biogaz - ciekawostki

Drewno, słoma, odchody, itd...

biogaz - ciekawostki

Postprzez bpk » 24.04.2012, 14:50

eksperymentuję ostatnio na wsi z produkcją biogazu i mam kilka obserwacji, którymi
chcę się podzielić:

Nieogrzewany zbiornik o pojemności 1m3 wypełniony obornikiem (końskim) i zalany wodą
zaczyna gazować po około 5 tygodniach w warunkach zimowych (8-10C).
Aby uniknąć zakwaszenia "reaktora" warto dosypać trochę jakiejś łagodnej dla bakterii zasady -
wybór padł na wapno hydratyzowane Ca(OH)2 - dodałem ok. 8kg.

Produkcja gazu przez zimny (8C) zbiornik wystarcza do codziennego zagotowania czajnika wody i usmażenia jajecznicy :D
Po podgrzaniu zbiornika do 18-20C produkcja gazu stabilizuje się na poziomie ok. 3-4x wyższym.

Zastanawiam się czy nie warto mieć dużego, szczelnego reaktora, w którym metanowce nie śpiesząc się
zamieniałyby odpady organiczne na gaz - zamiast inwestować ciepło w dogrzewanie zbiornika
obniżające znacznie wynik ekonomiczny produkcji gazu.

wykluczam sensowność gromadzenia gazu dla zapewnienia bezpieczeństwa i z przyczyn ekonomicznych
- uważam, że lepiej produkować mniej więcej tyle gazu, ile wynosi dzienne zapotrzebowanie.

załączam zdjęcie jak się pali biogaz ;)
Obraz 006a.JPG
bpk
 
Posty: 104
Dołączył(a): 09.06.2009, 15:23
Lokalizacja: Piaseczno, Warszawa

Re: biogaz - ciekawostki

Postprzez Maciek » 24.04.2012, 15:08

W jaki sposób dostarczasz gaz do kuchenki? Podaj jakieś szczegóły zdjęcia mile widziane.
Avatar użytkownika
Maciek
 
Posty: 250
Dołączył(a): 16.05.2009, 0:53
Lokalizacja: Wieluń

Re: biogaz - ciekawostki

Postprzez Waldemar Pachoł » 24.04.2012, 20:25

Temat niesamowity!
Gromadzić gaz... :) zbiornik 1m3 z zaworem bezpieczeństwa na 1-1.5atm? Chyba się da...

Też poproszę zdjęcia.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: biogaz - ciekawostki

Postprzez bpk » 25.04.2012, 19:57

naturalnie wytwarzające się ciśnienie gazu jest niższe od tego standardowego dla gazu ziemnego (20mbar)
a biogaz ma mniejszą kaloryczność niż niechrzczony gaz ziemny (zawiera CO2).
Z uwagi na niskie ciśnienie i niższą kaloryczność trzeba w kuchence zwiększyć średnice dysz,
żeby płomień był odpowiedni do potrzeb.

Gazu nie gromadzę w ogóle - wychodzę z założenia, że bezpieczeństwo jest najważniejsze,
a do kuchenki gaz płynie zwykłą rurą pex16 - prymitywna hydraulika - warto wstawić
reduktor ciśnienia, żeby wahania w zbiorniku nie wpływały na wielkość płomienia.
Lepiej mieć większy bioreaktor i produkować na bieżąco niż inwestować w zbiornik i kompresor,
a przed nimi płuczkę do odsiarczania, bo siarkowodór powoduje korozję. To gra nie warta świeczki.

Każda nieszczelność jest natychmiast wyczuwalna, bo biogaz zawiera trochę siarkowodoru,
który jest wyczuwalny jeszcze szybciej niż merkaptan.

tak wygląda obudowany styropianem zbiornik - w sumie nie ma nic do oglądania, bo to zwykły
szczelny paletozbiornik.

Obraz 008a.JPG


a tak się paliła na początku świeczka w kominku spalająca nadmiar gazu:

Obraz 001a.JPG


i kolejna obserwacja - jeśli nie będziemy odbierać gazu i wzrośnie ciśnienie - to bakterie spowalniają produkcję,
bo im się za ciasno robi ;) - jest to ciekawa sprawa, bo układ w pewnym zakresie ma właściwości samoregulujące -
jak nie odbierasz - produkcja będzie się zmniejszać.


bpk
bpk
 
Posty: 104
Dołączył(a): 09.06.2009, 15:23
Lokalizacja: Piaseczno, Warszawa

Re: biogaz - ciekawostki

Postprzez bpk » 18.05.2012, 9:56

ostatnio udało mi się upolować reduktor ciśnienia z regulacją 0-100mbar, który bardzo zwiększył komfort
używania kuchenki gazowej - wielkość płomienia nie zmienia się wraz ze zmianami ciśnienia w bioreaktorze.

SDC11937a.JPG


bpk
bpk
 
Posty: 104
Dołączył(a): 09.06.2009, 15:23
Lokalizacja: Piaseczno, Warszawa

Re: biogaz - ciekawostki

Postprzez bpk » 05.06.2012, 10:15

no i w końcu zdecydowałem się na kupno i zainstalowanie dętki do traktora (Ursus C-330) w charakterze elastycznego zbiornika buforującego
dzienną produkcję i zużycie gazu.

na zdjęciu dętka jeszcze zapełniona w niewielkim stopniu

SDC12153nowe.JPG
bpk
 
Posty: 104
Dołączył(a): 09.06.2009, 15:23
Lokalizacja: Piaseczno, Warszawa

Re: biogaz - ciekawostki

Postprzez bpk » 05.07.2012, 17:55

wyhodowanie beztlenowych bakterii metanowych zdolnych do natychmiastowego podjęcia pracy trwa kilka miesięcy.
Jeśli ktoś chce zaszczepić swój bioreaktor gotowymi bakteriami i w ten sposób znacznie przyspieszyć
rozpoczęcie produkcji metanu to proszę o kontakt.

bpk
bpk
 
Posty: 104
Dołączył(a): 09.06.2009, 15:23
Lokalizacja: Piaseczno, Warszawa

Re: biogaz - ciekawostki

Postprzez Waldemar Pachoł » 05.07.2012, 18:33

Kurczę... ja nie mam warunków - ale zazdroszczę. :)
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: biogaz - ciekawostki

Postprzez bpk » 16.07.2012, 22:59

w tej chwili produkcja jest na poziomie 250 litrów gazu z 1m3 "reaktora" na dobę.
Z moich 5m3 mam dziennie 1.2 m3 gazu czyli około 9kWh energii cieplnej.
Na potrzeby kuchenne jest to zbyt wiele, do ogrzewania cwu potrzeba około 2x więcej.
bpk
 
Posty: 104
Dołączył(a): 09.06.2009, 15:23
Lokalizacja: Piaseczno, Warszawa

Re: biogaz - ciekawostki

Postprzez bpk » 04.10.2012, 15:00

ostatnio ze znajomym wyczarowaliśmy precyzyjny manometr z kawałka przezroczystej, elastycznej rurki
i mamy dokładne pomiary ciśnienia gazu w "reaktorach". Przy napełnieniu dętki buforującej w ok. 60%
ciśnienie wynosi 47cm słupa wody, czyli 47 mbar (0.047bar). Takie ciśnienie spokojnie wystarcza aby
transportować gaz gładkościenną rurką (np. PEX) nawet na kilka km.
Wniosek jest taki, że gaz można produkować nawet dość daleko od miejsca jego zużywania (np. obora, stajnia, etc),
bez ponoszenia zbędnych kosztów na pompki i inne akcesoria.

Przy okazji otwarcia reaktora oszacowaliśmy ubytek biomasy na niecałe 10% - po ok. 8 miesięcznej,
codziennej eksploatacji. To spostrzeżenie sugeruje, że można uzupełniać
paliwo nie raz do roku, ale raz na 2-3 lata.

bpk
bpk
 
Posty: 104
Dołączył(a): 09.06.2009, 15:23
Lokalizacja: Piaseczno, Warszawa

Re: biogaz - ciekawostki

Postprzez woja14 » 18.10.2012, 16:20

Witam jestem ciekaw takiej inwestycji mam miejsce i mam zbiornik ale 300litrowy co trzeba by było oprócz reduktora,rurek najlepiej jak by to można było jakoś na kartce rozrysować z góry dziękuję i czekam na odpowiedź. woja14
woja14
 
Posty: 55
Dołączył(a): 02.05.2012, 19:30
Lokalizacja: Zamojszczyzna

Re: biogaz - ciekawostki

Postprzez bpk » 21.10.2012, 21:51

300litrów to za mało, żeby instalacja przynosiła radość z eksploatacji,
ale można poeksperymentować.

zbiornik nie może być metalowy, bo zaraz zardzewieje a jony metali przeszkadzają bakteriom.

jedyne czego potrzebujesz przy tak małym projekcie to wiedza, że bakterie metanowe są beztlenowe
i muszą pracować pod wodą lub nad wodą w zbiorniku z którego tlen został wyparty przez gaz.

bakterie długo się namnażają, więc pierwszy rozruch wymaga kilku miesięcy cierpliwości.
Poniżej 11C produkcja gazu jest znikoma.

bpk
bpk
 
Posty: 104
Dołączył(a): 09.06.2009, 15:23
Lokalizacja: Piaseczno, Warszawa

Re: biogaz - ciekawostki

Postprzez awert32 » 19.12.2014, 12:16

Dużo na temat biogazu, biomasy i odnawialnych źródeł energii jest na targach Enex w Kielcach. W zeszłym roku program targów był bardzo bogaty i ciekawy. W tym roku jak sprawdzałem targi mają odbyć się 5-6 marca. Wybiera się ktoś może? Polecam, duży wybór ofert na kotły do opalania biomasą. Udało mi się też wybrać dobre kolektory słoneczne.
awert32
 
Posty: 1
Dołączył(a): 19.12.2014, 12:11

Re: biogaz - ciekawostki

Postprzez pkorol » 12.11.2018, 21:12

Witam, bardzo ciekawa relacja. Szkoda, że nie kontynuowana. Ja noszę się z zamiarem budowy mikrobiozagowni właśnie takiej pojemności 1m3. Planuję otworzyć sieć wypożyczalni i każdy będzie mógł taką biogazownię wypożyczyć. Moje biogazownie będą wyglądały trochę inaczej niż jesteście przyzwyczajeni.
Na przykład tak:

Kominki-nowoczesne.jpg
pkorol
 
Posty: 3
Dołączył(a): 05.04.2015, 12:13


Powrót do Biomasa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron