Odkurzacz centralny [home made]

...inspiracji dla innych nigdy za wiele

Odkurzacz centralny [home made]

Postprzez Waldemar Pachoł » 09.06.2013, 12:00

Bardzo fajna rzecz - mówiąc o całości... Na dole jedno gniazdo, na górze jedno gniazdo. Wąż ma 9mb więc dostęp jest do każdego miejsca w domu. Szufelka automatyczna w tzw. sieni i w kuchni.
Całość instalacji została położona w budynku z 1963 roku - na szczęście bez większych demolek, bo rury pionów idą np w szafie wnękowej. Całość prac to jeden sobotni dzień z przerwą na piwo. :)
Potem przyszedł na czas jednostkę do dynamicznego rozdzielania nieczystości z powietrza za pomocą efektu cyklonowego.
Nie bardzo chciałem pozbyć się kwoty 2-3tyś pln na zakup oryginalnego/firmowego sprzętu - postanowiłem go wykonać samodzielnie.
Najprościej było zdobyć silnik rozkręcając stary, leciwy odkurzacz. Silnik całkiem niezły bo o mocy 2kW.
Oto zdjęcia poprodukcyjne jednostki:
Obrazek

Obrazek
Sposób montażu "obudowy" separatora. :) Uszczelka tzw. bąbelek do uszczelniania okien/drzwi.

Obrazek
Wnętrze - klasyczna budowa. Ścięty stożek został wykonany z blachy aluminiowej i wklejony za pomocą pianki montażowej.

Obrazek
Split. :)

Obrazek
Wnętrze splita. Turbinę zabezpiecza metalowa siatka z filtra powietrza - potrzeba bo różne rzeczy na niej można czasami znaleźć. ;)

I to cała budowa. Koszt wykonania jednostki i splita razem poniżej 50pln.

Tagi dla wyszukiwarki: DIY, samoróbka, zrób to sam, własnej roboty
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Odkurzacz centralny [home made]

Postprzez set » 09.06.2013, 14:48

Centralny odkurzacz to dobra rzecz, też mam w domu ale nie robiłem tylko kupiłem używany ze spalonym wirnikiem 350 zł + 150 przewinięcie i nowe łożyska działa już ze dwa lata.
set
 
Posty: 752
Dołączył(a): 04.03.2012, 20:04
Lokalizacja: Jędrzejów

Re: Odkurzacz centralny [home made]

Postprzez malik222222 » 13.06.2013, 12:25

Waldek a jak jest rozwiązane włączanie ?i gniazdo do rury jakieś klapki zatyczki, bo jeśli odkurzamy w jednym pomieszczeniu to w drugim zasysanie jest zamknięte? a jakiś worek na kurz czy coś ?
malik222222
 
Posty: 214
Dołączył(a): 15.01.2012, 15:34

Re: Odkurzacz centralny [home made]

Postprzez Waldemar Pachoł » 13.06.2013, 14:39

Reszta systemu jest zrobiona z kształtek, rur i gniazd które można nabyć na znanym portalu aukcyjnym.
Końcówka rury ma metalowy pierścień, a każde gniazdo takie dwa wystające bolce do których podłączone jest 24V. Wkładasz końcówkę rury do gniazda i automatycznie uruchamia się odkurzacz (takie remote).
Worka nie ma bo i po co. Cały kurz jest w tym dolnym wiaderku dzięki budowie odkurzacza. Raz na rok trzeba go wyrzucić... :)
A kurz oddziela się od powietrza dzięki sile odśrodkowej.

Jak na rysunku.
Kolorem zielony zaznaczono ścięty stożek.
Biały to rura która zasysane jest "oczyszczone" powietrze przez turbinę.
Czerwone to kurz.
Bez nazwy.jpg
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Odkurzacz centralny [home made]

Postprzez malik222222 » 14.06.2013, 18:14

Nie no temat mnie tak zafascynował, że masakra postanowiłem sam zrobić coś takiego , zbieram info co i jak i po niedzieli zabieram się do roboty w międzyczasie pracy nad kolektorami :-) zawsze byłem sceptycznie nastawiony do odkurzaczy centralnych ale ,,tylko krowa nie zmienia zdania" :-) a jak się nie ma 2lewych rąk zawsze można zmajstrować samemu jednostkę centralną i cały system a kupić tylko gniazda i wąż:-) i szufelka automatyczna zabudowana w kuchni no świetna sprawa Waldek dobrze, że zamieściłeś zdjęcie z tym pojemnikiem cyklonowym.
malik222222
 
Posty: 214
Dołączył(a): 15.01.2012, 15:34

Re: Odkurzacz centralny [home made]

Postprzez malik222222 » 14.06.2013, 18:50

a mało tego właśnie odwiedziłem graciarnie i co znalazłem? hmm wydaje mi się że jest idealny posiada wlot i wylot rurowy tylko moc 1,4kw trochę mało co Waldek? ale silnik zawsze można zmienić na jakiegoś demona ze 3kw :-)
Załączniki
dawca.JPG
malik222222
 
Posty: 214
Dołączył(a): 15.01.2012, 15:34

Re: Odkurzacz centralny [home made]

Postprzez Waldemar Pachoł » 14.06.2013, 19:21

Jest gitara, taka moc wystarczy. Cały zestaw, tj. rury, złączki kupisz na alledrogo, np od posejdona coś kiela 220plnów, do tego potrzeba gniazda ssące po 35plnów i wsio. :)
No i drugie tyle na zestaw sprzątający (rura giętka, teleskopowa i końcówki).
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Odkurzacz centralny [home made]

Postprzez malik222222 » 14.06.2013, 20:34

no widziałem właśnie i koniecznie szufelkę automatyczną to będzie 1rzecz jaką przyłącze w kuchni idealna sprawa ciekawe co Babcia na to urządzenie powie hehe, a te szufelki też mają jakiś styk na tej dźwigni? i 2wiaderka trzeba zakupić :shock: jako cyklon :D chyba że dałoby się to jakoś zrobić z tego odkurzacz wtedy byłby wypas 2w1

co do styku już rozkminiłem mają, a klapkę zamykającą ssanie?
malik222222
 
Posty: 214
Dołączył(a): 15.01.2012, 15:34

Re: Odkurzacz centralny [home made]

Postprzez set » 15.06.2013, 8:29

Szufelka ma styki i klapkę zamykającą.
set
 
Posty: 752
Dołączył(a): 04.03.2012, 20:04
Lokalizacja: Jędrzejów

Re: Odkurzacz centralny [home made]

Postprzez Waldemar Pachoł » 15.06.2013, 14:11

Jedna podpowiedź: Nie używaj ostrych kolanek 90st. używaj tzw. luków 90st.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Odkurzacz centralny [home made]

Postprzez malik222222 » 15.06.2013, 14:20

ok a rury kanalizacyjne dadzą radę? rozkręciłem odkurzacz pozbawiłem łap z kółkami, poczyszczę skręcę i jakiś uchwyt trzeba mu dorobić i przekaźnik i zainstalować bestie w piwnicy szufelka zamówiona więc po niedzieli będzie
malik222222
 
Posty: 214
Dołączył(a): 15.01.2012, 15:34

Re: Odkurzacz centralny [home made]

Postprzez Waldemar Pachoł » 15.06.2013, 17:45

Pewnie tak. Standardowy system OC to 50mm średnicy.

edyta: Mi się bardzo podoba ten patent z hide a hose, czyli wąż chowa się za pomocą podciśnienia do rury po sprzątaniu. To fajniejsze niż zwijanie węża o długości 9m i odnoszenie na hak.
http://www.youtube.com/watch?v=CCpQceyuw2k
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Odkurzacz centralny [home made]

Postprzez malik222222 » 16.06.2013, 21:25

Rozebrałem dziś odkurzacz na czynniki 1wsze i po krótkiej analizie stwierdzam iż podziała ładnych parę lat szczotki długie komutator jak nowy łożyska 1wsza klasa lecz pojawił się problem gdyż powietrze które jest wydalane ma też ujście przez jakąś gąbkę trzeba będzie to zakleić aby całe powietrze z odkurzacza było wydalane na zewnątrz piwnicy...
zamówiłem również 1gniazdo ssące na razie centralne odkurzanie będzie na parterze zobaczymy jak to będzie śmigało , zastanawiam się tylko czy mógłbym nie robić cyklonowego filtra tylko zamiast filtra który był oryginalnie w odkurzaczu dać np jakąś siateczkę bądź coś podobnego i wykorzystać jego oryginalny pojemnik jeśli się nie mylę jest też cyklonowy choć kurzu nie oddziela bo ewidentnie widać go na wylocie
malik222222
 
Posty: 214
Dołączył(a): 15.01.2012, 15:34

Re: Odkurzacz centralny [home made]

Postprzez Waldemar Pachoł » 16.06.2013, 21:43

Rozwiązania są dwa:
1. Wykonać filtr w oparciu o efekt cyklonowy (zalety: jednakowa moc ssąca w czasie, wady: pewnie jakieś są),
2. Zastosować tradycyjny odkurzacz z papierowym workiem (zalety: odkurzacz jest gotowy, wady: moc ssąca spada z zapychaniem papierowego filtra).
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Odkurzacz centralny [home made]

Postprzez malik222222 » 16.06.2013, 23:29

Nie będę wyważał otwartych drzwi i pójdę w Twoje ślady tym bardziej, że wszystko opisałeś i opublikowałeś w dodatku sam sprawdziłeś, worki nie dla mnie te odkurzacze z papierowymi workami to jakaś porażka w domu mam obecnie karchera na takie worki oczywiście zainstalowany został w nim worek z tkaniny wielokrotnego użytku ale właśnie kurz go zamula a najbardziej mi zależy aby ssanie miał wiecznie dobre, jutro kupuje wiaderka :)
malik222222
 
Posty: 214
Dołączył(a): 15.01.2012, 15:34

Re: Odkurzacz centralny [home made]

Postprzez Waldemar Pachoł » 17.06.2013, 10:48

Pamiętaj tylko, że wlot kurzu ma być po ściance ;) jak na rysunku (widok z góry wiaderka).
Bez nazwy.jpg
Bez nazwy.jpg (8.88 KiB) Przeglądane 19808 razy
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Odkurzacz centralny [home made]

Postprzez set » 17.06.2013, 13:58

U mnie jest filtr w kształcie stożka podnosi się podczas pracy odkurzacza.
set
 
Posty: 752
Dołączył(a): 04.03.2012, 20:04
Lokalizacja: Jędrzejów

Re: Odkurzacz centralny [home made]

Postprzez Waldemar Pachoł » 17.06.2013, 14:24

U mnie stożek pełni rolę bariery, by kurz nie unosił się do góry z dolnego wiaderka, bo jakby nie patrzył całość w środku się kręci jak na karuzeli. :)

Set: Odwrócony worek? http://www.youtube.com/watch?v=qf1gVmOj ... e=youtu.be
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Odkurzacz centralny [home made]

Postprzez malik222222 » 17.06.2013, 22:55

Waldek ale rura ma być ścięta pod skosem? czy na prosto? w twoim chyba jest pod skosem dopasowana do wiaderka ? no jak dla mnie to cały temat odkurzacza centralnego godny uwagi:-) i jeszcze jedno ten stożek z blachy zachodzi w 2gie wiaderko tak?
malik222222
 
Posty: 214
Dołączył(a): 15.01.2012, 15:34

Re: Odkurzacz centralny [home made]

Postprzez Waldemar Pachoł » 18.06.2013, 7:18

Rura nie musi być ścięta. Stożek u mnie wchodzi w dolne wiaderko na 5cm - ale te wartości nie są krytyczne.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Następna strona

Powrót do Pochwal się swoją konstrukcją...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron