PV Monitoring online.

Kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, itd...

PV Monitoring online.

Postprzez putas » 18.01.2014, 11:20

Na Elce pojawiła się koncepcja zrobienia ogólnodostępnej strony do monitorowania on-line produkcji instalacji PV i wiatrowych. http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2734786&highlight=
Co Wy na to?
putas
 
Posty: 49
Dołączył(a): 09.10.2012, 9:20
Lokalizacja: Piła

Re: PV Monitoring online.

Postprzez Waldemar Pachoł » 18.01.2014, 12:19

No dobrze ale czemu ma to służyć? No może poza gwoździem do trumny sprzedawców systemu.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: PV Monitoring online.

Postprzez putas » 18.01.2014, 12:47

Tak jak setki takich serwisów na świecie ma pokazywać chwilową i ogólną produkcję poszczególnych instalacji.
Na podstawie tego wyciągnie się wnioski jakie panela, jak zainstalowane i w jakich częściach Polski jak pracują.
Wiele nowych osób prosi o pokazanie jak instalacja działała w ostatnich miesiącach. Tutaj to znajdą.
Poza tym to co robimy to w pewnym sensie hobby. I prawie każdy chce się w pewnym sensie pochwalić swoja pracą.
Wszystkie takie rankingi na świecie są właśnie głównie po to.
Dodatkowo mając podgląd na swoją instalację w razie awarii łątwo szybko zareagować - jak nagle spadnie produkcja to znaczy, że coś nawaliło.

Dlaczego i w jakim sensie ma być gwoździem do trumny? Bo tego nie rozumiem.
putas
 
Posty: 49
Dołączył(a): 09.10.2012, 9:20
Lokalizacja: Piła

Re: PV Monitoring online.

Postprzez Waldemar Pachoł » 18.01.2014, 13:45

Ale ja świetnie rozumiem hobbystów - wszak sam nim jestem.
Jestem również za przekazywaniem rzetelnej informacji, szczególnie o PV, bo wiele ciekawostek się naczytałem zupełnie nie mających wspólnego mianownika z obowiązującym wzorcem fizycznym. Sam zresztą kiedyś padłem ofiarą panela 100W :D . Tu wyniki: viewtopic.php?f=22&t=343

Gwoździem do trumny o ile ludzie nauczą się czytać Wasze wyniki i dojdą do jednoznacznych wniosków.
I nie chodzi tu o okres zwrotu, bo w przypadku PV coś takiego nie istnieje, tak jak zresztą w przypadku hobby. :)
A o zasadę: tu zarabia sprzedawca a nie końcowy użytkownik.

...można produkować na sieć sprzedając kWh po 20gr i odkupywać ją potem po 60gr.
...można grzać wodę gdzie 1GJ to koszt 30zł (wysokie parametry) 1GJ = 233kWh. 30zł/233kWh=0,13zł[kWh].
...można ładować akumulatory i mieć prąd wieczorem, przez pół godziny gdy pomiędzy 16 a 21 jest 75% dziennego zapotrzebowania...

To co napisałem nie jest po to by kogokolwiek prostować, przestrzegać, bo każdy swój rozum ma i każdy najlepiej gdy sam dojdzie do własnych wniosków - czy będą podobne do moich tego nie wiem, ale rozumiem hobby. :)

A odnośnie Twojej pracy, to napisałem to już raz i jeszcze raz powtórzę: to naprawdę świetna i konkretna robota.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: PV Monitoring online.

Postprzez putas » 18.01.2014, 19:46

Nie odebrałem tego jako krytykę.
Jestem też za rzetelnym pokazywanie jak to pracuje. A najrzetelniejsze będą dane automatycznie przekazywane przez instalację bez udziału czynnika ludzkiego. Będzie sucha prawda.
Mi nie chodzi żeby pokazywać tylko sukcesy czy produkcję w długie super słoneczne dni. Ważne jest też pokazanie minusów i niepowodzeń. Niech każdy sam oceni.
A co do rentowności, o której pisałeś. PV jest nadal na początku swojej drogi. Cały czas wszystkie elementy tanieją równocześnie zwiększając sprawność. Pare lat temu 1W panela ile kosztował? A teraz nowy panel można kupić w cenie nawet jakieś 1,40/W brutto. Inwertery tez tanieją i będą tanieć.
putas
 
Posty: 49
Dołączył(a): 09.10.2012, 9:20
Lokalizacja: Piła

Re: PV Monitoring online.

Postprzez Kwazor » 18.01.2014, 20:31

Mi wystarczył by podgląd on line z nawet kamerki internetowej.
Kamerka mogła by pokazywać tylko wyświetlacz ...

Ustream działa..
Panele : 180Wp CIGS + regulatorv MPPT DIY.
Kwazor
 
Posty: 118
Dołączył(a): 09.09.2012, 11:17
Lokalizacja: REDA

Re: PV Monitoring online.

Postprzez putas » 18.01.2014, 20:43

Ale z kamerki masz podgląd tylko w danej chwili.
A mając statystyki możesz zobaczyć więcej.
I inni mogą zobaczyć.
A monitoring wyjdzie tyle co kamerka albo i taniej. I komputer nie będzie musiał chodzić cały czas.
putas
 
Posty: 49
Dołączył(a): 09.10.2012, 9:20
Lokalizacja: Piła

Re: PV Monitoring online.

Postprzez Waldemar Pachoł » 19.01.2014, 14:36

putas napisał(a):A teraz nowy panel można kupić w cenie nawet jakieś 1,40/W brutto.

Zgadza się, można na alledrogo u niejakiego "West". 90W/139pln.
Jest tylko jeden problem który nie daje mi spokoju. :? Otóż pracowałem parę lat w branży szklarskiej i znam cenniki hurtowe Glaspolu (Saint-Gobain) na szkło ESG (hartowane).
Ten panel składa się z prawie 2m2 szkła...
Nie chcę się wypowiadać o jakości tego panela znając cenę szkła.
Ani o samej firmie która przekłamała opis i przerobiła zdjęcie "swojej siedziby" kopiując i modyfikując zdjęcia z: http://vwphaetonfan.blogspot.com/2008/0 ... otion.html (zdjęcie na dole bloga).
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: PV Monitoring online.

Postprzez Kwazor » 19.01.2014, 15:20

Co do Westa to ślepy koń widzi że na samochodzie WEST to Paint :D
Co do tych paneli to Qcells przyadkiem nie walneło bankruta ?
Nie zapomnijcie to sa panele bezramowe.... ryzyko uszkodzenia wysokie.

Moj miernik wykazuje all co potrzebuję. Jak nie Kwh to Ah.
Panele : 180Wp CIGS + regulatorv MPPT DIY.
Kwazor
 
Posty: 118
Dołączył(a): 09.09.2012, 11:17
Lokalizacja: REDA

Re: PV Monitoring online.

Postprzez putas » 19.01.2014, 23:12

Waldemar Pachoł napisał(a):Zgadza się, można na alledrogo u niejakiego "West". 90W/139pln.

Nie pisałem o tych panelach i o tym sprzedawcy. Myślałem o panelu 110W za ok. 150 złotych.
putas
 
Posty: 49
Dołączył(a): 09.10.2012, 9:20
Lokalizacja: Piła

Re: PV Monitoring online.

Postprzez putas » 19.01.2014, 23:20

Kwazor napisał(a):Co do tych paneli to Qcells przyadkiem nie walneło bankruta ?
Nie zapomnijcie to sa panele bezramowe.... ryzyko uszkodzenia wysokie.

Owszem, chyba banktut, ale czy to znaczy że złe panele robił??? Gwarancję i tak daje sprzedawca w Polsce. A sprzedawca sprawdzony i słowny przy wymianie gwarancyjnej. Mówię o firmie ASAT
A co do paneli bez ramy, wierzcie mi, to mity rozpowszechniane przez tych co żadnego takiego nie montowali.
Ja mam 45 sztuk, większość na wolnostojących stojakach. I nawet Ksawery nie uszkodził żadnego. U sąsiada rozwalił garaż blaszak, a panel żaden nawet nie jęknął.
putas
 
Posty: 49
Dołączył(a): 09.10.2012, 9:20
Lokalizacja: Piła

Re: PV Monitoring online.

Postprzez Waldemar Pachoł » 19.01.2014, 23:35

Szkło hartowane najbardziej boi się uderzenia w kant - wtedy najłatwiej je rozbić. Ale co fakt to fakt - trzeba mieć wyjątkowego pecha by szkło zostało rozbite przez padający grad który w ten kant trafi.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: PV Monitoring online.

Postprzez putas » 25.01.2014, 11:01

No Panowie, a może i Panie.
Słonko wyszło, mrozik niezły.
I od razu trochę prądu poszło z PV.
Wczoraj 7kWh.
Przedwczoraj 6,5kWh.
Nie jest to oszałamiająco dużo, ale blisko 50% dobowego zapotrzebowania domu.
A 1/3 paneli (1,2kW) pokryta grubym ludem i śniegiem, bo leżą dość płasko na dachu wiaty na drewno. Czyli głównie produkuje pozostałe 3kW paneli na stojakach.
I do tego właśnie potrzebny jest monitoring produkcji, żeby to wiedzieć.
putas
 
Posty: 49
Dołączył(a): 09.10.2012, 9:20
Lokalizacja: Piła

Re: PV Monitoring online.

Postprzez malik222222 » 25.01.2014, 11:43

U mnie od 3 dni piękne 7,5A ładowania :-) taka zima mi się podoba
Załączniki
pomiar.JPG
A nawet 8A :-)
malik222222
 
Posty: 214
Dołączył(a): 15.01.2012, 15:34

Re: PV Monitoring online.

Postprzez Waldemar Pachoł » 25.01.2014, 12:57

putas napisał(a):Wczoraj 7kWh.
Przedwczoraj 6,5kWh.
Nie jest to oszałamiająco dużo, ale blisko 50% dobowego zapotrzebowania domu.


:) Co Ty Bimber pędzisz? [/żart] Sporo tego prądu zużywasz... U mnie 4 osoby/120m2 średnia-dobowa to 7kWh. A raczej się nie oszczędza.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: PV Monitoring online.

Postprzez putas » 25.01.2014, 14:56

Bimber, hmm. Nie ale w sumie dobry pomysł. Mieszkam daleko od sąsiadów to się nie przysiądą do konsumpcji.
A prądu idzie tyle bo wszystko w domy na prąd: płyta w kuchni, 2 lodówki, własna pompa głeginowa, akwarium i CO dość rozbudowane - elektrozawory, kilka pomp, centralka (w brew pozorom nie miało prądu to ciągnie).
putas
 
Posty: 49
Dołączył(a): 09.10.2012, 9:20
Lokalizacja: Piła

Re: PV Monitoring online.

Postprzez putas » 07.02.2014, 20:49

Już uruchamiamy testowo chyba pierwszy polski potral z odczytami produkcji z instalacji PV.
Jednym z urządzeń wysyłających dane może być LK z licznikiem impulsowym. Wysyłanie produkcji kWh oraz napięcia i natężenia PV
Można także w inny sposób wysyłać dane z produkcją.
Zobaczcie początki strony - wersja bardzo wczesna, bardzo rozwojowa
http://www.pvmonitor.pl

Jeśli ktoś chętny podzielić się wynikami - zapraszam PW.
putas
 
Posty: 49
Dołączył(a): 09.10.2012, 9:20
Lokalizacja: Piła

Re: PV Monitoring online.

Postprzez putas » 09.04.2014, 11:52

Witam ponownie.
Strona pvmonitor.pl w nowej odsłonie.
Zapraszam wszystkich.
putas
 
Posty: 49
Dołączył(a): 09.10.2012, 9:20
Lokalizacja: Piła

Re: PV Monitoring online.

Postprzez hodebr65 » 03.04.2015, 8:13

Bardzo dobrze, że strona się pojawiła. Bardzo fajna rzecz :)
Ostatnio edytowano 10.06.2016, 11:39 przez Waldemar Pachoł, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Banujemy seospamerów i edytujemy ich posty.
hodebr65
 
Posty: 1
Dołączył(a): 03.04.2015, 8:10

Re: PV Monitoring online.

Postprzez Paulinkaa » 09.06.2016, 18:40

w nowej odsłonie śmiga juz bez przeszkod. Warto tam zagladac :)
Ostatnio edytowano 10.06.2016, 11:42 przez Waldemar Pachoł, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Banujemy seospamerów i edytujemy ich posty.
Paulinkaa
 
Posty: 1
Dołączył(a): 09.06.2016, 17:33


Powrót do Energia słońca

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron