Strona 1 z 1

wiatrak konkursowy

PostNapisane: 06.10.2017, 21:06
przez juliajulia
Witam, razem z moją grupą uczestniczymy w konkursie ekotech2017 (szczegóły: http://ekotech2017.pl/, jest to konkurs dla szkół ponadgimnazjalnych ). Naszym zadaniem jest wykonanie od podstaw wiatraka, a następnie wykonaniu pomiarów mających na celu wyznaczenie mocy skonstruowanego urządzenia. Jak zabrać się do skonstruowania takiego wiatraka? Jakich materiałów użyć, aby jego moc była jak największa oraz jak ustawić łopaty? Dziękuję za każdą wskazówkę.

Re: wiatrak konkursowy

PostNapisane: 07.10.2017, 8:35
przez Waldemar Pachoł
W ustawieniu łopat pomoże Wiatrak Krzysztofa Baranowicza, przy okazji policzy od razu moc brutto zestawu. Jeśli wykonacie łopaty wiernie jak wyniknie z obliczeń to uzyskacie niewiele różniącą się od wyliczeń moc.

Łopaty, dla koła wielołopatkowego (duży moment przy niewielkich obrotach) należy policzyć dla prędkości wiatru 4m/s <- regulamin określa taki wiatr.
Dość istotny, jeśli nie najistotniejszy jest parametr Z, powinien być ustawiony na 1 (koło wielołopatkowe - takie jak na westernach) jeśli chcecie uzyskać najwyższy wynik końcowy podzielony przez powierzchnię jaką zakreślają łopaty.
Organizatorzy podają w regulaminie "jak oszukiwać" więc wykorzystajcie te podpowiedzi: http://ekotech2017.pl/wp-content/upload ... 1_2017.pdf

Materiały: ja użyłbym aluminium

Re: wiatrak konkursowy

PostNapisane: 07.10.2017, 12:55
przez juliajulia
Bardzo dziękuję za pomoc, mam jeszcze jedno pytanie dotyczące materiałów, czy jest możliwe wykonanie łopat z laminatu z włókna szklanego? Mamy możliwość jego wykorzystania, jednak nie wiemy czy jest to wykonalne, a w internecie nie za wiele na ten temat znaleźliśmy:(

Re: wiatrak konkursowy

PostNapisane: 08.10.2017, 18:04
przez Waldemar Pachoł
Tak, ale wykonanie 16-24 łopatek z laminatów jest bardziej czaso i kosztochłonne niż wykonanie ich z blachy aluminium #1mm.
Na forum jeden z Kolegów wrzucił świetną relację z budowy śmigieł z laminatów.