Kilka podstawowych pytań

O wszystkim i o niczym...

Kilka podstawowych pytań

Postprzez Tomii » 10.03.2012, 19:12

Witam
Nazywam Się Tomek i od dawna interesuje mnie tematyka odnawialnych źródeł energii, aczkolwiek dopiero od kilku tygodni zacząłem zgłębiać temat. Szybko okazało się, że moja wiedza z zakresu Fizyki (elektronika, mechanika) nie wystarczająca do poznania tematu zwłaszcza elektrowni wiatrowych. Moim celem jest budowa wiatraka i śr. śmigła 2,4 m jednak po powierzchownym przeczytaniu Jak zbudować elektrownię wiatrową. Hugh Piggott oraz Wacława Jagodzińskiego - Silniki wiatrowe Stwierdziłem że na początek będzie to dla mnie za duże wyzwanie więc zacznę od czegoś mniejszego i tak zdecydowałem się na budowę wiatromierza, jednak trochę solidniejszego niż ten na http://elektronika.5v.pl/ Mam już licznik rowerowy. Przyszło mi do głowy żeby użyć puszki po farbie przeciętej na pół tzn 2 takie puszki czyli 4 śmigła co wy na to? co ew było by lepszeym materiałem?
Sprawa 2 Na czym umieścić puszki? czy koło od roweru się nada?

Mam jeszcze kilka pytań ogólnych bardzo prosze o w miare możliwości jasne odpowiedzi ;)
1. Prądnice - z tego co widze są robione z silników od pralek, a czy można kupić typową prądnice? jeśłi tak to gdzie w jakiej cenie?
2. Jaką prądnice (z czego wykonaną) zastosować do wiatraka o śr.smigła 60 cm?
pozdrawiam
Tomii
 
Posty: 15
Dołączył(a): 26.02.2012, 16:34

Re: Kilka podstawowych pytań

Postprzez Maciek » 11.03.2012, 1:32

Po pierwsze wiatromierz nie może być solidny. Chodzi o to, aby miał jak najmniejszą bezwładność, dlatego powinien być właśnie taki jak na http://elektronika.5v.pl/

1.Al...o lub podobne centra sprzedaży- tam znajdziesz prądnice,śmigła gotowe wiatraki i cały niezbędny osprzęt.
2.Tachoprądniczka, dynamo lub silnik krokowy to max. co można napędzić sześćdziesięcio centymetrowym śmigiełkiem.
Avatar użytkownika
Maciek
 
Posty: 250
Dołączył(a): 16.05.2009, 0:53
Lokalizacja: Wieluń

Re: Kilka podstawowych pytań

Postprzez Tomii » 22.03.2012, 18:44

Witam
1.Czy taki silniczek: http://www.centrumelektroniki.pl/Silnic ... 17644.html będzie działał jako prądnica? Jeśli tak to czy będzie to prąd stały ? i co można tym zasilić
2.Jaki rodzaj baterii jest w lampach solarnych (tych co oświetlają ogrody)? Jaką żywotność ma taka bateria, czy można ją kupić (gdzie i w jakiej cenie)

pozdrawiam
Tomii
 
Posty: 15
Dołączył(a): 26.02.2012, 16:34

Re: Kilka podstawowych pytań

Postprzez Mariusz » 22.03.2012, 18:58

1.Tak, taki silniczek będzie działał jako prądnica. Otrzymasz prąd stały, którym co najwięcej zasilisz diodę i to przy większych obrotach.
2.Nie pamiętam dokładnie jaki rodzaj. Zależy również od lampy ale jeśli się nie mylę to był to Ni-Mh. Na pewno 1,2V w postaci "Paluszka" AAA. Jej żywotność zależy od paru czynników i przede wszystkim od jakości, bo te z lamp za 5zł mają na pewno małą żywotność. Zakupić możesz na allegro: http://allegro.pl/listing.php/search?ch ... ring=NI-Mh

Jeśli chcesz jakąś sensowną "prądnice" do malutkiego wiatraka np. do ładowania akumulatorków to polecam szukać silnika krokowego. Coś tego typu: http://allegro.pl/silnik-krokowy-sanyo- ... 99436.html
http://allegro.pl/silnik-krokowy-japan- ... 90401.html
Szukać i licytować a idzie tanio coś ciekawego zakupić.
Mariusz
 
Posty: 238
Dołączył(a): 28.03.2010, 0:31

Re: Kilka podstawowych pytań

Postprzez Tomii » 10.04.2012, 20:17

Witam
zerknijcie proszę na ten film: http://www.youtube.com/watch?v=VBLAW1WPRs0&feature=fvst Prosty Savonius.
Teraz pytanka:
1. co to za materiał z którego wykonane są "śmigła"?
2. Jaki rodzaj łożyska zastosować do takiej konstrukcji? Piasta rowerowa czy coś innego? Zastanawiam się nad dyskiem twardym tylko nie wiem jak on zniesie czynniki zewnętrzne czyli deszcz, śnieg itp
3. Zakładając użycie piast rowerowej "na dole" konstrukcji to na górze dla większej stabilności również trzeba zastosowac jakieś łożysko (tak jak na filmie) tylko jakie? również piasta rowera? Czy może coś mniejszego? np. dysk twady?

pozdrawiam
Tomii
 
Posty: 15
Dołączył(a): 26.02.2012, 16:34

Re: Kilka podstawowych pytań

Postprzez Tomii » 30.04.2012, 14:43

Witam
Wymontowałem z Drukarki 3 silniczki :
http://zapodaj.net/b0fdd206d52b.jpg.html
możecie mi coś o nich powiedzieć ? Przede wszystkim czy będą się nadawać do niewielkiej turbiny Savoniusa jako prądnica? Jesli tak to jaki prąd dają?

Druga sprawa macie jakieś pomysł jak przymocować śmigła od Savoniusa wykonane z cienkiej blachy do płyty plexi?

pozdrawiam
Tomii
 
Posty: 15
Dołączył(a): 26.02.2012, 16:34

Re: Kilka podstawowych pytań

Postprzez Tomii » 30.04.2012, 14:54

Tomii
 
Posty: 15
Dołączył(a): 26.02.2012, 16:34

Re: Kilka podstawowych pytań

Postprzez Waldemar Pachoł » 30.04.2012, 17:11

Trudno cokolwiek napisać...
Można to przerobić na prądnicę ale cudów z tego nie będzie - kilka może kilkanaście watów.

Plexi jest dość kruche - może być problem.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kilka podstawowych pytań

Postprzez Mariusz » 01.05.2012, 8:56

Dwa silniki od lewej to krokowe a ten z prawej jest "zwykły". Lepiej daj sobie z nimi spokój! Zasilisz z tego może 4 diody LED.
Szkoda twojej pracy na wykonanie śmigła dla takiej "prądnicy".
Mariusz
 
Posty: 238
Dołączył(a): 28.03.2010, 0:31

Re: Kilka podstawowych pytań

Postprzez Tomii » 15.05.2012, 20:34

Bardzo dziękuje, znacznie rozjaśnił mi się temat po waszych odpowiedziach ;) , nie długo postaram się wrzucić efekt mojej pracy tzn 2 poziomowy Savonius.

Ale oczywiście jeszcze nie dam wam spokoju. Mam pytanie odnośnie prądnic, Z tego co zauważyłem są to z reguły:
1. Amerykanka
2. Pralkowiec
3. Alternator
Czy kolejność w jakiej jej wymieniłem jest zgodna z ich efektywności (tzn amerykanka najlepsza?)
Tomii
 
Posty: 15
Dołączył(a): 26.02.2012, 16:34

Re: Kilka podstawowych pytań

Postprzez Mariusz » 15.05.2012, 21:58

Tomii napisał(a):
Ale oczywiście jeszcze nie dam wam spokoju. Mam pytanie odnośnie prądnic, Z tego co zauważyłem są to z reguły:
1. Amerykanka
2. Pralkowiec
3. Alternator
Czy kolejność w jakiej jej wymieniłem jest zgodna z ich efektywności (tzn amerykanka najlepsza?)

Dużo zależy od samego wykonania prądnicy bo np. taka amerykanka:

To niejeden pralkowiec jest lepszy od niej (zwróć uwagę, jakie obroty osiąga sama prądnica)
Ale jednak najlepsza moim zdaniem jest amerykanka -można zbudować dowolnej wielkości itp. Z pralkowca nie wyciśniesz kW.
Mariusz
 
Posty: 238
Dołączył(a): 28.03.2010, 0:31

Re: Kilka podstawowych pytań

Postprzez Maciek » 15.05.2012, 22:07

Ja bym zaryzykował stwierdzenie, że amerykanki bardziej jako prądnice na niskie napięcie natomiast na bazie silnika na wyższe.
Avatar użytkownika
Maciek
 
Posty: 250
Dołączył(a): 16.05.2009, 0:53
Lokalizacja: Wieluń

Re: Kilka podstawowych pytań

Postprzez Waldemar Pachoł » 16.05.2012, 11:25

By rozwiać niedopowiedzenia n/t powyższego filmu.

Jest to przykład całkowicie "spapranej" konstrukcji. Cytat za Autorem:

18 cewek 12 par magnesów
drut nawojowy fi 0,5 140 zwojów na cewke, po 6 na faze.
magnesy stałe(neodymowe) okragłe 6x2mm
srednica tarcz z magnesami 16cm grubość 3mm
praca przy 300obr./min 15v
moc 15w
waga całosci wynosi 2kg


18 cewek i 12 par magnesów (24szt) czyli jest tylko jedna tarcza - powinny być dwie czyli po 12 par i na dwóch tarczach (48 sztuk magnesów).
Magnesy 2mm?! ...bez komentarza - efekt taki sam można osiągnąć stosując magnesy na lodówkę z danonków.
Znacznie lepsze efekty Autor osiągnąłby gdyby zamiast 18 cewek miał ich o połowę mniej - czyli 9 i 2 tarcze z magnesami.

Szkoda czasu, materiałów i pracy.

Napięciem na biegu jałowym się nie chwalimy, bo nikt się nie chwali ile pali jego samochód gdy nie jedzie (na postoju) - bynajmniej ja nie widziałem takich danych. Moc mierzy się pod obciążeniem.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kilka podstawowych pytań

Postprzez Tomii » 22.05.2012, 15:13

W zależności od rozmiaru wiatraka zależy rozmiar amerykanki?
W książce hugh piggott'a jak zbudowac elektrownie wiatrowa do wiatraka o średnicy śmigła 3,6m jest zaproponowana prądnica z 12-ma cewkami oraz 16 magnesów na jedną tarczę rotora
Natomiast znalazłem w internecie ksiązkę/poradnik: My savonius Rotor i tam jest 12 cewek i teraz nie wiem jaka amerykanka była by najlepsza do mojego savoniusa. MOżna to jakoś obliczyć? Czy jest jakiś konkretny zestaw cewek i magnesów który daje najlepszy rezultat?
Tomii
 
Posty: 15
Dołączył(a): 26.02.2012, 16:34

Re: Kilka podstawowych pytań

Postprzez Waldemar Pachoł » 22.05.2012, 20:48

Zależność jest taka: Im więcej cewek tym droższa prądnica - bo trzeba więcej magnesów.
Podaj wymiary wiatraka.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kilka podstawowych pytań

Postprzez Tomii » 28.05.2012, 11:28

Savonius zrobiony z 2 beczek o wym. wysokości 41 cm średnica 21 cm więc ostatecznie:
Wysokość 82 cm
szerokość 21cm*2 -2cm(przerwa między beczkami)= 40cm
Im więcej cewek i magnesów tym większa wydajność?
pozdrawiam
Tomii
 
Posty: 15
Dołączył(a): 26.02.2012, 16:34

Re: Kilka podstawowych pytań

Postprzez Waldemar Pachoł » 28.05.2012, 22:17

Czyli pole przekroju to: 0.82x0.4=0.328m2
Przy prędkości wiatru 10m/s (przed burzą) możesz z tego wycisnąć 72W.
Klasyczny wiatrak miałby średnicę 70cm by produkować taką moc...

Moim zdaniem szkoda Twojego czasu i pieniędzy.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kilka podstawowych pytań

Postprzez Tomii » 28.05.2012, 23:42

nic nie szkodzi robie to i tak w celach badawczych, a do zasilenia kilku lamp w ogrodzie wystarczy.
Te 72 Waty to będzie na amerkance? czy może kupic alternator samochodowy bo wyjdzie znacznie taniej
Tomii
 
Posty: 15
Dołączył(a): 26.02.2012, 16:34

Re: Kilka podstawowych pytań

Postprzez Maciek » 28.05.2012, 23:47

Tomii napisał(a):Te 72 Waty to będzie na amerkance? czy może kupic alternator samochodowy bo wyjdzie znacznie taniej


Tu chodzi o moc silnika wiatrowego czyli śmigła.
Avatar użytkownika
Maciek
 
Posty: 250
Dołączył(a): 16.05.2009, 0:53
Lokalizacja: Wieluń

Re: Kilka podstawowych pytań

Postprzez Tomii » 29.05.2012, 10:46

Ok rozumiem
Znalazłem w sieci takie coś:
http://spiritusmovens.blogspot.com/2008 ... kanin.html
Moc od 1-10 W na małej turbinie więc teoretycznie moja powinna uzyskać znacznie lepszy wynik
a Co do prądnicy to użyta jest taka:
http://spiritusmovens.blogspot.com/sear ... owerowa%22
Czy do mojej konstrukcji też będzie się nadawać?
Tomii
 
Posty: 15
Dołączył(a): 26.02.2012, 16:34


Powrót do Na każdy temat...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości