Najwyższe wiatraki w Polsce,a pokaźne złoża węgla brunatnego

O wszystkim i o niczym...

Najwyższe wiatraki w Polsce,a pokaźne złoża węgla brunatnego

Postprzez Zastawka » 19.11.2013, 23:58

Ciekawa sytuacja narodziła się w wielkopolskim, gmina Krobia. W 2012/2013 powstało 11 rekordowo produktywnych wiatraków o mocy 3 MW. Ich wysokość to 120m, co czyni je jednymi z największych w Polsce. W planach jest stworzenie następnej farmy, także temat ma charakter rozwojowy.

Boom na wiatraki w Polsce jest widoczny, bez dwóch zdań. Otóż ta ciekawa sytuacja w miejscowości Krobia porusza temat sposobów otrzymywania energii w naszym kraju. W tym samym miejscu, gdzie stoją wiatraki są złoża węgla brunatnego, gazu ziemnego oraz ropy! Polska ma ogromy potencjał jesli chodzi o wydobycie podziemnych złóż (największy to węgiel, choć trochę ropy tam też czeka pod ziemią;]). Unia Europejska i jej zapisy redukują coraz bardziej znaczenie rozwoju kopalnii z racji degradacji środowiska i emisji CO2, temat szeroki i myślę ze każdy widzi co się dzieje (szczyty klimatyczne, zamykane kopalnie na śląsku i Bóg wie co jeszcze).

Dobrze, mamy więc wiatraki lub kopalnie.

Budowa kopalnii spotkała się z ogromnymi protestami mieszkańców gminy Krobia, blokowanie miasta, akcje w internecie, co drugi samochód z naklejką "stop kopalnii" oraz wiele innych. Zamieszczam link jesli ktos jest zainteresowany :

http://stopkopalni.pl.tl/

Tak więc, mamy złoża w kraju. Zamykane są kopalnie z powodu zapisów i ograniczenia CO2 i rzekomej nieopłacalności biznesu. Zachód Europy zatruwał srodowisko dziesiątkami lat podczas gdy nas okradały Ruski. Teraz gdy już powoli stajemy się niezależni weszlismy do Unii i mamy lipe.
Zastanówmy się więc, czy chcemy stworzyć nowe miejsca pracy (kopalnie) i wykorzystać naturalne warunki naszego pięknego kraju jakim jest Polska, czy dawać zachodnim inwestorom z uśmiechem na ustach zrobić to co dla nich jest najwygodniejsze, a nie dla naszego kraju. Wiatraki owszem, ale nie kosztem naszych atutów jakimi są złoża. Wydobądzmy swoje, a potem zasiejmy tereny ekologicznymi wiatrakami. Kopalnie otworzyły by wiele miejsc pracy dla Polaków, dla młodych Polaków, ktorzy w tym regionie mają problem ze znalezieniem godziwej pracy.

Zamieszczam film wprost z turbiny wiatrowej, proszę wyobrazić sobie ile złóż jest pod ziemią i podziwiać piękną Polskę w maju:)

Pozdrawiam serdecznie, Jan Zastawka.
Zastawka
 
Posty: 1
Dołączył(a): 19.11.2013, 23:55

Re: Najwyższe wiatraki w Polsce,a pokaźne złoża węgla brunat

Postprzez Juriii » 15.08.2018, 22:44

Popieram w zupełności. Kopalnie przede wszystkim, a wiatraczki można stawiać na ternach zrekultywowanych już po przejściu kopalni.
My też mamy tu w konińskim ten sam problem z UNIĄ. Brak pozwolenia na kopalnie odkrywkową ościsłowo, ale wiatraków to by chcieli postawić setki...
Kopalnia troche niszczy walory turystyczne, ale jej nie widać już sz 20 kilometrów, i aby zobaczyć kopalnie to trzeba podjechać aż do krawędzi wyrobiska.
Do tego dochodzą problemy z zatrudnieniem. Przy paru wiatraczkach 3000 ludzi nie znajdzie pracy tu w regionie.
Juriii
 
Posty: 563
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21


Powrót do Na każdy temat...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron