Posiadanie i użytkowanie elektrowni wiatrowej - str. prawna

Co wolno, a czego nie wolno...

Posiadanie i użytkowanie elektrowni wiatrowej - str. prawna

Postprzez l.j » 04.09.2008, 20:30

Jak wygląda od strony prawnej posiadanie i użytkowanie małej elektrowni wiatrowej?

Posiadać i użytkować można, jeśli produkujemy prąd na własny użytek (nie sprzedajemy go innym osobom lub ZE). Jeśli ten warunek jest zachowany, to możemy dowolnie wykorzystywać wyprodukowany prąd w wydzielonej sieci elektrycznej (nie podłączonej do ZE).
Jedyne ograniczenia, które mają znaczenie w przypadku małej elektrowni wiatrowej, to te wynikające z Ustawy "Prawo budowlane" (której treść można znaleźć tutaj), wysokości konstrukcji masztu oraz ewentualnie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeśli takowy jest uchwalony dla danej lokalizacji działki.

I tak jeśli chodzi o prawo budowlane, to bez uzyskiwania pozwolenia na budowę i zgłaszania budowy w urzędzie, możemy sobie zamontować małą elektrownię na obiekcie budowlanym, pod warunkiem że jej wysokość nie przekracza 3,00m.
Drugie rozwiązanie to wolnostojący maszt z odciągami - zgłoszenie w urzędzie lub wystąpienie o pozwolenie na budowę (ta kwestia zależy od interpretacji przepisów przez urzędnika).
Trzecie wyjście to budowa elektrowni z prawdziwego zdarzenia na fundamencie - wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę.

Ostatnia sprawa to plan zagospodarowania terenu, z którego wyciąg jest wymagany przy wydawaniu pozwolenia na budowę. Jeżeli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie występuje możliwość budowy wysokich obiektów, to możemy mieć spory problem w uzyskaniu pozwolenia na budowę.

Z grubsza wygląda to mniej więcej tak :)

Jeśli coś pominąłem lub popełniłem gdzieś błąd merytoryczny, to proszę mnie poprawić.

edit: Pozwoliłem sobie na małą edycję by być w zgodzie z aktualnym stanem PB. [WP]
Pomyślnych wiatrów i słonecznych dni...
Avatar użytkownika
l.j
Administrator
 
Posty: 162
Dołączył(a): 16.07.2008, 17:14

Re: Posiadanie i użytkowanie elektrowni wiatrowej - str. pra

Postprzez Waldemar Pachoł » 04.09.2008, 20:45

...

edit: Wpis usunięty z uwagi na zmiany w PB. [WP]
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Posiadanie i użytkowanie elektrowni wiatrowej - str. prawna

Postprzez mariusz256 » 08.05.2010, 9:47

Witam,

Czy potrzebuję zezwolenia budowlanego gdy bym zalał betonem rurę a jako masz użył bym rury o mniejszej średnicy, maszt nie jest na stałe związany z gruntem, jak to jest interpretowane przez urząd??
Załączniki
elektrownia.JPG
mariusz256
 
Posty: 2
Dołączył(a): 08.05.2010, 8:34

Re: Posiadanie i użytkowanie elektrowni wiatrowej - str. prawna

Postprzez elko » 24.07.2010, 16:51

Mam takie 2 pytania
1.Czy jest jakieś ograniczenie co do mocy takiej elektrowni? Bo jedni mówią że nie ma a inni że jest. Ja też mysle że nie ma ale jednak wolę sie upewnić.
2.Jaką moc musi mieć elektrownia by można było sprzedawac energię ZE?
elko
 
Posty: 5
Dołączył(a): 22.07.2010, 14:10

Re: Posiadanie i użytkowanie elektrowni wiatrowej - str. pra

Postprzez FREEVOLT_PL » 17.11.2011, 14:07

TZW moc maksymalna bez zezwoleń to 50KW . Oczywiście taka turbina jest bardzo droga. Jeśli chodzi o sprzedaż zielonego certyfikatu to przy elektrowniach do 10KW całkowicie nieopłacalne ale możliwe :)
FREEVOLT_PL
 
Posty: 1
Dołączył(a): 17.11.2011, 14:03

Re: Posiadanie i użytkowanie elektrowni wiatrowej - str. pra

Postprzez minka » 14.03.2012, 15:18

Ja znalazłam stronkę na której jest pokazane co po kolei załatwiać w urzędach odnośnie założenia elektrowni wiatrowej jest to e-harmonogram, polecam moja znajoma skorzystała.
minka
 
Posty: 2
Dołączył(a): 24.03.2011, 22:54

Re: Posiadanie i użytkowanie elektrowni wiatrowej - str. pra

Postprzez marcik321 » 17.10.2012, 12:56

witam
a może tak kolega minka podzielił się linkiem do tej strony ?
marcik321
 
Posty: 4
Dołączył(a): 17.10.2012, 12:31

Re: Posiadanie i użytkowanie elektrowni wiatrowej - str. pra

Postprzez Rec » 27.10.2012, 21:21

Niestety w Polsce wiatraki są nadal mało popularne dlatego ciężko znaleźć konieczne informacje na ten temat. Mogę polecić stronkę o różnego rodzaju odnawialnych źródłach energii. Korzystałam z niej szukając czegoś o bateriach słonecznych ale myślę, że i o wiatrakach też coś tam jest. Dodatkowo jest tam opcja, która pozwala na zadanie pytania ekspertowi, co jest bardzo pomocne bo może uzyskać konkretne odpowiedzi. Blog nazywa się odnawialnecieplo.pl. Mam nadzieję, że znajdziecie tam pomocne informacje.
Rec
 
Posty: 1
Dołączył(a): 27.10.2012, 21:15

Re: Posiadanie i użytkowanie elektrowni wiatrowej - str. pra

Postprzez vitis » 09.10.2013, 22:43

Witam,
Czy ktoś może podzielić się swoimi doświadczeniami w legalizacji masztu?
Chciałbym swój zgłosić - stalowa rura wkopana w ziemię, a odciągi przymocowane do betonowych słupków (w tym miejscu są szpalery roślin i po to właśnie te słupki), ale wg mnie sprawa odciągów jest tylko sprawą techniczną. Jako co mogę to zgłosić, pod jaki punkt można by to podczepić. Ktoś z Was to w praktyce "przerabiał"?
vitis
 
Posty: 3
Dołączył(a): 09.10.2013, 22:39

Re: Posiadanie i użytkowanie elektrowni wiatrowej - str. pra

Postprzez Waldemar Pachoł » 10.10.2013, 19:03

Jak wysoki jest Twój maszt?
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Posiadanie i użytkowanie elektrowni wiatrowej - str. pra

Postprzez vitis » 10.10.2013, 20:14

Obecnie jest od ponad 5 m od gruntu. Nie jest zabetonowany, ale jest wkopany w ziemię na głębokość 60 cm i przywiązany do słupa betonowego (też nie zabetonowanego), który w ziemi jest na 70 cm. Chciałbym w przyszłości podwyższyć ten masz na 7-8 m.
vitis
 
Posty: 3
Dołączył(a): 09.10.2013, 22:39

Re: Posiadanie i użytkowanie elektrowni wiatrowej - str. pra

Postprzez Waldemar Pachoł » 11.10.2013, 10:52

Pomijając niezgodność z prawem, to tak małego masztu bym nie zgłaszał. Jednak jeśli masz "uprzejmych" sąsiadów, to należałoby wykonać masz z odciągami - taki najłatwiej przechodzi "na zgłoszenie" - czyli nic co jest trwale związane z gruntem. Maszt u podstawy stoi na np trylince a kotwy gruntowe w postaci zakopanej trylinki i odciągów doń przymocowanych nie pozwolą mu się przewrócić.
Na marginesie np masztów flagowych nie trzeba ani zgłaszać ani występować o pozwolenie na budowę pomimo tego, że są najczęściej zabetonowane i mająniekiedy nawet 15m wysokości.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Posiadanie i użytkowanie elektrowni wiatrowej - str. pra

Postprzez vitis » 11.10.2013, 23:25

Dziękuję za opinię.
Ja ogólnie chcę być fair z Urzędem Miasta na ile to możliwe. Dlatego chciałem się dowiedzieć pod jaki punkt się "podciągacie" zgłaszając Wasze budowle. Zgłosiłem już blaszak jako budynek gospodarczy, bo faktycznie taką funkcję pełni. Zgłoszenie nie jest wielkim problemem, a pozwala spać spokojnie. Miasto co kilka lat robi zdjęcia lotnicze i jest to podstawą do ścigania tych, którzy robią samowolkę.
Czy może jako słup reklamowy? Ale z tego co rozumiem, to jest do 6 m.
Od wschodu mam wysokie drzewa u sąsiada (jesiony i podobne!). Dzisiaj na dymie z ogniska widziałem, że przy wschodnim wietrze dym dopiero odbija od piony na wysokości 10 m. Tak więc przy takim niesprzyjającym wietrze mój wiatrak na razie stoi. Gdybym więc chciał zrobić masz z odciągami bez betonowania i zalegalizować go, to co polecacie? Może po prostu flagę nieco poniżej zawiesić. Może na ogonie wiatraka był wdzięcznie wyglądała taka wstęga biało-czerwona? :P
vitis
 
Posty: 3
Dołączył(a): 09.10.2013, 22:39

Re: Posiadanie i użytkowanie elektrowni wiatrowej - str. pra

Postprzez Waldemar Pachoł » 12.10.2013, 9:20

Najprościej jako maszt z odciągami bez trwałego połączenia z gruntem dla mikroelektrowni wiatrowej.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Posiadanie i użytkowanie elektrowni wiatrowej - str. pra

Postprzez krzysiekbydgoszcz » 29.12.2013, 13:29

czyli trzeba wiatrak zgłosic ?? czy zależy to od wysokosci masztu ?? a jakies opłaty za stojacy wiatrak ?? a jak nie zgłosze to co ???
krzysiekbydgoszcz
 
Posty: 11
Dołączył(a): 23.12.2013, 13:50

Re: Posiadanie i użytkowanie elektrowni wiatrowej - str. pra

Postprzez Waldemar Pachoł » 29.12.2013, 15:52

Na pierwsze 3 pytania odpowiedź jest tu: viewtopic.php?p=105#p105

krzysiekbydgoszcz napisał(a):a jak nie zgłosze to co ???

To zależy od "życzliwości" sąsiadów albo "nadgorliwości" PINB.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Posiadanie i użytkowanie elektrowni wiatrowej - str. pra

Postprzez slawekmechanik » 14.03.2014, 21:37

witam szanowne forum oraz pana panie waldku mam u siebie zamontowanom malom amerykanke okolo 2 kw maszt 11 metrow mam to zgloszone w um jako mala architektura i jest wszystko ok mialem kontrole z elektrowni pare zgloszen do um ale jest ok pozdrawiam wszystkich zakrenconych wiatrem
slawekmechanik
 
Posty: 7
Dołączył(a): 23.09.2012, 15:58

Re: Posiadanie i użytkowanie elektrowni wiatrowej - str. pra

Postprzez rangerpl » 07.07.2014, 9:25

Mam pytanie odnośnie systemu on-grid.

O co chodzi w tym systemie pod kątem prawnym? Wytworzony prąd użytkuję dla siebie a nadmiar sprzedaję elektrowni? Czy jest bardziej opłacalny od off-grid? Dużo jest papierkowej roboty? Co tak na prawdę ma dać ustawa która ma niebawem wyjść?
rangerpl
 
Posty: 1
Dołączył(a): 07.07.2014, 9:21

Re: Posiadanie i użytkowanie elektrowni wiatrowej - str. pra

Postprzez Waldemar Pachoł » 07.07.2014, 17:49

Systematyzując.
Ustawa weszła dość dawno, jednak nie było wodotrysków o jakich była mowa przed jej wejściem.
Zgodnie z prawem taką instalację należy zgłosić w ZE - papierków niewiele.
Opłacalność raczej żadna.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka


Powrót do Przepisy prawne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron