Wydajność w PRAKTYCE Wiatraka

Wydajność w PRAKTYCE Wiatraka

Postprzez rosssssa » 26.03.2017, 20:37

Dzień Dobry. Witam Cześć i czołem.

Szukam konkretnych odpowiedzi, nie teorii.
Jaką wydajność (ile w praktyce) posiadaczom wiatraka udaje się wyprodukować energii.
Wykresy dzienne miesięczne, minima maksima itp.

Można znaleźć wiele danych producentów (na PLUS) i filmików jak to ktoś wylicza że przy średnim wietrze w polsce wyprodukuje X prądu (na MINUS) czyli statystycznie rzecz ujmując ja i mój pies mamy po 3 nogi (statystyka jest do bani, każdy to wie).

Potrzebuje tego bo szukam niekonwencjonalnych rozwiązań do podgrzewania wody CWU i CO i szukam konkretnych rozwiązań.
Chcę połączyć PV z wiatrakiem, albo zrobić sam wiatrak, chyba że dane od was nie będą zadowalające.

P O M O C Y bo zwariuje ;)

pozdrawiam Tomek
rosssssa
 
Posty: 4
Dołączył(a): 26.03.2017, 20:27

Re: Wydajność w PRAKTYCE Wiatraka

Postprzez Waldemar Pachoł » 28.03.2017, 20:47

Do grzania wody to raczej energia słońca, ale nie fotowoltaika a rozwiązanie klasyczne: viewtopic.php?f=22&t=35 . Masz 1kW z 1m2 w lato.
Wiatrakiem możesz co najwyżej wspomagać ogrzewanie CWU.

Teraz, ile wyciągniesz z wiatraka: Otóż w Polsce należy przyjąć 15-20% mocy zainstalowanej, czyli:
jeśli masz wiatrak 1kW to uzyskasz 1000W x 24h x 365dni x 20% = 1752kW (energię za 1050zł) w ciągu roku...
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Wydajność w PRAKTYCE Wiatraka

Postprzez rosssssa » 28.03.2017, 22:55

Dzięki

za standardową odpowiedź.
Nie chce statystyk tylko kogos kto ma i użytkuje.

Solarów w taki czy inny sposób nie chcę interesuje mnie PV i WIATRAKI, ale...
Chciałem hybrydę Wiatrak + PV do grzania wody, ale nie wiem czy jest sens w to iść, czy lepiej kupić 2-3kw więcej paneli.

Także czekam dalej na kogoś kto będzie mi w stanie pomóc :|
rosssssa
 
Posty: 4
Dołączył(a): 26.03.2017, 20:27

Re: Wydajność w PRAKTYCE Wiatraka

Postprzez Waldemar Pachoł » 29.03.2017, 8:44

Statystyk?
Skoro twierdzisz, iż te 20% wziąłem z kosmosu - Twoja sprawa.
Podsumowanie mojego pierwszego wiatraka, jest też tam deko o produkcji: https://elektrownia.mat-hurtownia.com.pl/podsumowanie ale najpewniej i to będzie za mało.

Odnośnie niecelowości inwestycji w "prąd ze słońca wykorzystywany do grzania wody" napiszę raz jeszcze:
Siła elektromotoryczna powodowane przez zjawiska fotoelektryczne to tylko 10% energii docierającej do powierzchni ziemi.
Dlaczego chcesz wykorzystać jedynie 10% tego co możesz uzyskać?
Ja 4kW ciepła mam z 4m2 panela. Ty założysz 40m2 fotowoltaiki by uzyskać to samo, po 5 latach będziesz miał 3kW a po 10 latach 2kW. Przemyśl to.

praktyk.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Wydajność w PRAKTYCE Wiatraka

Postprzez rosssssa » 30.03.2017, 22:44

Dziękuję za odpowiedź, ale

Rozwiązanie wiatraka jest dla mnie najlepsze gdyż:
Szukam prądu , ale na okresy późna jesien, zima, wczesna wiosna, gdzie dni krótkie słońca jak na lekarstwo,
także solary odpadają.

A czy chociaż przybliżoną miesięczną produkcje prądu z Pana wiatraka w okresach zimowych,
albo przelicznik 1kW mocy wiatraka ile wyprodukcje kWh w miesiącach zimowych.

Pozdrwiam
Wietrzny Uczeń
rosssssa
 
Posty: 4
Dołączył(a): 26.03.2017, 20:27

Re: Wydajność w PRAKTYCE Wiatraka

Postprzez Waldemar Pachoł » 31.03.2017, 7:50

Ostrołęka charakteryzuje się raczej dopasowaniem do średniej krajowej, tak więc wczesna wiosna i późna jesień wyglądają podobnie jeśli chodzi o prędkość wiatru. Zimą jest deko lepiej.
Obrazek
Dla wiatraka o mocy nominalnej 1kW/8m/s jesień i wiosna średnia prędkość wiatru wynosiła 3,5m/s czyli około 140kWh miesięcznie będzie świetnym wynikiem
W miesiącach zimowych (4,5m/s) przebicie 220kWh miesięcznie również będzie świetnym wynikiem.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Wydajność w PRAKTYCE Wiatraka

Postprzez rosssssa » 13.04.2017, 10:06

Dziękuje za kolejne info.

Szukam dalej informacji.
I chciałem tylko zauważyć jedną rzecz dotyczącą średniej prędkości wiatru.(jest z nią trochę jak ze statystyką)

Bo jeśli weżmiemy parametry wiatraka i czytamy
Ventus 2000
przy prędkości 7m/s produkuję 1390w
a przy 3,5 m/s produkcja to zaledwie 180w.

Teraz przykład.
Nr 1
Wieje przez cały dzień 12h 7m/s a w nocy nic nie wieje, produkcja to 12*1390=16680W
Nr 2
ta sama turbina całą dobę wieje 3,5m/s produkcja 24*180=4320W

Niby średnia ta sama z całej doby, a produkcja jakby inna.
Dlatego średnie prędkości wiatrów są wg mnie mało miarodajne.

Pozdrawiam
Wietrzny Uczeń
rosssssa
 
Posty: 4
Dołączył(a): 26.03.2017, 20:27

Re: Wydajność w PRAKTYCE Wiatraka

Postprzez Waldemar Pachoł » 14.04.2017, 7:24

Szukam dalej informacji.
I chciałem tylko zauważyć jedną rzecz dotyczącą średniej prędkości wiatru.(jest z nią trochę jak ze statystyką)

Bo to nie tak.
Podałem ci dane w oparciu o obserwacje moje i moich kolegów którzy posiadają elektrownie wiatrowe.

To jest te 20% mocy zainstalowanej.

Nie patrz na średnią prędkość wiatrów - patrz na moc zainstalowaną.
Ventus 2000: 2kW x 24h x 365dni x 20% = 3504 kWh będzie świetnym wynikiem w skali roku. Blisko 300kWh w skali miesiąca.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Wydajność w PRAKTYCE Wiatraka

Postprzez Brus78 » 23.04.2017, 19:00

Widze koledzy ,że duskusja się rozpędziła.
Waldek ,a z czego szacujesz lub według czego producenci wyliczają moc zainstalowaną?
Przy kolektorach czy panelach Pv łatwo to obliczyć.
Jak obliczymy to dla wiatraka? przecież możemy mieć 3 metrowe śmigło i 10 kw prądnicę?
Mozemy też mieć 10m śmigło i prądnicę 3kw.
Ja osobiście szacowałbym moc zainstalowaną wiatraka obliczając ją ze średnicy i powierzchni śmigła. To śmigło pompuje energię do prądnicy i dalej.
Nic nam nie da 10kw prądnica przy małym śmigiełku.
Druga rzecz .. Moc zainstalowana .. dla określonej wartości wiatru.. czy dla 8 czy 12 m/? ktoś powiedziałby że to Tyyylko 4m/s różnicy.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Wydajność w PRAKTYCE Wiatraka

Postprzez Waldemar Pachoł » 24.04.2017, 16:40

Brus78 napisał(a):[...]z czego szacujesz lub według czego producenci wyliczają moc zainstalowaną? [...] Jak obliczymy to dla wiatraka? przecież możemy mieć 3 metrowe śmigło i 10 kw prądnicę?

Celna uwaga, nawet bardzo, niemniej zakładam, że śmigło i prądnica są "spasowane" dla tej prędkości wiatru dla której było liczone śmigło. Stąd te 20%.

Brus78 napisał(a):Druga rzecz .. Moc zainstalowana .. dla określonej wartości wiatru.. czy dla 8 czy 12 m/? ktoś powiedziałby że to Tyyylko 4m/s różnicy.

Dokładnie, producenci podają tę moc dla konkretnej prędkości wiatru. Wiadomo, im prędkość nominalna niższa tym większe zyski dla wiatrów średnich.
A co do małych śmigiełek i 10kW prądnic oczywiście zdarzają się i tacy hardkorowcy, lub pompujący do DTRek mnóstwo nieistotnych danych by zaciemnić obraz: "Nasz wiatrak startuje już przy 1.2m/s"
- I co z tego - można odpowiedzieć, skoro produkcja zaczyna się dopiero przy 6m/s. Przyjmujemy moc zainstalowaną (spasowaną) i 20% liczymy od tej mocy.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Wydajność w PRAKTYCE Wiatraka

Postprzez Nosam » 29.07.2017, 22:25

Znalazłem w sieci bardzo ładnie zrobiony portal Politechniki Białostockiej z przedstawioną statystyką zarówno elektrowni solarnych, jak i wiatrowych obydwu typów:
http://elektrownia.pb.edu.pl/

Wszystko ładnie, ale statystyka obydwu wiatraków jest porażająco niska.
Obydwie turbiny - pionowa i pozioma są tej samej mocy (5kW), zaś średnia moc dobowa jest w porywach na poziomie 250W (to zaledwie 5% z 5kW mocy nominalnej). Obydwie turbiny są zamontowane na wysokich masztach i są solidnie opomiarowane. Konstrukcja nie budzi moich zastrzeżeń, a mimo to uzyski są baaaardzo skromne.

Czy energetyka wiatrowa w ogóle działa?
Nosam
 
Posty: 20
Dołączył(a): 26.12.2014, 9:36

Re: Wydajność w PRAKTYCE Wiatraka

Postprzez Waldemar Pachoł » 03.09.2017, 18:31

Widzę śmigło SWINda więc pomiar nie przedstawia żadnej wartości. Brak DTR do śmigła i prądnicy - nie wiadomo przy jakiej prędkości wiatru jest spasowanie.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Wydajność w PRAKTYCE Wiatraka

Postprzez pispswarren » 17.07.2019, 17:39

W ustawieniu łopat pomoże Wiatrak Krzysztofa Baranowicza, przy okazji policzy od razu moc brutto zestawu. Jeśli wykonacie łopaty wiernie jak wyniknie z obliczeń to uzyskacie niewiele różniącą się od wyliczeń moc.
Ostatnio edytowano 09.09.2019, 20:31 przez l.j, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Zabronione jest umieszczanie linków niezwiązanych z treścią posta lub tematyką forum. Treści pozycjonujące i reklamowe będą usuwane.
pispswarren
 
Posty: 6
Dołączył(a): 11.07.2019, 17:52


Powrót do HAWT - Elektrownie o poziomej osi obrotu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron