Strona 1 z 1

silnik parowy napędzający prądnicę

PostNapisane: 22.10.2015, 22:37
przez Szympik188
Ostatnio na youtube zupełnie przypadkiem obejrzałem filmik na którym silnik parowy napędzał alternator i uzyskał jakąś tam energię. Zastanawiam się jakby w sezonie grzewczym wykorzystać energię cieplną pieca CO do wytworzenia pary o wysokim ciśnieniu do napędu naszych prądnic wolnoobrotowych wykonanych ''własnymi ręcami' przez odpowiedniej wielkości silnik parowy.
Pytanie czy taka zabawa ma w ogóle ma sens, czy ktoś może się w coś takiego bawił? Czytałem że moc takiego silnika jest podobna do silnika spalinowego. Wydaje mi się że temperatura w piecu była by w stanie do stałego wrzenia wody i uzyskania pary na tyle by uruchomić taki silnik a zarazem nie tracąc enargii na ogrzewaniu domu :) Czekam na jakiekolwiek słowa podpowiedzi a także i krytyki

Re: silnik parowy napędzający prądnicę

PostNapisane: 22.10.2015, 23:43
przez SztandeR
Mnie się wydaje, że z tym piecem CO to raczej nie wyjdzie. Temp. w piecu to jakieś 40-60 stopni, przynajmniej u mnie, a żeby woda zaczęła wrzeć potrzeba ok. 100 stopni, wiec lipa ;) W dodatku aby otrzymać w tym przypadku energię elektryczną, trzeba wykorzystać energię cieplną z pieca, który "napędzany" jest węglem czy drewnem. Dochodzą do tego straty i to, że energia nie bierze się z niczego i aby uzyskać energię elektryczną z energii cieplnej, trzeba będzie po prostu dorzucić więcej węgla do pieca. Pomysł mija się z celem, chyba, że mamy kopalnie węgla na podwórku :D

P.S. Na podobnej zasadzie działają konwencjonalne elektrownie węglowe, z tym, ze para wodna napędza turbinę, a nie silnik. Tak mi się przynajmniej wydaje ;)

Re: silnik parowy napędzający prądnicę

PostNapisane: 23.10.2015, 18:45
przez Szympik188
Masz rację,ale mi raczej chodziło oto aby dyskretnie wmontować w palenisko pieca jakiś mały zbiornik, w którym to dochodziło by do wrzenia(tak aby nie zakłócać pracy pieca czyli wymiany ciepła)
Oczywiste jest kolego, że warunkach domowych nie da się wykonać turbiny! Co innego silnik.

Re: silnik parowy napędzający prądnicę

PostNapisane: 23.10.2015, 21:26
przez SztandeR
Wmontowanie czegoś w palenisko, mogłoby zdać egzamin, ale na pewno było by z tym sporo roboty ;)