Nowy patent VAWT

Savonius, Windside, Darrieus, H-Rotor, itd...

Nowy patent VAWT

Postprzez zurekvawt » 13.09.2008, 11:31

Witam.

Mam do przedstawienia nowe rozwiązanie w technologii energii wiatrowej. Wiatrak typu Vawt.

Więcej informacji na stronie lub wyszukując nr zgłoszenia patentowego P-385765

http://www.vawt.pl

zainteresowanych proszę o kontakt :

email: zurekvawt@gmail.com lub telefonicznie : 602 - 284 - 066

z Poważaniem
Maciej Żurek
zurekvawt
 
Posty: 1
Dołączył(a): 13.09.2008, 11:30

Re: Nowy patent VAWT

Postprzez l.j » 15.09.2008, 8:27

Według mnie to żadna nowość :( Tego typu rozwiązania są już od dawna znane ludzkości, np:



Wydaje mi się, że dwie łopatki to trochę mało, przy trzech (jak na załączonym filmie) turbina ma lepszą charakterystykę pracy...

Poza tym pozostaje jeszcze kwestia efektywności tego rozwiązania. W tym przypadku mamy do czynienia z silnikiem wiatrowym typu DRAG, czyli jego skuteczność, podobnie jak innych turbin tego typu (np. savonius, windside), jest bardzo niska.

Podstawowe wada, to niska prędkość obrotowa, co wiąże się z koniecznością zastosowania superwolnoobrotowej prądnicy (duże koszty) lub przekładni o dużym przełożeniu (duże straty).

Największa zaleta - duży moment obrotowy i start przy najsłabszych wiatrach...

A poniżej jeszcze kilka podobnych rozwiązań:
Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek


Dodano 22.09.2008
Po interwencji Autora wynalazku, muszę przyznać się do popełnionego błędu. Przedstawiona koncepcja turbiny typu VAWT jest podobna do konstrukcji przedstawionych na filmie i zdjęciach tylko pod względem wizualnym. Mechanicznie jest to układ dużo bardziej skomplikowany od przedstawionego przeze mnie, bo na dwa pełne obroty ramy wiatraka, przypada jeden pełny obrót łopaty. Zatem przy jednym pełnym obrocie ramy o 360 stopni,każda z dwóch łopat tej turbiny obraca się tylko o pół obrotu, czyli 180 stopni.

fig11.jpg
pierwszy obrót ramy

fig12.jpg
drugi obrót ramy



Pozostaje jeszcze kwestia efektywności zaprezentowanego patentu.
Na stronie głównej http://www.vawt.pl/ Autor zadaje następujące pytania:

  • Co takiego wnosi przedstawiona tutaj technologia?
  • Dlaczego warto skorzystać właśnie z Tego rozwiązania ?
  • Czym wyróżnia się na tle innych podobnych rozwiązań?
  • Dlaczego osiąga lepszą wydajność niż inne urządzenia tego typu ?
  • Dlaczego przy mniejszych nakładach, pozwala osiągnąć większy zysk ?


O ile odpowiedź na pierwsze i trzecie pytanie nie sprawia większego problemu, o tyle na pozostałe z pytań nie znalazłem odpowiedzi i proszę o jej udzielenie. Ze swojej strony dorzucę jeszcze jedno pytanie:

w jaki sposób ten patent ma być bardziej efektywny od rozwiązania przedstawionego na początku tego postu?

Pytanie dosyć ciekawe, ponieważ wiatr na obydwie turbiny działa w podobny sposób, wygląd turbin jest podobny, a różnią się jedynie pod względem mechanicznym (sterowaniem i sposobem obrotu łopat)...
Pomyślnych wiatrów i słonecznych dni...
Avatar użytkownika
l.j
Administrator
 
Posty: 162
Dołączył(a): 16.07.2008, 17:14

Re: Nowy patent VAWT

Postprzez Mesiek » 10.11.2008, 0:23

Ciekawe rozwiązanie. Interesuje mnie tylko jakie prędkości wirowania osiągają elektrownie bazujące na VAWT?
Chodzi mi po głowie rozwiązanie bazujące na profilach stosowanych w lotnictwie/modelarstwie ze zmiennymi kątami natarcia łopat uzależnionym od ich prędkości kątowej.
Problem jednak zawsze ten sam ;) Małe prędkości = generator wolnoobrotowy lub przełożenie. W przypadku małych elektrowni ten patent ma szanse się w ogóle sprawdzić (niska sprawność)?
Przepraszam to pytanie trochę lamerskie, ale dopiero zaczynam "wgryzać" się w temat.
Mesiek
 
Posty: 1
Dołączył(a): 09.11.2008, 23:40

Re: Nowy patent VAWT

Postprzez Sandeel » 30.11.2013, 14:05

z kątami zaklinowania jak dobrze wyprofilować łopatki wirnika żeby się kręcił.
pass4sure ccna books pass4sure ccna books
learn spanish free online learn spanish free online
Sandeel
 
Posty: 2
Dołączył(a): 30.11.2013, 14:00


Powrót do VAWT - Elektrownie o pionowej osi obrotu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron