KWh około 62gr w taryfie G11 to jakieś 7zł miesięcznie... Ale jak to mówią : tu gdzie zaczyna się pasja, kończy się ekonomia...
A, i jeszcze jedna uwaga - żeby wydobyć max prąd z solara, musiałem go obracać co i rusz do słońca. Czyli bez solar trakera lipa. Waldek pisał o tym kiedyś. No i musiał bym kupić w dobrej cenie panel 100W.
Reasumując, daje sobie na luz z zasilaniem solarnym. Zapłace te 7zł Zakładowi Energetycznemu ( trudno, najwyżej nie wypiję trzech piw w miesiącu, jakoś to zniosę).
Dzisiaj zachmurzenie przejściowe - utargowałem 5KWh. Fajnie.
Kolektor oszklony ( tymczasowo ) ale nie ocieplony jeszcze.
DSCN3281.JPG
mini elektrownia solarna
3xman
 
Posty: 44
Dołączył(a): 24.04.2013, 7:53
Lokalizacja: Ełk

Re: Kolektor słoneczny 3xman

Postprzez 3xman » 10.07.2013, 14:33

Zdobyłem szyby ( 4mm, odzyskane z okien ) i zamierzam zabrać się za szklenie. I tu pojawia się pytanie do Was - czy układać szyby na uszczelce do okien, czy wklejać na sylikon szklarski ? Szyby będą miały wymiary 60,6 na 121cm + dokładka 25 na 60,6. Szklenie tymczasowe wersja2.0 ( z szyb 2mm na 4mm ), docelowo nowe szyby 4mm hartowane ( jak wpadnie kasa ). Teść przekonuje mnie do sylikonu szklarskiego ( który to sylikon nigdy nie twardnieje ) ale w czasie demontażu okien niektóre szyby były właśnie takim sylikonem mocowane. Wyrwać taką szybę z ramy - masakra. Ale ochrona przed deszczem 100%, no i mocowanie szyb do całości konstrukcji lepsze niż by leżały "na grawitacje " na uszczelkach gumowych. Podobno jak się wklei szyby na stałe, potrafią popękać od zmian temperatury i naprężeń powodowanych przez ruchy drewnianej ramy. A Wy jak macie szyby mocowane?
Odnośnie ocieplenia, kupiłem wełnę mineralną Knaufa gr 10cm za paczkę w której jest 8 "listków" 125na 60cm - cena 55zł. Folie grubości 11nm i dł. 45m ukradłem żonie.
DSCN3280.JPG
szyby tymczasowe 2mm V 1.0

Ps. Stan licznika na dziś rano 31KWh, max temperatura uzyskana na nieocieplonym panelu w czasie pracy to 49stC.
DSCN3280.JPG
szyby tymczasowe 2mm V 1.0
Załączniki
DSCN3291.JPG
widok z okna sąsiada
Ostatnio edytowano 12.07.2013, 11:06 przez 3xman, łącznie edytowano 1 raz
3xman
 
Posty: 44
Dołączył(a): 24.04.2013, 7:53
Lokalizacja: Ełk

Re: Kolektor słoneczny 3xman

Postprzez malik222222 » 10.07.2013, 15:50

ja mam na sylikon zwykły uniwersalny i nic nie pęka fakt że profil jest metalowy ale pewnie też pracuje a ta Twoja temp. taka niska bo masz góry otwarte w sensie szyby od dołu są i całe ciepło górą ucieka....
malik222222
 
Posty: 214
Dołączył(a): 15.01.2012, 15:34

Re: Kolektor słoneczny 3xman

Postprzez Waldemar Pachoł » 10.07.2013, 21:20

U mnie na jednym jest szkło bezpośrednio na uszczelce okiennej przyciśnięte kątownikiem przykręconym do drewnianej ramy. Na drugim położyłem szkło bezpośrednio na drewnianej ramie - bez uszczelki - szkło trzyma grawitacja. :)
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kolektor słoneczny 3xman

Postprzez malik222222 » 15.07.2013, 20:01

A tu dla 3xmana :-) udało się wygrzebać gdzieś w warztacie
Załączniki
ciepl2.JPG
ciepł.JPG
malik222222
 
Posty: 214
Dołączył(a): 15.01.2012, 15:34

Re: Kolektor słoneczny 3xman

Postprzez Waldemar Pachoł » 15.07.2013, 20:10

3xman, dziś pogoda "średnio na jeża" i nabiło raptem 10kWh. Chwal się jak prace u Ciebie!
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kolektor słoneczny 3xman

Postprzez 3xman » 15.07.2013, 22:17

I ja wygrzebałem coś w warsztacie. Ten Kamstrup z nr 17 wysyłam Tobie. Wyskalowany jest niestety w GJ, no ale moc chwilową i przepływ pokazuje. Z czujką coś wymyślisz.
DSCN3295.JPG
stare zapasy


Waldek, u mnie lipa dzisiaj bo nie było słońca, to raz, a dwa że rano ustawiłem sterownik na sterowanie ręczne i poszedłem do pracy więc nic nie "odzyskałem". Teraz walczę z ociepleniem.
Kupiłem w sportowym busolę i po krótkim kursie jej obsługi stwierdziłem że kolektor mój celuje w godzinę 10, max 11. Załamka. Chociaż, po cichu liczę że jak ocieple w końcu kolektor to uzysk dzienny wzrośnie. Jeżeli uzyskam maksymalną moc chwilową 2,6KW ( tak jak żeś wyliczył ) , to będzie sukces. Narazie max. moc chwilowa 1,6KW ( naprawdę ciepły słoneczny i prawie bezwietrzny dzięń).
Prawie wszystko w kotłowni opomiarowane...
DSCN3300.JPG
KWh ze słońca i z pieca ( w złym miejscu przepływomierz - poprawię niebawem )
DSCN3299.JPG
GJ uzyskane z ekogroszku
3xman
 
Posty: 44
Dołączył(a): 24.04.2013, 7:53
Lokalizacja: Ełk

Re: Kolektor słoneczny 3xman

Postprzez malik222222 » 15.07.2013, 23:15

Z góry dzięki ale widzę że kolega ma nie zły Arsenał i nawet taki jak mój jest.
malik222222
 
Posty: 214
Dołączył(a): 15.01.2012, 15:34

Re: Kolektor słoneczny 3xman

Postprzez Waldemar Pachoł » 16.07.2013, 12:25

Moc którą policzyłem (2,8kW), to moc średnia którą powinieneś osiągnąć w ciągu dnia.
Moc maksymalna Twojego zestawu to 4,6kW.
Tylko jest jedno ale...

Urządzenia które mierzą nam moc, dają w wyniku nie moc kolektora a moc którą odebrała wężownica, a ta wiadomo ma tę wartość ściśle określoną i nie da się jej przekroczyć.

Uzysk wzrośnie po ociepleniu. :)
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kolektor słoneczny 3xman

Postprzez 3xman » 16.07.2013, 14:57

Mój wymiennik ma 24KW mocy, jednak nawet przy grzaniu wody piecem nigdy nie pokazał więcej jak 12KW ( mocy chwilowej oczywiście ) przy przepływie około 650l/h ( pompa na I biegu ) , zasilenie 74, powrót 60 ( o ile dobrze pamiętam parametry ), największą moc pokazuje wtedy gdy woda w zasobniku jest zimna ( wiadomo, wtedy jest duże schłodzenie czynnika) . Przy grzaniu z kolektora przepływ mam stały około 155l/h, moc podstawie taką jak wyliczyłeś i powinna wyjść delta T z której można będzie się chociaż domyślić temperatury na wyjściu z kolektora ( wymyślając realną temperaturę powrotu ). To mogę policzyć. Oczywiście to co wyliczę to czysta teoria. Czyli ( teoretycznie jest szansa ) że kiedyś zobaczę na wyświetlaczu moc chwilową nawet 4,6KW?
A, przypomniało mi się, widziałem na Twojej fotografii przepływ 155l/h ( czy jakoś tak ) i mam pytanie - to jest przepływ max, czy przydławiony zaworem?
3xman
 
Posty: 44
Dołączył(a): 24.04.2013, 7:53
Lokalizacja: Ełk

Re: Kolektor słoneczny 3xman

Postprzez Waldemar Pachoł » 16.07.2013, 20:14

O wymiennikach płytowych wiem nie niewiele, a w zasadzie prawie wcale. Na moim bojlerze jest 70/45, ale i tak przeliczenie tego na inne parametry we/wy jest dla mnie zbyt trudne. Ale wiem, że by uzyskać moc deklarowaną przez producenta trzeba temperatury czynnika mieć takie jak określił producent.

U mnie ten przepływ (zdjęcie) był na pierwszym biegu. 220l/h na drugim i prawie 300l/h na trzecim. Wszystko bez dławienia. Z dławieniem na 45 stopni na pierwszym biegu w w okolicach 120-130l/h.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kolektor słoneczny 3xman

Postprzez 3xman » 18.07.2013, 12:43

Dzisiaj w południe spisałem parametry z licznika :
zasilenie 56,74 ( sterownik solara 57 ) - dziwne, na 21metrach przesyłu nie ma strat? eee.. pewnie czujniki przekłamują
powrót 50,05
delta T 6,78
moc chwilowa 1,1 KW
przepływ 151l/h
temperatura w dolnej części zbiornika 46
temperatura w górnej części zbiornika 48,5
Kolektor dalej nieocieplony a podgrzewa wodę o 6,78st. przy 151l/h i jest fajnie... Ciepła woda znowu w gratisie.
Następny post napiszę jak cały będzie ocieplony ( wcześniej nie będę Was zanudzał - patrz post wyżej ). Te moje teoretyczne obliczenia i wywody do niczego dobrego nie prowadzą, tylko się człowiek denerwuje.
3xman
 
Posty: 44
Dołączył(a): 24.04.2013, 7:53
Lokalizacja: Ełk

Re: Kolektor słoneczny 3xman

Postprzez Waldemar Pachoł » 18.07.2013, 13:06

U mnie wygląda to tak:
Było pięknie od 9-tej do 12-tej, teraz się trochę :/ zachmurzyło ~50%.
zasilanie: 57,87
powrót: 44,49
delta: 13,38
moc chwilowa: 2,1 kW
przepływ: 137l/h
temperatura w połowie zbiornika: 41
do godziny 13 nabiło 5 kWh

edyta: godz. 15, zachmurzenie :/
zasilanie: 65,21
powrót: 51,26
delta: 13,95
moc chwilowa: 2,2 kW
temperatura w połowie zbiornika: 49
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kolektor słoneczny 3xman

Postprzez 3xman » 23.07.2013, 11:32

Witam ponownie
Ociepliłem w końcu kolektor. Moc chwilowa 1,6 KW, wyjście z kolektora 57st. raz chmury, raz słońce, raz deszcz. Od razu widać różnicę w grzaniu ( oczywiście na plus) . Czekam na bezchmurne niebo żeby znowu sprawdzić "osiągi".
Czeka mnie przestawienie całej konstrukcji bowiem przy pomocy busoli dopatrzyłem się ( cztery razy sprawdzałem ) że kolektor jest ustawiony 40st na wschód ( słownie czterdzieści stopni !!! ) a podobno max. odchyłka akceptowalna to 10st. Najpewniej to powoduje tak słabe wyniki. Jak go przestawię zobaczymy...
3xman
 
Posty: 44
Dołączył(a): 24.04.2013, 7:53
Lokalizacja: Ełk

Re: Kolektor słoneczny 3xman

Postprzez Waldemar Pachoł » 23.07.2013, 17:30

Ja stanąłem mniej-więcej w południe przed kolektorami. Wbiłem palik w miejscu gdzie stałem a drugi w miejscu gdzie się kończył mój cień. Kolektory ustawiłem prostopadle do tej linii.
Super, wreszcie ociepliłeś - teraz powinieneś mieć 33% lepsze wyniki niż ja. :)

A dziś to bida: 1kWh nakapało.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kolektor słoneczny 3xman

Postprzez Mariusz » 23.07.2013, 17:55

To jaka u Was pogoda, że takie małe osiągi? U mnie upał i już koło 18 a 27* w cieniu a i słońca dużo. Muszę przemyśleć budowę jakiegoś małego kolektora :P
Co do ustawiania w odpowiednim kierunku to teraz jest bardzo dużo map z możliwością przełączenia na zdjęcie satelitarne z naprawdę dużym zbliżeniem, więc można i tak.
Mariusz
 
Posty: 238
Dołączył(a): 28.03.2010, 0:31

Re: Kolektor słoneczny 3xman

Postprzez Waldemar Pachoł » 23.07.2013, 18:31

U mnie taka typowa butelkowa pogoda. Zachmurzenie 100%, wieje aż łeb urywa (to jedyny plus), 18 stC.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kolektor słoneczny 3xman

Postprzez 3xman » 27.07.2013, 21:41

Dzisiaj osiągnąłem 2,4KW mocy chwilowej.
DSCN3331.JPG
ciągle mało...
Temperatura na wyjściu z panela max 57.
DSCN3332.JPG
Tak sobie myślę że jednak błędem było łączenie sześciu paneli szeregowo. Zmierzyłem temperaturę na trzecim panelu ( wkładając czujnik między wełnę a panel ) i wyszło 52,4. Gdybym zrobił dwie sekcje po trzy panele połączone szeregowo i sekcje te połączył równolegle, teoretycznie miałbym 52,4 st. na wyjściu ale dwa razy większy przepływ a co za tym idzie, dwa razy większą moc. Jak się mylę, poprawcie...
Załączniki
DSCN3334.JPG
3xman
 
Posty: 44
Dołączył(a): 24.04.2013, 7:53
Lokalizacja: Ełk

Re: Kolektor słoneczny 3xman

Postprzez Waldemar Pachoł » 28.07.2013, 10:17

U mnie wygląda to tak:
Połączenie dwóch paneli równoległe, wykonane z dwóch płyt grzejnikowych połączonych szeregowo.
Przepływ 2.5 l/min daje na jeden panel 1.25l/min
Pod koniec słonecznego dnia można zaobserwować na pojedynczym panelu do 70 stC.
Niestety pomimo urządzenia licząco-denerwujacego nie było jak na razie 100% dnia bez chmurki więc chwilowo brakuje mi danych by się nimi pochwalić.

3xman: U Ciebie sprawa jest o tyle ciekawsza, że połączenie szeregowe powinno zapewniać jakiś stały przyrost temperatury na każdym kolejnym panelu. Teraz, na logikę, uzyskiwana moc powinna być identyczna niezależnie od sposobu podłączenia, bo mniejszy przepływ = wyższa temperatura a większy przepływ = niższa temperatura medium. Słoneczko będzie miało mniej lub więcej czasu na to by nagrzać jednostkę medium która jest dla nas nośnikiem energii.
Jeśli zastosowałeś popularne przewody giętkie w oplocie to zmiana, by organoleptycznie stwierdzić czy moc wzrośnie czy nie, nie będzie skomplikowana.
Jednak takie zwiększenie przepływu zmniejszy deltę na wymienniku - efekt powinien być taki sam.

Problemem jest Twój wymiennik i moja wężownica - te przy tym przepływie i delcie T są w stanie odebrać taką a nie inną moc.

edyta: godz:12:40 dziś mamy 32 stC w cieniu a moc chwilowa to 2.1kW przy delcie 13.85 stC na wężownicy - a niebo nie jest w 100% czyste.
godz: 13.15 detla 15.64stC, moc chwilowa 2.4kW - chyba będzie rekord
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Energia słońca

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron