Jak powstawał mój wiatrak

...inspiracji dla innych nigdy za wiele

Re: Jak powstawał mój wiatrak

Postprzez Juriii » 22.04.2014, 19:50

Mariusz- a mógłbyś mi to poprawić jeśli oczywiście jest taka możliwość.?
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Jak powstawał mój wiatrak

Postprzez Mariusz » 22.04.2014, 20:07

Wypadałoby wpierw zapytać kol. polo czy ruszał fusebity, a jeśli tak to jak je ustawił.
Poza tym mimo wszystko polecam zakup programatora, bo potem czy to aktualizacja programu, czy wykonanie układu dla kolegi i jest problem. Jeśli zakupisz programator zgodny z STK500 to mogę poprowadzić za rączkę co dokładnie gdzie nacisnąć, co zrobić żeby było dobrze. Aktualnie nie ma tego programatora na allegro, ale jak co to mogę pogadać z kim trzeba :D
Mariusz
 
Posty: 238
Dołączył(a): 28.03.2010, 0:31

Re: Jak powstawał mój wiatrak

Postprzez TOMMASZ » 22.04.2014, 22:44

Mariusz,a taki programator będzie zły? .
http://allegro.pl/programator-usbasp-av ... 34648.html

Do tego darmowy programik z tej strony
http://atnel.pl/mkavrcalculator.html
i można samemu zaprogramować albo przeprogramować na nowo. Atmega8 akurat obsługiwana jest w wersji darmowej i wystarczy skorzystać z ustawień fusy uproszczone wybierając przy tym rodzaj rezonatora i częstotliwość a reszta ustawia się sama.Już gdzieś o tym wspominałem.
Prościzna. ;)
Nie udzielam porad na PW.
TOMMASZ
 
Posty: 976
Dołączył(a): 30.10.2011, 11:44

Re: Jak powstawał mój wiatrak

Postprzez TOMMASZ » 23.04.2014, 17:41

Juriii.
A więc procek jest gotowy i jutro poleci do Ciebie,zaprogramowałem tak jak w opisie na stronie Autora.
Czyli rezonator wewnętrzny 8Mhz.

Myślę że będzie o.k bo w komunikacie wyświetliło że proces przebiegł pomyślnie. :)
Nie udzielam porad na PW.
TOMMASZ
 
Posty: 976
Dołączył(a): 30.10.2011, 11:44

Re: Jak powstawał mój wiatrak

Postprzez l.j » 23.04.2014, 21:26

TOMMASZ napisał(a):Mariusz,a taki programator będzie zły? .
http://allegro.pl/programator-usbasp-av ... 34648.html

Do tego darmowy programik z tej strony
http://atnel.pl/mkavrcalculator.html
i można samemu zaprogramować albo przeprogramować na nowo. Atmega8 akurat obsługiwana jest w wersji darmowej i wystarczy skorzystać z ustawień fusy uproszczone wybierając przy tym rodzaj rezonatora i częstotliwość a reszta ustawia się sama.Już gdzieś o tym wspominałem.
Prościzna. ;)


Ten programator z linka nie ma konwertera poziomów logicznych, który czasem się przydaje, a dodatkowo zabezpiecza programator/mikrokontroler.
Jak już brać USBASP to np. ten http://sklep.atnel.pl/pl/p/ATB-USBASP-OEM/39 (w gratisie pełna wersja MKAVR kalkulatora)

Ja i tak preferuję STK500...
Pomyślnych wiatrów i słonecznych dni...
Avatar użytkownika
l.j
Administrator
 
Posty: 162
Dołączył(a): 16.07.2008, 17:14

Re: Jak powstawał mój wiatrak

Postprzez Juriii » 23.04.2014, 21:46

No to super. Adres podałem na PW.
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Jak powstawał mój wiatrak

Postprzez polo232 » 24.04.2014, 10:23

Koledzy nie wiem jak był programowany procesor- robiłem to w systemie zleconym.
Trochę mi głupio, że tak wyszło :oops: Mój procesor jeszcze nie wrócił po zmianie
wersji oprogramowania. Dałem informację, że coś poszło nie tak. Zobaczymy jak będzie.
Wiem jedno - kupuję programator i liczę na siebie, no i w razie czego na Mariusza.
Dlatego chciałem kupić programator, który potrafi obsługiwać Mariusz. Mariusz daj proszę znać
jak pojawi się taki model na allegro. I już mi potrzebny regulator temperatury i wsad do niego,
sterownik solarów i nie wiadomo co jeszcze. Oj trzeba się będzie z klonować, żeby to wszystko
obskoczyć. A gdzie jeszcze rozgrzebany kompresor, a piaskarka, a uruchomienie tokarki.
A to moja wina, że urodziłem się pod bliźniętami i mnie wszystko ciekawi ?

Pozdrawiam RP
Avatar użytkownika
polo232
 
Posty: 42
Dołączył(a): 02.02.2013, 17:32

Re: Jak powstawał mój wiatrak

Postprzez Juriii » 24.04.2014, 12:16

Przecież nic sie nie stało. Bedzie następny procek :). Dobrze że kupujesz programator, jakby co to można na ciebie liczyć z programowaniem na przyszłość?
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Jak powstawał mój wiatrak

Postprzez polo232 » 24.04.2014, 12:42

Powiem tak -chęci są - czy umiejętności wystarczy ? Ale podobno to łatwizna. Na pewno tak jest. Kiedyś miałem dekoder
i żeby coś obejrzeć to trzeba było kody wgrywać. A, że kody zmieniali dwa razy dziennie to trzeba było dwa razy dziennie
wgrywać. Łatwizna.
Avatar użytkownika
polo232
 
Posty: 42
Dołączył(a): 02.02.2013, 17:32

Re: Jak powstawał mój wiatrak

Postprzez Mariusz » 24.04.2014, 14:40

polo232 napisał(a):Wiem jedno - kupuję programator i liczę na siebie, no i w razie czego na Mariusza.
Dlatego chciałem kupić programator, który potrafi obsługiwać Mariusz. Mariusz daj proszę znać
jak pojawi się taki model na allegro. I już mi potrzebny regulator temperatury i wsad do niego,
sterownik solarów i nie wiadomo co jeszcze. Oj trzeba się będzie z klonować, żeby to wszystko
obskoczyć. A gdzie jeszcze rozgrzebany kompresor, a piaskarka, a uruchomienie tokarki.
A to moja wina, że urodziłem się pod bliźniętami i mnie wszystko ciekawi ?

Pozdrawiam RP

Obsługiwać to ja umiem o wiele więcej, ale USBasp po prostu nie lubię, nie współpracuje on z częścią dobrego oprogramowania.
Odezwę się na ten temat na PW.
Mariusz
 
Posty: 238
Dołączył(a): 28.03.2010, 0:31

Re: Jak powstawał mój wiatrak

Postprzez kisoft » 25.04.2014, 9:23

Jeżeli chodzi o programowanie to ja polecam programator tej firmy
http://and-tech.pl/programator-avrprog-mk-ii/
sam go używam i jestem zadowolony , posiada zabezpieczenia żeby nie uwalić kompa . Środowisko programistyczne to oczywiście BASCOM , spokojnie starcza na programowanie wszystkiego ( pliki HEX) a zmiana np. fuse-bitów procka jest banalna ( co jest koniecznością jeśli stosujemy oscylator zewnętrzny większy niż 1mega herc).
kisoft
 
Posty: 208
Dołączył(a): 23.11.2011, 1:06

Re: Jak powstawał mój wiatrak

Postprzez polo232 » 25.04.2014, 20:46

No to fajnie koledzy mi pomogli. Dostałem trzy propozycje programatorów. Każda sroczka swój ogonek chwali. A ja co teraz mam zrobić? - zadzwonię chyba na 0-800 do wróżki Zuzanny ona wie wszystko. Ech za komuny to się robiło zakupy.
- Poproszę musztardę.
- Sarepska morze być?
- Da pani sarepską.
- Też nie ma.
http://and-tech.pl/programator-avrprog-mk-ii/ ten mi się podoba - choćby ze względu na te niskie napięcia. To podobno jest przyszłość. Natomiast ten http://atnel.pl/mkavrcalculator.html - tu jest wsparcie i darmowy program. Ceny podobne.
Pewnie to nie koniec dyskusji /co wybrać? /
Avatar użytkownika
polo232
 
Posty: 42
Dołączył(a): 02.02.2013, 17:32

Re: Jak powstawał mój wiatrak

Postprzez l.j » 25.04.2014, 21:29

polo232 napisał(a):Pewnie to nie koniec dyskusji /co wybrać? /

Każdy poleca co innego, bo człowiek się przyzwyczaja do pewnych rozwiązań;)

Ja np. polecam jeszcze http://www.microsense.eu/index.php/Prog ... 500v2.html (posiada na pokładzie przejściówkę USB<->RS232)
lub http://www.microsense.eu/index.php/Prog ... 500v2.html

Tak naprawdę nie ma większego znaczenia co wybierzesz.
Wszystkie 3 opcje są OK, więc będziesz zadowolony.
Pomyślnych wiatrów i słonecznych dni...
Avatar użytkownika
l.j
Administrator
 
Posty: 162
Dołączył(a): 16.07.2008, 17:14

Re: Jak powstawał mój wiatrak

Postprzez Juriii » 25.04.2014, 22:13

Panowie uruchomiłem sterownik i teraz z drugim mikrokontrolerem wszystko idealnie działa :D . Dziękuje Panom bardzo za pomoc a w szczególności Łukaszowi, Robertowi i Tomkowi, sorry jeśli kogoś jeszcze pominąłem. Pozdrawiam Gorąco. Wietrznych i słonecznych dni.

Jeszcze tylko małe pytanie, Jaką częśtotliwość ustawić dla PWM?(obciążeniem są dwie żarówki samochodowe na 24V, w sumie 300W obciążenia. Mosfety to IRF3205).Ustawiłem 488Hz. Może tak zostać?
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Jak powstawał mój wiatrak

Postprzez TOMMASZ » 26.04.2014, 8:15

No to fajnie że działa,co do programatora to w sumie nie miałem nigdy do czynienia z żadnym i ten którego używam jest pierwszy i pewnie ostatni,bo do moich potrzeb w zupełności wystarczający.
A skoro ja obsługuję programator bez problemów,to każdy jest w stanie to zrobić,bo nie jestem w tej dziedzinie orłem .
Ważne że działa prawidłowo. ;)
Nie udzielam porad na PW.
TOMMASZ
 
Posty: 976
Dołączył(a): 30.10.2011, 11:44

Re: Jak powstawał mój wiatrak

Postprzez Juriii » 29.04.2014, 19:39

Witam kolegów. Ponieważ udało mnie sie zbudować i uruchomić sterownik brizo, postanowiłem iść za ciosem i zbudowałem dwa sterowniki "Tiny PWm" ze strony Łukasza. Będą one robiły za dodatkowe zabezpieczenie zaraz po brizo. I tu moja prośba. Czy któryś z kolegów miałby może chwile i zaprogramował mi dwie kości do tych sterowników? Wiem że zawracam głowe, ale sam tego nie potrafie... Kości bym podesłał pocztą. Prosze bardzo o pomoc :?

Obrazek
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Jak powstawał mój wiatrak

Postprzez Juriii » 29.04.2014, 22:54

Panowie mam jeszcze takie pytanie laika... Ten attiny 13A powinien być zasilany chyba napięciem max 5V. A po sprawdzeniu woltomierzem na podstawce pomiędzy 4 a 8 pinem jest 10,9V. Czy to nie za dużo? Coś żle mierze czy jak?
Już widze. W spisie części byl stabilizator napięcia 78l12..., a w schemacie jest 78l05. Wymienie i powinno śmigać. Jednakże nadal prosze o pomoc w zaprogramowaniu procków.
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Jak powstawał mój wiatrak

Postprzez polo232 » 11.09.2014, 12:14

Serdecznie Witam

Korzystając z wolnej chwili postanowiłem się odezwać i śpieszę poinformować, że moje zainteresowania EW utrzymują się na stałym poziomie
i śledzę poczynania kolegów opisywane na forum. U mnie w temacie elektrowni dzieje się niewiele, a to dlatego, że są sprawy ważniejsze.
Udało mi się wykonać kilka elementów, które pewnie w niedalekiej przyszłości pozwolą udoskonalić moją elektrownię. Udało mi się wykonać
piaskarkę i teraz moje elementy będą wyglądać tak:Obrazek

Udało mi się też przygotować podzespoły :

Obrazek
Obrazek

Gdym miał jeszcze porządne śmigła pewnie coś by z tego wyszło. Moja uwaga teraz skupiona jest właśnie na śmigłach, a właściwie na ich cenach.
Chociaż moim pierwotnym założeniem było wykonanie wszystkiego samodzielnie. Jak się potoczą sprawy - sam nie wiem.

Pozdrawiam zaglądających na forum. C.d.n.
Avatar użytkownika
polo232
 
Posty: 42
Dołączył(a): 02.02.2013, 17:32

Re: Jak powstawał mój wiatrak

Postprzez Juriii » 11.09.2014, 14:25

Porządna robota :) . Podoba mi sie takie profesionalne wykonanie elementów.
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Jak powstawał mój wiatrak

Postprzez polo232 » 21.02.2015, 19:19

Dzięki Juriii za uznanie - Twoim konstrukcjom też nie brakuje profesjonalizmu.
Z tych elementów bardzo powoli powstaje druga wersja elektrowni, a wygląda właśnie tak:

Obrazek

Obrazek

Udanych konstrukcji, pozdrawiam. C.d.n.
Avatar użytkownika
polo232
 
Posty: 42
Dołączył(a): 02.02.2013, 17:32

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pochwal się swoją konstrukcją...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron