savonius dopasowanie mocy prądnicy i zabezpieczenie prądnicy

Savonius, Windside, Darrieus, H-Rotor, itd...

savonius dopasowanie mocy prądnicy i zabezpieczenie prądnicy

Postprzez mat3451 » 04.01.2013, 21:19

Witam, chciałbym zrobić elektrownie wiatrową savonius z dwóch beczek 200l (tak na początek) zastanawiam się nad prądnicą amerykanką (małą=tanią) i jej zabezpieczeniem przed spaleniem. Chciałbym dopasować prądnicę tak maksymalnie do wiatru około 5-6m/s a następnie ma włączać się układ który ograniczy moc turbiny lub prądnicy (w celu ochrony prądnicy przed przeciążeniem). Nie interesuje mnie prądnica na większe wiatry ponieważ większe wiatry występują tylko kilka razy w roku. Zabezpieczenie nadprądowe to dobry pomysł?? Po przekroczeniu określonego natężenia prądu rozłącza obwód, napięcie na prądnicy bardzo wzrośnie, uzwojeniom prądnicy nie zagrozi przebicie izolacji? Myślałem też nad zabezpieczeniem w turbinie: pod wpływem siły odśrodkowej chowały by sie "czasze" turbiny do środka osi obrotu. Ale to chyba nie ma sensu. Jaka powinna być moc turbiny aby przy wietrze 5-6m/s nie uległa uszkodzeniu? Wiem z to będzie bardzo mało.
mat3451
 
Posty: 3
Dołączył(a): 05.04.2012, 17:35

Re: savonius dopasowanie mocy prądnicy i zabezpieczenie prąd

Postprzez Waldemar Pachoł » 04.01.2013, 22:23

Witaj!

A możesz podać powierzchnię beczki? Policzymy...
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: savonius dopasowanie mocy prądnicy i zabezpieczenie prąd

Postprzez mat3451 » 04.01.2013, 23:45

beczki mają wymiary fi57cm x 87cm
zakładając promień szczeliny 0,15 średnicy jednego płata
to jedna sekcja będzie miała wymiary 105cm szerokości i 87wyskokości, pole wynosi 0,91m2
będą dwie sekcje przesunięte o 90stopni to daje 1,82m2
mat3451
 
Posty: 3
Dołączył(a): 05.04.2012, 17:35

Re: savonius dopasowanie mocy prądnicy i zabezpieczenie prąd

Postprzez Waldemar Pachoł » 05.01.2013, 11:31

Wiatr będziesz zbierał tylko z 0,49m2 (bo sekcje są przesunięte o 90 stopni)
Klasyczne rozwiązanie wiatraka dałoby około 90W przy 8m/s z 1m2 pola na które działa wiatr.
Rozwiązanie które chcesz zbudować da około 60% tego co klasyczne czyli 0.49[m2]x90[W]x0.6[sprawność]=26W przy 8m/s
Przy 6m/s uzyskasz: 0,49[m2]x46[W]x0.6[sprawność]=13.5W

Co chcesz zasilać?
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: savonius dopasowanie mocy prądnicy i zabezpieczenie prąd

Postprzez mat3451 » 05.01.2013, 17:51

nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem, to ma być coś takiego:

http://www.youtube.com/watch?v=Jma_12lttjk

Docelowo to będzie wspomagać baterie słoneczne, zaznaczam ze tylko wspomagać szczególnie w zimie gdy słońca jest mało. Myślałem nad klasycznym rozwiązaniem ale ze względu na wąski podwórek (14m), problemy z sąsiadem chwilowo zrezygnowałem. Jak by się urwało śmigło i spadło na podwórek sąsiada to mogło by się skończyć nawet sprawą w sądzie o narażenie zdrowia lub życia.
Zabezpieczenie nadprądowe to dobry pomysł?
mat3451
 
Posty: 3
Dołączył(a): 05.04.2012, 17:35

Re: savonius dopasowanie mocy prądnicy i zabezpieczenie prąd

Postprzez Waldemar Pachoł » 05.01.2013, 19:38

Wytłumaczyłeś bardzo dobrze. Obliczenia tyczą się właśnie takiej konstrukcji.

Zabezpieczenie nadprądowe? 13.5W/14.4V=0.937A
Zabezpieczenie zawsze jest konieczne, albo takie jak opisujesz (pod wpływem siły odśrodkowej chowały by się "czasze" turbiny do środka osi obrotu) albo przez regulacje obciążeniem.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka


Powrót do VAWT - Elektrownie o pionowej osi obrotu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron