Budowa masztu z prawnego punktu widzenia.

Co wolno, a czego nie wolno...

Budowa masztu z prawnego punktu widzenia.

Postprzez Grzechu1981 » 04.03.2014, 10:49

Witam serdecznie, jestem nowy na forum więc jeżeli administrator uzna iż jest wątek w niewłaściwym dziale to proszę o przeniesienie.
Sprawa wygląda tak iż chciałbym postawić sobie małą turbinkę wiatrową na słupie ok 6m który będzie przykręcany dwoma śrubami do dwóch ceowników zabetonowanych w ziemi ( tak aby go można było opuszczać po wyjęciu jednej ze śrub, taka prosta dźwignia...) Pytanie jest takie czy na taką budowle potrzebuje zezwolenia budowlanego od odpowiedniego urzędu?? Chciałbym postawić go na działce budowlanej- w jej narożniku no gdzieś po 1m od ogrodzenia.... Czy na postawienie słupa potrzebuje zezwolenia sąsiadów?? Proszę o Pomoc...
Grzechu1981
 
Posty: 2
Dołączył(a): 04.03.2014, 10:33

Re: Budowa masztu z prawnego punktu widzenia.

Postprzez Waldemar Pachoł » 04.03.2014, 19:13

http://www.mala-elektrownia.ovh.org/prawo.php Tu masz w zasadzie wszystko. Jeśli masz będzie miał fundament to zgodnie z prawem należy wystąpić o pozwolenie na budowę. A co za tym idzie sąsiedzi będę o budowie poinformowani - urząd informuje każdą ze stron.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Budowa masztu z prawnego punktu widzenia.

Postprzez Grzechu1981 » 05.03.2014, 2:32

No tak... czyli analizując przepisy prawne można wywnioskować, że w momencie gdy maszt nie będzie na trwałe połączony z fundamentem (np. zespawany) a jedynie przykręcony do niego w sposób pozwalający demontować go (czy też opuszczać) nie wymagana będzie na jego budowę żadna formalna urzędowa zgoda????
Grzechu1981
 
Posty: 2
Dołączył(a): 04.03.2014, 10:33

Re: Budowa masztu z prawnego punktu widzenia.

Postprzez Waldemar Pachoł » 05.03.2014, 9:16

Nie czytałeś...
części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia,

Część budowlana urządzenia technicznego jakim jest wiatrak to m.in maszt. A fundamenty pod urządzenia to bezsprzecznie.

Na zgłoszenie można postawić maszt z odciągami i też nie wszędzie. Niebawem (nie wiadomo kiedy) mają wejść przepisy które ułatwią (podobno) procedurę.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Budowa masztu z prawnego punktu widzenia.

Postprzez zyzio 27 » 23.11.2014, 20:42

witam trafiłem w sieci na taką strone opisującą usytuowanie wiatraka ciekawi mnie jakie są wasze opinie czy żeczywiscie w ten sposób postawiony wiatrak nie wymaga zezwolenia?? http://przydomowe-elektrownie.blogspot. ... ia-na.html
zyzio 27
 
Posty: 61
Dołączył(a): 03.11.2013, 13:29

Re: Budowa masztu z prawnego punktu widzenia.

Postprzez Brus78 » 18.01.2015, 13:30

Małe odświeżenie tematu .W tym roku wchodzą dość znaczące zmiany dotyczące prawa budowlanego.
Ciekaw jestem czy my możemy to jakoś wykorzystać w naszym celu .. byćmoze odpowiednia interpretacja znajdzie dla nas jakąś furtkę :)
Do poczytania :)
http://finanse.wp.pl/kat,1033781,title,Zmiany-w-Prawie-budowlanym-ulatwienia-dla-budujacych,wid,17181829,wiadomosc.html?ticaid=1142ed
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Budowa masztu z prawnego punktu widzenia.

Postprzez Brus78 » 13.11.2015, 16:45

Mam pytanie do bardziej doświadczonych w temacie.
Jak urzędy podchodzą w sprawie załatwiania pozwolenia na budowę masztu pod wiatrak?
Czy jeśli plan zagospodarowania mówi o wysokości zabudowań np 9 metrów to tyczy się to także masztów?
Zleciłem zaprojektowanie masztu (jest w trakcie) i prawdopodobnie będę znów walczył z urzedami więc moze koledzy mądrzejsi się wypowiedzą?
Projekt będzie trochę kosztował więc wolałbym go nie wyrzucić.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Budowa masztu z prawnego punktu widzenia.

Postprzez Mateusz » 26.05.2016, 21:11

witam u sąsiada leży nie uzywany słup energetyczny czy mogl bym go wykorzystać jako maszt? chcialbym go zakopac w ziemi na jakiejs tam glebokosci bez betonowania z odciagami jesli bedzie to konieczne. czy jest to zgodne z prawem? nie musze tego nigdzie zglaszac? jaka wysokosc jest maksymalna?
Mateusz
 
Posty: 10
Dołączył(a): 16.05.2016, 10:08

Re: Budowa masztu z prawnego punktu widzenia.

Postprzez Brus78 » 08.01.2019, 21:48

Zaciekawił mnie tu pewien komentarz " musisz tylko dostać pozwolenie na budowę i sprawa załatwiona"

Aby dostać pozwolenie na budowę trzeba mieć tylko :
plan zagospodarowania,pismo z gminy o zgodności z planem,
warunki przyłączenia do sieci energetycznej ,
projekt słupa wraz z fundamentem ,
Mapę do celów projektowych wraz z naniesionymi przez projektanta zmianami,
badanie gruntu dla słupa wykonane przez geologa,
analizę wpływu na środowisko,
analizę hałasu oraz efektu migotania cieni ,
analizę opisującą zasadność inwestycji.

Jak już dostarczycie całość dokumentów do starostwa przyjdzie lista co jeszcze trzeba zrobić. w moim wypadku lista zawierała chyba tylko 10 punktów .. z niektórymi nadal walczę.

Powodzenia :)
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA


Powrót do Przepisy prawne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron