Maszt wolnostojący podnoszony hydraulicznie by Brus78

Sprawy związane z budową masztu do własnej elektrowni

Maszt wolnostojący podnoszony hydraulicznie by Brus78

Postprzez Brus78 » 27.11.2015, 9:50

Witajcie .
Przymierzam się do przerobienia mojego masztu na maszt hydrauliczny. W sumie od dawna miał taki być ale jakoś nie miałem czasu się w to zagłębić.
Równolegle z pracami projektowymi chciałby zając się troszkę częscią hydrauliczną.(w sprawach projektowych opiszę resztę w innym temacie)
W sumie najważniejsze zabawki już mam jednak hydraulik siłowy ze mnie marny więc mam nadzieje że któryś z kolegów ma większe pojęcie.
Cała zabawa dotyczy masztu z mojego innego tematu ale właśnie jest przeprojektowywany w taki sposób że jego dolna część będzie częścią górną.
Do rzeczy .. Mam fabryczny zasilacz hydrauliczny .. Jest to zespolony z pompą i chyba rozdzielaczem trójfazowy silnik 2,2kw /2800rpm oraz zbiornik około 25L.
Rozdzielacz (to w sumie kawał aluminium)ma 2 wyjścia na węże natomiast po długości jest elektrozawór na 24v... Elektrozawór jak się domyślam jest od sterowania ale nie wiem jakie jest jego zadanie.. Wydaje mi się że w stanie spoczynku olej po włączeniu silnika krąży sobie w obiegu-pompa-zbiornik a po załączeniu puszcza olej do rozdzielacza (tego nie mam).Zbiornik w zasilaczu jest oryginalny i napewno będzię za mały więc planuję przeróbkę lub dołożenie zbiornika wyrównawczego.
Wydaje mi się że oba wyjścia powinny byc podłączone do rozdzielacza sterującego kierunkiem przepływu.
Do kompletu mam duży siłownik teleskopowy który w stanie złożonym ma 140cm a rozłożony prawie 6 metrów.
Jeśli któryś z kolegów ma pojęcie zapraszam do dyskusji :)
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Maszt wolnostojący podnoszony hydraulicznie by Brus78

Postprzez SztandeR » 27.11.2015, 13:13

Jak masz taki siłownik, to po co Ci maszt? :D Na siłowniku możesz turbine montować :D
pomyślnych wiatrów!
Avatar użytkownika
SztandeR
 
Posty: 120
Dołączył(a): 26.08.2008, 17:32

Re: Maszt wolnostojący podnoszony hydraulicznie by Brus78

Postprzez Brus78 » 28.11.2015, 9:38

Powiem ,że jakby powiesić na nim pralkowca to by dał radę :) siłownik złożony ma jakieś 18 cm średnicy .. całkowita długość 6około 6 metrów.
Widzę ,że nikt z kolegów z hydrauliką siłową się nie bawił :) trudno ..jakoś dam radę .. chyba
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Maszt wolnostojący podnoszony hydraulicznie by Brus78

Postprzez Brus78 » 13.12.2015, 10:54

Widzę,że wszyscy budują wiatraki ale nikogo nie interesują zagadnienia masztu ..Z tego rozumiem że wszyscy budujecie swoje wiatraki na dziko i na kiju od szczotki ,bo może sąsiad uprzejmie nie doniesie i się uda :) Ja jednak zdecydowałem się pójść drogą formalną,Droższą wiem ,ale z uwagi na fakt ,że i tak bedę załatwiał papiery na dość duży dom gospodarczy stwierdziłem ,że machnę to za jednym razem.
Mój maszt ,który wam pokazywałem zostanie wykorzystany tylko cześciowo.Jego dolna część będzie górną częścią a poniżej będą jeszcze 2 sekcje.
Tak ustawiony maszt jest właśnie w trakcie projektowania.
Napotkałem problem natury planu zagospodarowania terenu.Napisałem w tej sprawie do urzedu miasta w mojej miejscowości.
Jak się okazuje aby legalnie postawic małą elektrownię potrzebna jest zgoda/umowa/warunki od dostawcy energii elektrycznej ,a to wszystko dlatego ,że plan zagospodarowania mówi o zasilaniu energia elektryczną z sieci i nie przewiduje innych możliwości.
Oczywiście taka elektrownia musi byc dalej połaczona z siecią i tego nie przeskoczymy.
Te rzeczy jednak mnie jakoś specjalnie nie zaskoczyły. przywykłem już do walki z naszym starostwem bo bedzie to 3 pozwolenie w ciągu kilku lat .
Co z tego wyniknie zobaczymy.. :)
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Maszt wolnostojący podnoszony hydraulicznie by Brus78

Postprzez Waldemar Pachoł » 13.12.2015, 12:07

Brus78 napisał(a):Jak się okazuje aby legalnie postawic małą elektrownię potrzebna jest zgoda/umowa/warunki od dostawcy energii elektrycznej ,a to wszystko dlatego ,że plan zagospodarowania mówi o zasilaniu energia elektryczną z sieci i nie przewiduje innych możliwości.

:shock: Jak widzę i czytam to "urzędniczy beton" nadal interpretuje przepisy jak chce, a podobno miały być ułatwienia...
Trudno jest się odnieść, gdyż opadają ręce. Na wiatrak na wolnostojącym maszcie trzeba uzgodnień z ZE(!?) a na wiatrak średnicy 2.8m na maszcie 1,5m zamontowanego na kalenicy już nie... i takowy nie musi być podłączony do sieci ZE.
[Sarkazm]Na lampki ogrodowe zasilane światłem słonecznym też trzeba uzgodnień z ZE bo plan zagospodarowania przestrzennego mówi o zasilaniu z sieci?[/sarkazm].

Trzymam kciuki Brus. A posiadając "tony" maili od walczących powiem, iż czasami należy obejść przepisy w chwili gdy się ich przeskoczyć nie da. Masz nie pod wiatrak a pod antenę CB. Prawo nie wprowadza obowiązku uzyskania zezwoleń na zmianę anteny na wiatrak.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Maszt wolnostojący podnoszony hydraulicznie by Brus78

Postprzez Brus78 » 13.12.2015, 14:40

Waldek Tu się sprawa rozchodzi o to ,że wiatrak to ,żejak napiszesz elektrownia to zaraz urzednik widzi wiatrak na maszcie 100m i wirnikiem 80 metrów.
Nowa ustawa mówi ,że energię trzeba odprowadzić do sieci a wtedy mozesz sobie wziąć ile chcesz. ZE w taki przypadku rozlicza się z tobą co pół roku i albo ty płacisz albo oni tobie.
Taki układ ma też swoje plusy.
Jesli chciałbyś magazynowac prąd potrzebujesz wielkiej baterii akumulatorów które zmieniasz co kilka lat.
W tym układzie tego nie trzeba :) czyli defakto twój własny prąd jest dla ciebie tańszy niz z akumulatorów.

Maszt wolnostojący to już jak to zwą budowla. i na to potrzeba projektu itp
Ja poszedłem tą drogą z innego względu. Jeśli bedę mial pozwolenie to żaden sąsiad nie może kazać mi tego rozebrać.
w sieci sporo jest przypadków demontażu przez sąsiadów.Ja też mam takie obawy.
w załaczniku pismo z UM.z wycietymi danymi.

Antena cb też dobry pomysł ..inny dobry to masz reklamowy jednak trzeba wtedy walczyc o zmianę przeznaczenia /wykorzystania danego masztu.
Ja mam czas .. ostatnie pozwolenie załatwiałem pół roku więc zabieram się za to szybciej :) Może akurat za pół roku skoncze jedna budowe to zacznę następną :) a moze za rok :)
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Maszt wolnostojący podnoszony hydraulicznie by Brus78

Postprzez Waldemar Pachoł » 13.12.2015, 15:50

Brus78 napisał(a):Nowa ustawa mówi ,że energię trzeba odprowadzić do sieci a wtedy mozesz sobie wziąć ile chcesz.

To na jakiej podstawie prawnej stoją te słupy przy drogach a na nich pomontowane te 100W wiatraczki ładujące akumulatorek migających diodek?

Może wpierw warto byłoby poinformować i zapytać urzędników, iż Twoje zapytanie dotyczy elektrowni przydomowej o szczytowej mocy 1kW, a taka moc nie daje możliwości zasilania budynku a jedynie wspomagania istniejącego przyłącza o ile będziesz widział taką konieczność i czy w tym kontekście również musisz występować do dostawcy energii.
Bo ze skanu wynika, że gestor sieci decyduje o zmianie zasad zasilania. A przecież Ty niczego chwilowo nie chcesz zmieniać... Taka możliwość da ci układ z dostawcą w każdej chwili i na Twoich warunkach w temacie samego przyłącza, bo maszt i elektrownia wiatrowa nie koniecznie są/będą elementem wpiętym w sieć. Nie widziałem ustawy która zawierałaby takie treści i nakazy.

Na marginesie: Posiadam taką bazę bubli/treści wysyłanych przez urzędników, iż czasami człowiek się zastanawia jakie studia trzeba skończyć by produkować owe buble. ŚP Pan Bareja czerpałby pełnymi garściami.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Maszt wolnostojący podnoszony hydraulicznie by Brus78

Postprzez Brus78 » 17.12.2015, 20:24

No tak .. im bardziej się zagłębiam w papierki tym szerzej otwieram oczy...
Wszedłem sobie na stronie energa i sciągnąłem wniosek o warunki (tylko warunki) przylączenia mikroinstalacji.
Wszystko było dobrze dopóki nie doszedłem do rubryki załączniki.
Zobaczcie sobie :
Załączniki :
Dokument potwierdzający tytuł prawny WNIOSKODAWCY do korzystania z obiektu lub nieruchomości, w którym będzie zainstalowana mikroinstalacja.
Plan zabudowy na mapie sytuacyjno-wysokościowej lub za zgodą szkic sytuacyjny, określający usytuowanie przyłączanej mikroinstalcji
względem istniejącej sieci oraz usytuowanie sąsiednich obiektów.
ENERGA–OPERATOR SA
Parametry techniczne, charakterystykę ruchową i eksploatacyjną przyłączanych urządzeń, instalacji lub sieci w tym specyfikację techniczną odnawialnego źródła energii,
Planowany elektryczny schemat wewnętrzny obiektu uwzględniający przyłączenie mikroinstalacji.
Deklarację zgodności parametrów technicznych przyłączanych instalacji, urządzeń lub sieci z aktualną dyrektywą niskonapięciową LVD oraz dyrektywą kompatybilności
elektromagnetycznej.

Sprawa z panelami podejrzewam nie jest tak skomplikowana .. Gorzej z wiatrakiem.. Mie mam pojęciaskąd mam wziąć te papiery dla jakiejkolwiek elektrowni wiatrowej.
Jesli macie jakieś dokumenty które mógłbym wykorzystac do walki z wiatrakami podeślijcie na PV
Przydałyby się papiery dotyczace paneli ,jakiegoś wiatraka i falownika.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Maszt wolnostojący podnoszony hydraulicznie by Brus78

Postprzez Brus78 » 25.04.2016, 16:58

Koledzy . poszukuję dokumentację techniczną do turbiny wiatrowej 10 KW.
Moje papiery leżą w biurze Energi .
Dostałem od nich pismo ,że mam przedstawic DTRkę do elektrowni o jaką wnioskuję .
Niestety nie jestem jej w stanie załatwić.. Przeczytałem cały internet 2 razy i nie znalazłem .
Pisałem do firmy ventus ,która podobno ma w ofercie takie.. dostałem tylko przykładową dtrkę dla turbiny 3 Kw ale ona nie wystarczy.
Mam 21 dni na uzupełnienie braków . jeśli tego nie załatwię . będę musiał składać papiery od nowa ..(trzeci raz)
Pomożecie ? :)
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Maszt wolnostojący podnoszony hydraulicznie by Brus78

Postprzez Waldemar Pachoł » 25.04.2016, 19:14

Do elektrowni czy do prądnicy?
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Maszt wolnostojący podnoszony hydraulicznie by Brus78

Postprzez Brus78 » 25.04.2016, 19:45

Waldku .. cytuję :
" Dostarczyć dokumentację zawierające parametry techniczne i charaktertstykę ruchową i eksploatacyjną dla przyłączanej turbiny o mocy 10KW"

Papierów mam sporo . naszukałem się i napytałem ale nie znalazłem konkretów .. producenci nie padają dokładnych danych.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Maszt wolnostojący podnoszony hydraulicznie by Brus78

Postprzez Waldemar Pachoł » 02.05.2016, 16:13

Przegrzebałem swoją bazę ale nic się nie nadaje. Spróbuj uderzyć do Komelu - może oni pomogą.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Maszt wolnostojący podnoszony hydraulicznie by Brus78

Postprzez Brus78 » 02.05.2016, 19:06

Dzięki za chęci Waldku.
Ja przegrzebałem swoją i coś tam znalazłem.. zastanawiam się co ich konkretnie interesuje.
Wysłałem im to co miałem. nic konkretniejszego nie da się zdobyć.
Co ciekawe w tym samym piśmie jest napisane ,że nie ma wymogu wystawiania warunków bo taką mikroinstalację można postawic w trybie zgłoszenia.
Może wedle ich nie trzeba warunków ,ale mój maszt ma być na stałę związany z gruntem czyli wymaga pozwolenia na budowę.
Oni nie biorą pod wzgląd prawa budowlanego.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Maszt wolnostojący podnoszony hydraulicznie by Brus78

Postprzez Waldemar Pachoł » 02.05.2016, 19:09

Dokładnie. Chodzi o DTR urządzenia jakim jest zespół śmigło-turbina.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Maszt wolnostojący podnoszony hydraulicznie by Brus78

Postprzez Brus78 » 01.06.2016, 19:51

Jest mały postęp w sprawie mojego masztu ,a mianowicie wczoraj dostałem warunki przyłaczenia wiatraka o mocy 10 Kw do sieci.
Teraz mogę zacząć dalej walczyć :)
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Maszt wolnostojący podnoszony hydraulicznie by Brus78

Postprzez wrdom » 23.11.2016, 0:25

Kupiłem wiatrak Hummer 3 KW. Problemów od razu wiele. Pozwolenie na budowę to raz. Pytanie do Brus78 - gdzie można kupić dokładnie taki maszt jak twój ?
Im dłużej szukam, tym mniej możliwości zakupu w sensownej cenie. Jeśli możesz, podaj informację na forum lub na mój email - wrdom@interia.pl
wrdom
 
Posty: 3
Dołączył(a): 23.11.2016, 0:18

Re: Maszt wolnostojący podnoszony hydraulicznie by Brus78

Postprzez Brus78 » 24.11.2016, 17:12

Witaj Wrdom.
Zależy o którym maszcie mowa . Jesli chodzi tobie o ośmiokątny maszt (srebrny) którego zdięcia przedstawiam na forum to ja go kupiłem już jakiś czas temu.
NIestety takie maszty trafiają się rzadko.Przez jakieś 3 lata trafiłem tylko 2 sensowne ogłoszenia.
Jeśli jednak chodzi tobie o maszt który planuję to raczej pozostaje wykonac we własnym zakresie.Fabryczny to koszt jakieś 50-70 tys zł.
Do twojej 3kw turbinki ten ośmiokąt byłby w sam raz . Nie mam na niego projektu ale zleciłem obliczenia wytrzymałosciowe. Wyniki mam gdzieś na kompie.
Jesli obrys śmigła najdalszą częścią nie będzie wystawał więcej niż 3 metry poza obrys budynku omija cię cała papaierologia, Stawiasz bez żadnych zgłoszeń całkowicie legalnie.
Szczerze mówiąc zastanawiałem się nad sprzedażą tego srebrnego masztu.
W razie pytań pisz na forum lub na PW.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Maszt wolnostojący podnoszony hydraulicznie by Brus78

Postprzez wrdom » 16.04.2018, 22:47

Długo trwało, zanim dostałem pozwolenie na budowę.
Pytanie: czy ten maszt jest jeszcze do sprzedania ? I ewentualnie jaka cena
wrdom
 
Posty: 3
Dołączył(a): 23.11.2016, 0:18


Powrót do Maszt

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron