skręcający się przewód

skręcający się przewód

Postprzez orzelspc » 07.04.2016, 6:58

Witam
Chodzi za mną budowa mini elektrowni wiatrowej. Na dzień dzisiejszy plany mam w głowie :). Nurtuje mnie sposób rozwiązania skręcającego się przewodu w wiatraku o poziomej osi obrotu. Przecież przy zmianie kierunku wiatru cała oś pozioma może się obracać o 360 stopni na maszcie. Na dole przewody podłączone są do akumulatorów. Może to śmieszne, ale nie mogę sobie wyobrazić rozwiązania tego problemu. Proszę o jak najprostsze wyjaśnienie. Można ręcznie :-) (na rysunku) dziękuję i czekam na odpowiedź.
orzelspc
 
Posty: 3
Dołączył(a): 07.04.2016, 6:44

Re: skręcający się przewód

Postprzez Waldemar Pachoł » 07.04.2016, 8:05

Zastosuj izolowane od siebie pierścienie ślizgowe. Poniżej jedno z możliwych rozwiązań:
Załączniki
pierścienie_ślizgowe.jpg
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: skręcający się przewód

Postprzez orzelspc » 08.04.2016, 19:20

Chodzi o to co na rysunku pokazuje czerwony kolor. silnik pracuje w osi poziomej, i razem z ogonem ustawia się względem wiatru. Zakładam że wiatr się zmienia i silnik obraca się cały czas w tą samą stronę, a przewody razem z nim i z czasem się skręcą. Zdolności rysownicze mam jak widać.
Załączniki
images.jpg
orzelspc
 
Posty: 3
Dołączył(a): 07.04.2016, 6:44

Re: skręcający się przewód

Postprzez SiEm » 09.04.2016, 21:01

Witam
Kabel zasilający baterię tak jak pokazano na rysunku nie będzie się skręcał wprost proporcjonalne do ustawienia gondoli lecz zadziała tu efekt sił skręcających tzn. są one uwarunkowane od materiału i momentu na kablu( jak na wale napędowym ). A zastosowanie pierścieni ślizgowych do odbierania mocy z prądnicy jest dobrym rozwiązaniem ale do niskich wartości przepływającego prądu.
Pozdrawiam
SiEm
 
Posty: 244
Dołączył(a): 17.03.2013, 20:59


Powrót do HAWT - Elektrownie o poziomej osi obrotu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron