Skoki napiecia na przetwornicy.

Sterowanie elektrownią, elektronika, schematy, podłączenie do sieci, itd...

Skoki napiecia na przetwornicy.

Postprzez Juriii » 19.04.2016, 20:28

Panowie mam taki problem... W mojej sterowni przy wiatraku posiadam przetwornice Volt Polska Sinus 600(czysty sinus). Przetwornicą tą steruje "brizo", i tu niema problemu.
Sprawa wygląda natomiast tak. Sterownik przekaźnikiem załącza przetwornice, mija 10 sekund, i kolejny przekażnik przełącza odbiorniki z sieci na napięcie z przetwornicy. Pod wyjście mam podłączony telewizor lcd 160W i parę tam jeszcze gratów.
Podczas przełączenia z sieci na przetwornice jest tak jakby chwilowy spadek napięcia na przetwornicy i wyłącza mi się telewizor a potem od razu załącza sie od nowa. Problemem nie jest czas przełączania sie przekażnika lecz samo podłączenie włączonej już przetwornicy pod obciążenie. Nie zawsze tak sie dzieje, ale w większości przypadków. Nawet jak od całości odłączę telewizor i podłącze coś innego, to jest to samo.
Pod wyjście z przetwornicy mam podłączony mały przekaźnik na 240V(uruchamia mi wentylacje podczas pracy przetwornicy), i on też 2-3 razy pstryknie, czyli spadek napięcia...
No lipa po prostu. Jak można rozwiązać problem? może jakiś kondensator?
Zauważyłem jeszcze że głównie nawala gdy na akumulatorach jest to 28.8V i załączają sie TinyPWM do regulacji napięcia na akumulatorach(np przy silnym podmuchu wiatru). Przy 25V niema problemu, a przetwornica jest na napięcie 21-30V.
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Skoki napiecia na przetwornicy.

Postprzez Waldemar Pachoł » 20.04.2016, 17:53

Juriii napisał(a):Podczas przełączenia z sieci na przetwornice jest tak jakby chwilowy spadek napięcia na przetwornicy

W dość dużym uproszczeniu, bo najpierw te 28V zamieniane jest na 320VDC by te 320VDC zmienić na 230AC.
Jest to "niedoróba" VOLTa związana ze zbyt długim czasem reakcji (SOFTStartu). Bez obciążenia przetwornica pracuje na bardzo małym wypełnieniu właśnie z racji sporego napięcia na akumulatorach (28,8V).
Podczas włączenia obciążenia (TV) przetwornica nagle musi przejść do sporego wypełnienia a na to trzeba czasu (zbyt długi czas reakcji) i stąd efekt taki jak powyżej.
Przy niższym napięciu wypełnienie jest większe stąd czas przejścia do jeszcze większego jest krótszy i brak przerw w zasilaniu urządzeń końcowych.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Skoki napiecia na przetwornicy.

Postprzez Juriii » 20.04.2016, 21:11

Dzięki bardzo za odpowiedz.Zmniejszyłem do 26,5V, zobaczymy jak będzie.
Zauważyłem jeszcze że na takie zachowanie ma jeszcze wpływ fakt działania tinyPWM( po sztuce na akumulator). Utrzymują max na akumulatorach 14,4V. Jak regulatory sterują obciążeniem to są problemy(ale wtedy jest 28.8V, wiec jest pewnie tak jak mówisz). Może powodem tego jest też fakt iż są one podłączone wprost pod złącza wejściowe przetwornicy, oszczędziło mi to masę kabli. Podłączyłem jeszcze teraz pod wejście do przetwornicy kondensator 20000uF, może jeśli to wina regulatorów to trochę ustabilizuje napięcie.
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Skoki napiecia na przetwornicy.

Postprzez Juriii » 21.04.2016, 18:30

I już jest wszystko ok. Zmniejszyłem napięcie załączenia przetwornicy na 26.5V i problem zniknął. Jeszcze raz dzięki za pomoc Waldku.
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Skoki napiecia na przetwornicy.

Postprzez Waldemar Pachoł » 21.04.2016, 19:19

Dokładnie, akumulatory użytkujmy jako kompensatory a nie "pojemniki na prąd". U siebie włączam inverter gdy na piecie na akumulatorze wynosi 52V (czyli 13V na pojedynczym).
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Skoki napiecia na przetwornicy.

Postprzez Juriii » 22.04.2016, 16:29

Także ustawiłem te 26V, ale chyba za szybko się ucieszyłem, bo znowu pstryka... Za kilka dni przetestuje przetwornice na żarówkach. Jak się problem będzie powtarzał to reklamacja.
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21


Powrót do Sterownia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron