Pozycjoner anteny satelitarnej jako sterownik.

Sterowanie elektrownią, elektronika, schematy, podłączenie do sieci, itd...

Pozycjoner anteny satelitarnej jako sterownik.

Postprzez Brus78 » 04.01.2018, 21:10

Witajcie.
Myślę i dumam jak rozwiązać sterowanie siłownika zmiany kąta łopat.
Wpadł mi do głowy pomysł na wykorzystanie pozycjonera / sterownika do anten sat. Niestety nie miałem z tym nigdy styczności.
Dane .. napięcia ,itp to wiem jak działa natomiast nie wiem ile rzeczywiście pozycji siłownika można zaprogramować.
Czytałem ,że ustawienia sa na dane satelity .. np 3 .nie wiem tylko czy to oznacza 3 ustawienia anteny czy pozycja anteny dostraja się do każdego kanału.
Pomyślałem ,że mógłbym taki pozycjoner tak zaadoptować że ustawiając na nim mógłbym zmieniać kąt łopat...
np kanał 1 -0 stopni
kanał 5 -5 stopni
itd.
Co o tym myslicie? Może jakieś inne sugestie?
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Pozycjoner anteny satelitarnej jako sterownik.

Postprzez Juriii » 04.01.2018, 21:49

Ja to myślę że niema co komplikować.
Głównym zadaniem piasty z regulowanym kontem śmigieł jest zabezpieczenie turbiny przed"rozbieganiem" podczas dużego wiatru, ewentualnie jakiejś awarii podczas której energia nie jest odbierana z turbiny. Wtedy turbina jest utrzymywana przy max obrotach ustawionych w regulatorze obrotów, i elektronika dba oto żeby obroty te nie wzrosły ponad te ustawione na sterowniku.
Do twojej piasty wystarcz zwykły siłownik z regulowanymi krańcówkami, plus elektroniczny obrotomierz regulator mierzący obroty na wale śmigła np taki http://sklep.jabel.com.pl/produkt/18/53 ... lator.html.
U mnie taki regulator sterował siłownikiem, i po przekroczeniu zadanych obrotów składał ogon turbiny. Gdy turbina zwolniła do ustawionego kolejnego progu siłownik rozkładał ogon..
Jednakże sterowanie kontem śmigieł jest jeszcze dokładniejsze niż ogonem, i zakładam że efekt był by BAAAARDZO zadowalający. Do tego można dorobić także przełącznik który po przełączeniu będzie sterował siłownik, a ten ustawi śmigło w chorągiewkę.
Mam taki obrotomierz na zbyciu za 100e jakby co.
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Pozycjoner anteny satelitarnej jako sterownik.

Postprzez Brus78 » 04.01.2018, 22:52

Myślę nad czymś co dodatkowo dałoby mi możliwość regulacji kąta łopat i testowania wydajności.
Może się okazać ,że przy przekręceniu łopat o np 2 stopnie śmigło będzie wydajniejsze... Natomiast przy słabym wietrze jeszcze inny kąt poprawi start.
do tego zmierzam.
Przy mojej znacznej średnicy śmigła 10% uzysku to kilowaty a nawet może dziesiątki ... setki kwh rocznie.
Co do Jabela to mam juz taki ,ale zainteresowałeś mnie ...nie sprzedawaj nikomu ;)
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA


Powrót do Sterownia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron