jaką elektrownię wiatrową kupić ?

jaką elektrownię wiatrową kupić ?

Postprzez adamo3a » 28.02.2012, 20:56

Witam, chciałbym postawić elektrownię wiatrową wspomaganą ogniwami słonecznymi, moc około 500W do 1KW ale nie koniecznie tyle, mam na to kilka tysięcy złotych, wiec może być mocniejsza, myślałem nad kupnem nowej gotowej oferowanej na allegro lecz jest pełno wątpliwości a dokładniej:
1. na jakie napięcie wybrać ( chodź tu myślę ze najlepiej będzie 24V, bo 48 to juz 4 akumulatory a tak to tylko dwa, no i przetwornicę 24/230V prościej znaleźć ) jednak około 30 metrów przewodu będzie to zwiększy nieco koszt bo musi być gruby, i tego mam świadomość... Jeśli gdzieś tu się mylę to proszę poprawić
2. sterownik ładowania, funkcja podbicia napięcia ze ładuje juz od 4 V myślę ze to jakiś pic bo może i ładuje ale chyba prądem 100mA, ale nigdzie nie jest to opisane dokładniej, w sterowniku zintegrowany jest kontroler ładowania z baterii słonecznych i teraz najważniejsze pytanie: czy jeśli będę miał akumulatory 24V a baterię słoneczną 12V to będzie ładował, a jeśli odwrotnie to czy połowa pójdzie na ciepło w przetworniku? jaki kontroler wybrać, i czy brać jakiś mocniejszy gdybym w przyszłości chciał zamontować jeszcze jeden wiatrak czy oba szło by podłączyć pod jeden kontroler ( myśle ze da się, wystarczy tylko mostek dać i wpiąć sie w kontrolerze za mostkiem od pierwszego wiatraka pamiętając by nie przekroczyć mocą wiatraków mocy kontrolera)
3. od 400W do 1,5kW jest kilka firm no i pytanie którą wybrać, wiem ze wiatr przy jakim startują jest ważny ale ważniejszy jest przy jakim wietrze są już odpowiednio wydajne, ale i nie wszystkie mają napisane by posiadały jakieś zabezpieczenie przed zbyt silnym wiatrem.

prosiłbym o jakąś pomoc w dobraniu wiatraka i sterownika do niego, tak by było wydajnie szybko startowało było bezpieczne ( zbyt silny wiatr) no i nie za głośne lub jeżeli ktoś posiada to czego szukam to chętnie obejrzę ofertę
adamo3a
 
Posty: 4
Dołączył(a): 28.02.2012, 20:53

Re: jaką elektrownię wiatrową kupić ?

Postprzez Waldemar Pachoł » 29.02.2012, 10:01

1. Najlepiej będzie 48V, bo 1000W/48V=21A. W przypadku 24V natężenie będzie dwukrotnie wyższe co wymusi konieczność stosowania przewodów od StarTreka. Tu: http://www.hal.trzepak.net/faq/winxp/obciazalnosc.htm są bardzo fajne tabelki - warto poczytać.
2. Podbicie napięcia to nie jest pic, z tym, że jest jedno ale: Można sobie podbić napięcie do 100000V ale natężenie należy również przeliczyć, bo jeśli wzrasta napięcie to maleje natężenie moc pozostaje bez zmian.
Na przykładzie: Jeśli prądnica jest podłączona do akumulatorów, to dopóki napięcie ładowania nie przekroczy napięcia akumulatorów to natężenie = 0A.
Jeśli obciążeniem jest żarówka i np prądnica produkuje 100mA przy 4V, czyli produkuje moc 4V x 0.1A = 0.4W
Jeśli podbijemy napięcie do 8V to moc układu pozostanie niezmieniona czyli 0.4W, tak więc natężenie wyniesie 0.4W / 8V = 0.05A, a przy 12V... 0.4W / 12V = 0.03(3)A, a przy 230V będzie odpowiednio 0.4W / 230V = 0.0017391A. W żadnym z przypadków żarówka oczywiście nie zaświeci...
...ale to przy żarówce.
2a. Bateria słoneczna powinna być na 24V w tej konfiguracji
3. Nie istotne przy jakiej prędkości wiatru startuje wiatrak, bo i tak prędkość użyteczna wiatru zaczyna się od 4m/s przy wysokosprawnych konstrukcjach. Proponuję poprosić sprzedawcę o listę klientów i zapytać samych klientów. Ci którzy piszą prawdę nie będą mieli nic do ukrycia, ba, nawet będą się chwalić gdzie ich wiatraki stoją.
Wydajność przy wietrze Ty musisz określić - bo Ty znasz warunki. Jeśli ktoś mówi o mocy nominalnej dla 10-11m/s to spójrz na pierwszą tabelkę tu: http://www.mala-elektrownia.ovh.org/lopaty.php będziesz wiedział ile tak naprawdę wyprodukujesz przy 4m/s bo takie wiatry średniorocznie wieją w Polsce...
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: jaką elektrownię wiatrową kupić ?

Postprzez Mariusz » 29.02.2012, 17:09

Waldemar Pachoł napisał(a):Jeśli obciążeniem jest żarówka i np prądnica produkuje 100mA przy 4V, czyli produkuje moc 4V x 0.1A = 0.4W
Jeśli podbijemy napięcie do 8V to moc układu pozostanie niezmieniona czyli 0.4W, tak więc natężenie wyniesie 0.4W / 8V = 0.05A, a przy 12V... 0.4W / 12V = 0.03(3)A, a przy 230V będzie odpowiednio 0.4W / 230V = 0.0017391A. W żadnym z przypadków żarówka oczywiście nie zaświeci...
...ale to przy żarówce.

0,4W przy podbiciu napięcia i przy 100% sprawności układu, a to raczej niemożliwe.
Mariusz
 
Posty: 238
Dołączył(a): 28.03.2010, 0:31

Re: jaką elektrownię wiatrową kupić ?

Postprzez Waldemar Pachoł » 29.02.2012, 21:08

Masz rację, jednak wprowadzenie zmiennej strat znacznie bardziej komplikowałoby opis. Oczywiście nie ma przetwornic o sprawności 100%. :)
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: jaką elektrownię wiatrową kupić ?

Postprzez adamo3a » 02.03.2012, 21:14

to dokąłdnie tak jak myślałem, czyli raczej słaba przydatność tego podbijania, ale napewno lepjej zeby było niż nie...
zdecydowałem się na elektronie black 600, 600W i start ma przy niskim wietrze, no i szybko tez zaczyna dawać ładowanie, wiem ze przy 24V to juz niezły prąd, ale na to jestem gotów, bo przewody miałem dawać odpowiednio grube, a wolę 24 bo łatwiej będę miał z akumulatorami, poprostu będe jechał na urzywanych z samochodów i łatwiej będe dobrać 2 podobnej pojemności niz 4 :/, no i o wiele taniej kupić przetwornicę z 24V na 230V niż z 48V, mowa o przetwornicy 2000W bo czesto wyłączają nam prąd wiec zeby np wode na herbate zagotować raz na jakiźczas, bo wiadomo zeby nadożaylo mi doładować, a w przyszłości myślę postawić jeszcze jedną jak ta będze dobrze latała
co śadzicie o elektrowni black 600 ? widzę w opisie wiatr maksymalny 50m/s, czyli ona nie ma zabezpieczenia w razie większego ?
adamo3a
 
Posty: 4
Dołączył(a): 28.02.2012, 20:53

Re: jaką elektrownię wiatrową kupić ?

Postprzez Maciek » 02.03.2012, 21:48

Jaka jest cena?

Edit. Nie wiem czy dobrze sprawdziłem, ale oscyluje w okolicach 6000PLN? Jeśli tak to ja osobiście wolałbym wydać te pieniądze na baterie słoneczne.
Avatar użytkownika
Maciek
 
Posty: 250
Dołączył(a): 16.05.2009, 0:53
Lokalizacja: Wieluń

Re: jaką elektrownię wiatrową kupić ?

Postprzez Waldemar Pachoł » 02.03.2012, 22:02

czyli raczej słaba przydatność tego podbijania, ale napewno lepjej zeby było niż nie...

Nie zrozumiałeś.
Podbicie nic nie daje przy:
- akumulatorach, bo natężenie = 0A (zero) jeśli napięcie ładowania nie przekroczy napięcia baterii. Nawet jak podbijesz do 100V i przemnożysz przez 0A to wyjdzie 0W.
- grzałce podbicie nic nie daje, bo moc pozostaje niezmieniona 100V x 1A = 100W = 1V x 100A
- żarówce podbicie nic nie daje, bo moc pozostaje niezmieniona 100V x 1A = 100W = 1V x 100A

Dane producent moooooocno naciągnął.
Ze śmigła o średnicy 1.6m możesz spodziewać się przy 11m/s maksymalnie 499W, a przy 4m/s 24W, :) przy 2m/s (choć to bajka) 3W
W ciągu roku wiatrak wyprodukuje średnio 365 x 24 x 24W = 210kW (czyli w przeliczeniu na złotówki energii za 126 pln).
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: jaką elektrownię wiatrową kupić ?

Postprzez adamo3a » 03.03.2012, 20:43

Panie Waldku, zrozumiałem bo jestem elektronikiem z wykształcenia :)
Może nei do końca dobrze ujłem to na czym polegała moja niejasność, lecz dzięki tym wypowiedziom wiem juz dokładnie co i jak a mianowicie:
gdy elektrownia startuje ( wg producenta 0,8m/s) daje 0V, przy 2,4 daje juz ponad 24V czyli każdy normalny sterownik zaczyna ładować chodz jest to prąd znikomy bo jak pisałeś to 24W czyli ledwie co ( no ze 3 żarówki ledowe pociągnie) natomiast podbicie napięcia od powiedzmy 1m/s daje mi to ze akumulatory będą wprawdzie ładowane, lecz "śmiesznym" natężeniem.
czyli jak napisałem słąbe tego przydatność :) dziękuję za pomoc
adamo3a
 
Posty: 4
Dołączył(a): 28.02.2012, 20:53

Re: jaką elektrownię wiatrową kupić ?

Postprzez Waldemar Pachoł » 03.03.2012, 22:04

Za "Pana" to będę bany rozdawał. :P :)
Oki.
Jest pewien myk na podbicie - choć należałoby to nazwać inaczej, bo dzięki temu trochę wcześniej uzyskujemy napięcie ładowania.
podbijanie napięcia.jpg
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: jaką elektrownię wiatrową kupić ?

Postprzez adamo3a » 05.03.2012, 17:54

faktycznie, podwajacz napięcia, nie pomyślałem o tym... przyda się tez
adamo3a
 
Posty: 4
Dołączył(a): 28.02.2012, 20:53


Powrót do HAWT - Elektrownie o poziomej osi obrotu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron