Gondola sterowana elektrycznie by Brus78

...inspiracji dla innych nigdy za wiele

Re: Gondola sterowana elektrycznie by Brus78

Postprzez Brus78 » 24.10.2015, 23:44

Kisoft
Dzięki za dobre słowo.
Moja gondola niestety nadal leży w częsciach bo brak czasu.. jedyne co zrobiłem ostatnio to wymalowałem śmigło.
Na tą chwilę działam projektowaniem samego masztu.. ma być na fundamencie i ma byc legalnie.
Prawdopodobnie będę go przerabiał.. chcę dołżyć dolną część,siłownik.. obniżyc go trochę ale za razem móc powiesić na nim większą turbinę.

Co do samego sterowania to ja u siebie mam układ miękkiego startu.
Juz teraz nie pamiętam czy mam opóźnienie ale mam regulację czasu miękkiego startu.. wygląda to tak ,ze na krótkie impulsy chorągiewki silnik nie zareaguje bo prad przy starcie jest znikomy... żeby gondola się obróciła potrzebny jest dłuższy impuls.. mój silnik obrotu ma na wyjściu chyba 20 obrotów przy zasilaniu 12V.Sam moment jak na ten silniczek jest potężny a dochodzi jeszcze do tego przekładnia na lancuchu chyba 5 czy 6 razy .. tym samym gondola na minutę potrafi obrócić się 4 czy 5 razy więc wolno się obraca.
Ten silnik dostałem tylko jeden i więcej ich nie widziałem ale wiem ,ze fajne silniki na 24V są od podajników drutu do migomatu.. one wyglądają podobnie do silników wycieraczek. Sam na zaś kupiłem takie dwa... koszt około 100 zł za szt.
Podsunął mi je jeden kolega z innego forum.. sam takie stosował.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Gondola sterowana elektrycznie by Brus78

Postprzez kisoft » 25.10.2015, 11:15

Mój stary wiatrak ( chociaż testowy ) uległ jakiś czas temu zniszczeniu . Nowy będzie już z obracaną gondolą, hamulcem układem zatrzymania itp. bajerami . Twój wątek będę śledził z wielką uwagą i wrzucał swoje trzy grosze a wszystko po to aby zrobić coś pewnego co posłuży innym.
kisoft
 
Posty: 208
Dołączył(a): 23.11.2011, 1:06

Re: Gondola sterowana elektrycznie by Brus78

Postprzez Brus78 » 25.10.2015, 11:42

Świetnie :)
Ja w mojej konstrukcji zrobiłem rzeczywiście kilka bajerów typu hamulec.. odwracanie od wiatru przy danych obrotach,powrót gondoli z powrotem z opóźnienem żeby nie biegała w te i we w te :)
Hamulec dodatkowo chcę zrobić sterowany termikiem w stojanie .. tak żeby w razie wysokiej temperatury zadziałał i dał odpocząć wiatrakowi.
Moduł sterowania hamulcem moze być załaczany z kilku miejsc... np włącznikiem na maszcie,termikiem.. obrotomierzem..
Tarcza hamulcowa jest od audi A3 .. zacisk hamulcowy elektryczny od renault chyba megane 2.. modół jest robiony na zamówienie.
Działa na zasadzie wzrastającego natężenia przy zaciśnięciu i rozluznieniu hamulca. zacisk hamulcowy nie ma w sobie krańcówek.
ładowanie rozwiązałem w ten sposób ,ze zwykłą ładowarkę impulsową podłaczyłem pod wybrane wyprowadzenia z prądnicy..
Dla równej pracy wyprowadzenia te podłączyłem przez mostek prostowniczy 3F a ładowarkę zasilam prądem stałym a nie zmiennym jak powinno byc.
W ładowarce tak czy tak pierw prad jest prostowany więc nic się z nią nie dzieje. ładowarka załącza się już przy 100VDC a wytrzymuje na pewno ponad 400VDC .. sprawdzałem.. nie wystrzeliła ale nieczesto będzie tak wysokie napięcie więc licze ,że przeżyje jakiś czas:)
W mojej prądnicy co cewkę mam wyprowadzenie wiec bardzo precyzyjnei mozna dobrać sobie napięcie wejsciowe.
Jakbyś miał jakieś pomysły sugestie pytania to atakuj bo jak sam jestem głodny nowych rzeczy. :)
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Gondola sterowana elektrycznie by Brus78

Postprzez kisoft » 28.10.2015, 13:03

Brus78 tarcza hamulcowa wewnątrz gondoli to może być problem z opiłkami, zobacz ile syfu wylatuje podczas mycia auta . Myślę że trzeba to wynieść na zewnątrz, w gondoli jest elektronika poza tym prądnica jest nieszczelna.
kisoft
 
Posty: 208
Dołączył(a): 23.11.2011, 1:06

Re: Gondola sterowana elektrycznie by Brus78

Postprzez SztandeR » 28.10.2015, 14:02

Chodzi Ci o pyl z klockow? Mysle, ze nie bedzie to duzy problem, bo taki hamulec nie bedzie dzialal non stop, a tylko kilka razy w roku. W dodatku nie musi zatrzymywac 1200 kg (tyle wazy przecietny samochod) a znacznie mniej
pomyślnych wiatrów!
Avatar użytkownika
SztandeR
 
Posty: 120
Dołączył(a): 26.08.2008, 17:32

Re: Gondola sterowana elektrycznie by Brus78

Postprzez kisoft » 28.10.2015, 21:20

Tego syfu nazbiera się jednak trochę i osiądzie na magnesach , elektronice i zasyfi całą gondolę. Trzeba to mieć na uwadze, poza tym chłodzenie tarczy podczas hamowania mimo wszystko może się zagrzać i puścić z dymem cały wiatrak.

P.S.
Może na wyrost się martwię ale dobrze wszystko przemyśleć na etapie projektowania
kisoft
 
Posty: 208
Dołączył(a): 23.11.2011, 1:06

Re: Gondola sterowana elektrycznie by Brus78

Postprzez SztandeR » 28.10.2015, 22:17

Bardziej bym się martwił tą temperaturą niż pyłem, ale z drugiej strony, jak wieje, że musi się hamulec włączać, to też dobrze to wszystko się chłodzi ;)
pomyślnych wiatrów!
Avatar użytkownika
SztandeR
 
Posty: 120
Dołączył(a): 26.08.2008, 17:32

Re: Gondola sterowana elektrycznie by Brus78

Postprzez Brus78 » 29.10.2015, 15:21

Tak sobie czytam koledzy co piszecie .
Czy ktoś z was pomyslał o tym ,że tarcza musi być osadzona na wale prądnicy?W jaki sposób miałbym ją wynieść poza obudowę? dospawać 50 cm wału?
Co do klocków w samochodzie.. zobaczcie ile pracuje hamulec w samochodzie.. mój hamulec będze pracował rocznie tyle co samochód w kilka minut,
Te troszkę pyłu nie sądzę żeby było groźne.
Co do temperatury to już bardziej bym się martwił ,ale obudowa gondoli jest wentylowana.... chcę jeszcze zamontować na wale wentylator średnicy kilkunastu centymetrów .. który pracując na wale będzie dodatkowo wymuszał obieg powietrza w gondoli.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Gondola sterowana elektrycznie by Brus78

Postprzez SztandeR » 29.10.2015, 17:16

Tak jak mówiłem, pyłem bym się nie przejmował, temp. też skoro gondola ma być wentylowana ;)
pomyślnych wiatrów!
Avatar użytkownika
SztandeR
 
Posty: 120
Dołączył(a): 26.08.2008, 17:32

Re: Gondola sterowana elektrycznie by Brus78

Postprzez kisoft » 29.10.2015, 19:30

Ja nie wiem jakie będzie sterowanie hamulcem, czy sporadyczne czy częste . Obserwując pracę swojego wiatraka ze składanym ogonem to czasem bywało tak że ogon składał się i rozkładał cyklicznie przez kilka dni chociaż był ostatnim ogniwem w całym łańcuchu zabezpieczeń . Należy chyba dorobić wiatromierz i podczas wichury zatrzymać całkowicie wiatrak ( t.z.n obrócić gondolę o 90st i po zwolnieniu obrotów wyhamować). Wiatromierz będzie cały czas monitorował wiatr i gdy będą silne podmuchy wiatrak będzie stał . Szkoda wiatraka na pracę podczas wichury.

P,S.
To takie moje luźne spostrzeżenia.
kisoft
 
Posty: 208
Dołączył(a): 23.11.2011, 1:06

Re: Gondola sterowana elektrycznie by Brus78

Postprzez klistron » 31.10.2015, 0:57

Powyższy pomysł Kol. Kisofta jest bardzo interesujacy, bo pozbycie się szczotek to mniejsze straty ale przede wszystkim wysoka bezawaryjność. Wielokrotnie się nad nim zastanawiałem, ale nie odważyłem się zastosować. Wiele razy widziałem co się dzieje ze śmigłem przy podmuchach, gdy linką próbowałem ogtaniczać ruch statecznika do plus, minus 100 stopni od kierunku wiatru aby kabel się nie skręcał. Gdy podmuch zmieniał kierunek o 90 stopni to moje śmigła powyżej 4m jakoś przetrzymywały, tylko dlatego że były nisko -5m nad terenem i to między budynkami.
klistron
 
Posty: 552
Dołączył(a): 22.08.2008, 0:35

Re: Gondola sterowana elektrycznie by Brus78

Postprzez klistron » 31.10.2015, 1:16

Ja optowałbym za samoczynnym szybkim uchyłem bocznum bo jest prostym i najbezpieczniejszym, oraz za opracowaniem dodatkowego systemeu liczącego skręty kabla i zawracanie gondoli przy słabych wiatrach i w bezwietrzności.
A i jeszcze jedno, żadnych opóżnień bo duże mocno kręcące się śmigło i tak z opóźnieniem reaguje na zmiany kierunku, niezbyt chętnie słuchając statecznika a jedynie siły naporu wiatru.
klistron
 
Posty: 552
Dołączył(a): 22.08.2008, 0:35

Re: Gondola sterowana elektrycznie by Brus78

Postprzez klistron » 31.10.2015, 1:28

Nie wiem jak jest w 10 merowych wiatrakach, ale dla śmigła o średnicy w okolicach 5m hamulce mechaniczne to niekonieczna komplikacja konstrukcji. Wystarcza hamulec elektromagnetyczny zarówno do przychamowywania obrotów jak i do zatrzymania przez zwarcie faz.
Z moich doświadczeń wynika że niezbędne jast:
1. Niezawodna, szybka, natychmiastowa regulacja obciażeniowa -conajmniej 3 stopniowa do granicy przeciążonej pradnicy. (Porywy są zaskakująco silne ale i krótkotrwałe stąd prądnice łatwo przetrzymuja takie przeciążenia, mając dodatkowo solidny omiot powietrzem)
2. Niezawodny i bardzo szybki uchył śmigła od wiatru gdy obroty przekraczają parametry mocy prądnicy.
klistron
 
Posty: 552
Dołączył(a): 22.08.2008, 0:35

Re: Gondola sterowana elektrycznie by Brus78

Postprzez kisoft » 31.10.2015, 10:49

Najlepiej będzie zastosować pomiar wiatru i w oparciu o jego wyniki zatrzymywać wiatrak . Niewielkie opóźnienie na ruchy chorągiewki jest konieczne , hamulec tarczowy mimo wszystko to dobry pomysł przy całkowitym zatrzymaniu wiatraka. Sterowanie bez mikroprocesora chyba się nie obejdzie.

p.s
Link do miernika prędkości wiatru
https://www.youtube.com/watch?v=slzOhgBeQjc
kisoft
 
Posty: 208
Dołączył(a): 23.11.2011, 1:06

Re: Gondola sterowana elektrycznie by Brus78

Postprzez kisoft » 31.10.2015, 13:45

Tak z własnych obserwacji to mogę dodać jeszcze że należy wymyślić sposób na całkowite zatrzymanie wiatraka w sytuacji krytycznej automatyczne ale i ręczne w dowolnej chwili choćby z pilota. Gdybym miał taki sposób mój wiatrak by przetrwał a tak będąc w delegacji nic nie mogłem zrobić.


P.S
BRUS78 może dorób w gondoli dodatkową przegrodę oddzielającą tarczę od całej reszty bo twój pomysł z tarczą i hamulcem to naprawdę strzał w dziesiątkę.
kisoft
 
Posty: 208
Dołączył(a): 23.11.2011, 1:06

Re: Gondola sterowana elektrycznie by Brus78

Postprzez Juriii » 31.10.2015, 15:10

Jak dla mnie to gondola już jest ukończona. Wszystko powinno działć. Nic już bym nie zmieniał. Dołożył bym ewentualnie proste zdalne sterowanie takie z all... którym bym odchylał wiatrak od wiatru i go zatrzymywał. Montaż na słup i gotowe.
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Gondola sterowana elektrycznie by Brus78

Postprzez Brus78 » 31.10.2015, 22:56

Widzę koledzy że mój temat ładnie się ożywił :)
Fajnie ...
Może wyjaśnię w jaki sposób działa sterowanie hamulca...
Sam sterownik jest tak zrobiony ,,że mogę hamulec załączyć jakim źródłem chcę na zasadzie zworki...
Moze to być licznik obrotów jaki mam do sterowania odchyłu od wiatru... moze to być termostat zwierny jaki chcę zastosować przyklejony do stojana..
Ale moze to też być wyłącznik na dole masztu lub cokolwiek co zewrze 2 kabelki..
Nie wiem czy pamiętacie ale pracowałem też nad krańcówką przeciwburzową z antenką... z moich testów wynika że przy 15m/s załącza styki..
ale jeśli na antenkę założyć np piłeczkę stawiającą wiekszy opór będzie ona reagować szybciej.np przy 12ms
Ona także moze załączać hamulec..
Jak wspomniałem szybciej obojętnei jaka zworka.. przy czym mogą działać jednoczesnie.. i kilka naraz bo one nie podają napięcia.. sterowanie jest minusem/masą
Podsumowując ... jeśli jeden z warunków jest spełniony... duzy wiatr.. temperatura stojana .. czy mój wyjazd i załączenie zworki na maszcie hamulec zostanie zahamowany i moze tak stać kilka dni bo po zahamowaniu napięcie z silniczka jest odcinane.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Gondola sterowana elektrycznie by Brus78

Postprzez kisoft » 01.11.2015, 1:07

Sterowanie wszystko ok. tylko nie możesz dopuścić do pracy cyklicznej t.z.n. praca wyhamowanie praca , bo tarcza się zbyt mocno nagrzeje. Pamiętajmy też że to tylko hamulec ręczny ( przewidziany do pracy na postoju auta).
kisoft
 
Posty: 208
Dołączył(a): 23.11.2011, 1:06

Re: Gondola sterowana elektrycznie by Brus78

Postprzez kisoft » 02.11.2015, 10:32

Jeszcze jedna rzecz, czy silnik który obraca gondolę będzie w stanie utrzymać jej położenie ?, na pewno stawi jakiś opór ale to nie jest przekładnia ślimakowa i ruch w drugą stronę będzie możliwy.
kisoft
 
Posty: 208
Dołączył(a): 23.11.2011, 1:06

Re: Gondola sterowana elektrycznie by Brus78

Postprzez SztandeR » 02.11.2015, 11:20

To jest dobre pytanie! Nie powinno byc chyba z tym tak najgorzej, poniewaz jest dosc duza przekladnia, ale kto wie. Albo trzeba zrobic testy, albo wyjdzie w praniu ;:)
pomyślnych wiatrów!
Avatar użytkownika
SztandeR
 
Posty: 120
Dołączył(a): 26.08.2008, 17:32

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pochwal się swoją konstrukcją...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron