ELEKTROWNIA SZCZYTOWO-POMPOWA SOLINA

ELEKTROWNIA SZCZYTOWO-POMPOWA SOLINA

Postprzez DJADAMO » 03.08.2009, 22:21

Ostatnio byłem na urlopie i miałem okazje pozwiedzać teren elektrowni wodnej nad jeziorem solińskim oraz myczkowieckim moc obecnie zainstalowanych turbin po modernizacji SOLINA 200MW , MYCZKOWCE 8,3MW
Załączniki
IMG_0731A.jpg
zdjecia zdemontowanych turbin działajacych od 1968r
Avatar użytkownika
DJADAMO
 
Posty: 31
Dołączył(a): 16.04.2009, 22:01

Re: ELEKTROWNIA SZCZYTOWO-POMPOWA SOLINA

Postprzez Waldemar Pachoł » 08.08.2009, 20:49

Też raz byłem - niesamowite przeżycia patrzac raz w jedną a raz w drugą stronę tamy... A chodząc po podziemiach... brrrrrr...
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: ELEKTROWNIA SZCZYTOWO-POMPOWA SOLINA

Postprzez DJADAMO » 09.08.2009, 10:02

Wewnątrz tamy jest 4galerie czyli ciągi przejść.Byłem na samym dole czy lato czy zima non stop +7stopni.A wilgotność powietrza to już nie wspomnę.Niestety wszystkiego niemożna było zwiedzić jak przewodnik tłumaczył tajemnica państwowa i niewolno.Na wyjściu generatorów wychodzi napięcie 10kV.Transformator przetwarza z 10kV na 110kV i w razie potrzeby wysyłana do sieci energetycznej.Oczywiście non stop nie może pracować bo by wody w jeziorze zabrakło.Nadwyżkę energii wykorzystuje w nocy przepompowując wodę z powrotem do zbiornika.
Załączniki
IMG_0747A.jpg
IMG_0745A.jpg
IMG_0749A.jpg
tablice opisowe z przed wejscia na zaporę
Avatar użytkownika
DJADAMO
 
Posty: 31
Dołączył(a): 16.04.2009, 22:01

Re: ELEKTROWNIA SZCZYTOWO-POMPOWA SOLINA

Postprzez Waldemar Pachoł » 10.08.2009, 21:18

A najciekawsze jest to, że dziś nikt w naszym kRAJU nie poradził by sobie z budową takiej elektrowni. Takie rzeczy możliwe były tylko w zeszłym stuleciu.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: ELEKTROWNIA SZCZYTOWO-POMPOWA SOLINA

Postprzez DJADAMO » 10.08.2009, 23:30

Dokładnie tak by było.Teraz w Polsce inwestują najczęściej obce firmy i puźniej z tego powodu czerpią korzyści.Jak przewodnik opowiadał..... na hasło elektrownia Solina miały być przeznaczone wszelkie środki.Jest to inwestycja zrealizowana tylko i wyłącznie przez polskich inżynierów i polskie firmy.Do tej budowy poszło 200 tysięcy ton cementu,zapora waży ok 2 mln ton.Mająca 81,8 m wysokości zapora w Solinie k. Leska jest najwyższą budowlą hydrotechniczną oraz zaporą w Polsce.Podczas budowy zalano kilka wsi.W Myczkowcach pracuje turbina typu Kaplana
Avatar użytkownika
DJADAMO
 
Posty: 31
Dołączył(a): 16.04.2009, 22:01


Powrót do Elektrownie wodne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron