Dmucha, że "mało łba nie urwie"

O wszystkim i o niczym...

Re: Dmucha, że "mało łba nie urwie"

Postprzez Waldemar Pachoł » 11.04.2011, 1:13

Ale ludzie mają wiatraki na pojedynczych rurach. Czy taka konstrukcja to jest w ogóle pomyłka? Nie, bo na takich konstrukcje wiatraki się kręcę i nic się nie dzieje.

Wejdę na górę to będę znał odpowiedź. Zmęczenie materiału najpewniej nie jest przyczyną - raczej wada ukryta. Nie mogę stawiać pytania czemu w tym miejscu pękło, bo różne rzeczy się zdarzają i nie w takich konstrukcjach. Ostatnio pękł mi w sceniku trzpień tylnego amortyzatora - przecież nie powiem "bo droga nierówna", "bo element pracuje" - po prostu pękło i koniec.
Maciek: Zobacz maszt stoi mimo, iż "trzęsie nim" znacznie bardziej niż głowicą. Prędzej poprzeczki/spawy powinny popękać. W sieci różne "mądre głowy" pisały, że co to za konstrukcja, że się przy pierwszym wiaterku przewali, że kratownica powinna mieć pręty skośne, etc. Nie będę "mondrych" z błędu wyprowadzał, bo czasu by brakło :).

Plus tego, że nowy powstanie. :)
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Dmucha, że "mało łba nie urwie"

Postprzez Maciek » 11.04.2011, 10:20

Pisząc
Maciek napisał(a): bujanie i małą stabilność masztu
nie chodziło mi, że to zła konstrukcja chodziło mi wyłącznie o luźne odciągi bynajmniej tak to widać na filmie możliwe, że na 'żywo" odczucia mogły być zupełnie inne.

Waldemar Pachoł napisał(a):Zobacz maszt stoi mimo, iż "trzęsie nim" znacznie bardziej niż głowicą.
:)
Avatar użytkownika
Maciek
 
Posty: 250
Dołączył(a): 16.05.2009, 0:53
Lokalizacja: Wieluń

Re: Dmucha, że "mało łba nie urwie"

Postprzez Maciek » 11.04.2011, 10:23

Pisząc
Maciek napisał(a): bujanie i małą stabilność masztu
nie chodziło mi, że to zła konstrukcja chodziło mi wyłącznie o luźne odciągi bynajmniej tak to widać na filmie możliwe, że na 'żywo" odczucia mogły być zupełnie inne.

Waldemar Pachoł napisał(a):Zobacz maszt stoi mimo, iż "trzęsie nim" znacznie bardziej niż głowicą.
a między masztem a głowicą pracująca rura :)
Avatar użytkownika
Maciek
 
Posty: 250
Dołączył(a): 16.05.2009, 0:53
Lokalizacja: Wieluń

Re: Dmucha, że "mało łba nie urwie"

Postprzez Waldemar Pachoł » 11.04.2011, 10:42

a między masztem a głowicą pracująca rura

Ale ludzie mają maszty z pojedynczych rur - i im się te maszty nie łamią.
Ta rurka ma tylko 30 cm (teraz jest trochę krótsza ;) ) - więc siły musiałyby być niewyobrażanie wielkie, poza tym byłoby widać jej stopniowe wygięcie - a tu nagle trach. Jeśli już był błąd konstrukcyjny to chyba była zbyt cienka ścianka tej rury. Bo nie takie wiatry wytrzymała, ale fakt-faktem póty dzban wodę nosi... :)

Teraz powstanie lepszy - robię maszynkę do kopiowania płatów taką jak tu: viewtopic.php?f=15&t=155 ,ładniejszy i w ogóle. :P
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Dmucha, że "mało łba nie urwie"

Postprzez Maciek » 11.04.2011, 13:19

Ja zastosowałem na obrocie piastę samochodową wygląda mniej więcej tak jak na zdjęciu.
Piasta posiada otwór wiec nie ma problemu z przewodem.

Widziałem tą maszynkę:) bardzo ciekawe i proste rozwiązanie!

Już kiedyś o tym myślałem dorabiając klucz do domu.Wtedy zaświtało mi, że zamiast klucza może być łopata.
Załączniki
P3040030.jpg
Avatar użytkownika
Maciek
 
Posty: 250
Dołączył(a): 16.05.2009, 0:53
Lokalizacja: Wieluń

Re: Dmucha, że "mało łba nie urwie"

Postprzez SztandeR » 14.04.2011, 13:57

Przykro patrzeć na takie obrazki ale cóż, raz jest lepiej a raz gorzej. Trzeba uznać ten wypadek jako impuls do działania, do zrobienia lepszej konstrukcji ;) Ja jak tylko skończę robić moją Yamaszkę to biorę się ostro za tą elektrownie bo prądu za darmo nie dają, wręcz przeciwnie, rachunki idą w górę :) Mam nadzieję że pomożecie przy budowie mojego pralkowca :)
pomyślnych wiatrów!
Avatar użytkownika
SztandeR
 
Posty: 120
Dołączył(a): 26.08.2008, 17:32

Re: Dmucha, że "mało łba nie urwie"

Postprzez sasza60 » 17.04.2011, 22:54

Nie krytykuję ale podpowiadam, dolne łożysko obniż do spawu i zewnętrzna rura górna ma zachodzić na dolną z minimalnym luzem celem zminimalizowania wychyleń góry względem dołu.Przy wibracjach śmigła oraz parciu wiatru na śmigło część środkowa jest bardzo podatna na zmęczenie materiału.Można zastosować np. tuleję z teflonu nie będzie piszczeć a nie pozwoli na wibracje.
sasza60
 
Posty: 7
Dołączył(a): 28.09.2009, 18:11

Re: Dmucha, że "mało łba nie urwie"

Postprzez Waldemar Pachoł » 18.04.2011, 10:52

Konstruktywna krytyka jest jak najbardziej potrzebna/pożądana.
Poniżej rysunek rozkładu sił. W/g mojej wiedzy jeśli już miałoby nastąpić pęknięcie to powinno nastąpić w miejscu oznaczonym czerwonym kółkiem, a pękło w miejscu oznaczonym na niebiesko.
Obrazek
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Dmucha, że "mało łba nie urwie"

Postprzez sasza60 » 18.04.2011, 23:33

Nie zrozumieliśmy się ,jak obniżysz łożysko w dół do spawu nie będzie występować środek pomiędzy łożyskiem a spawem tj.miejsce słabego punktu.
sasza60
 
Posty: 7
Dołączył(a): 28.09.2009, 18:11

Re: Dmucha, że "mało łba nie urwie"

Postprzez Waldemar Pachoł » 19.04.2011, 7:58

Rozkład Momentu tj siła x ramię będzie identyczny również przy Twojej propozycji. Siły działające na oba łożyska są identyczne a przesunięcie łożyska matematycznie nie wprowadzi poprawek i miejsce podparcia (reakcji) będzie nadal te same.
Pęknięcie natomiast wystąpiło w miejscu w którym nie powinno do niego dojść co wskazuje na wadę materiałową bardziej niż konstrukcyjną.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Dmucha, że "mało łba nie urwie"

Postprzez Elim » 14.07.2011, 10:55

Waldek a ta cieńśza rura była spawana do tej większej? Możliwe, że podczas spawania akurat w miejscu pęknięcia materiał stracił nieco swoje właściwości i dlatego tam akurat pękło. Sam spaw i trochę nad nim termiczna obróbka (przygrzanie podczas spawania) spowodowała utwardzenie lub poprawę wytrzymałośći materiału - powyżej tego - pogorszenie wytrzymałości i tam strzeliło.

ps. trochę czasu minęło - zmontowałeś już coś? - chwal się zaraz!! ;)
Elim
 
Posty: 56
Dołączył(a): 08.09.2010, 10:47

Re: Dmucha, że "mało łba nie urwie"

Postprzez Waldemar Pachoł » 17.12.2011, 18:52

Komisja Badania Wypadków Wiatraków :ugeek: zakończyła prace nad znalezieniem odpowiedzi co było przyczyną awarii oraz odnalezienia winnych tragedii z 10.04.
Po zbadaniu rury osi obrotu stwierdza się, iż bezpośrednią przyczyną uszkodzenia był zły dobór materiału do wykonania osi.
Oś wykonano z rury ze szwem i właśnie pęknięcie szwu było przyczyną zniszczenia osi w miejscu gdzie nie działały żadne reakcje - tj. pomiędzy łożyskami obrotu.

Nowa oś obrotu wykonana zostanie z piasty od poloneza. Materiał zdjęciowy zostanie umieszczony na forum. :mrgreen:
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Dmucha, że "mało łba nie urwie"

Postprzez kisoft » 17.12.2011, 19:37

Czyli pełny sukces, udzialu osob trzecich nie stwierdzono.
kisoft
 
Posty: 208
Dołączył(a): 23.11.2011, 1:06

Poprzednia strona

Powrót do Na każdy temat...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron