Drgania masztu przenosza się na cały budynek

Sprawy związane z budową masztu do własnej elektrowni

Drgania masztu przenosza się na cały budynek

Postprzez secat0r » 10.02.2016, 16:24

Witam wszystkich,

Jest to mój pierwszy post, ponieważ próbuje dołączyć do grona zakreconych na punkcie OZE - montują swoją pierwsza turbine na budynku. Mieszakam w zabudowie szeregowej i jedyną możliwości montażu turbiny jest dach. Wykonałem maszt o długości 6m z rury 76mm/6,3. Maszt ustawiłem na poddaszu i wystawiłem do przy kominie ponad dach. W sumie 3m sa w domu i 3m ponad dachem. Na szczycie zamontowałem turbine VENTUS 1000 i średnicy wirnika 2,8m. Turbina pięknie działa z mocą do 1kW przy wiatrach do 10 m/s. Jedynym problemem jest uciążliwość wewnątrz budynku - drgania niosą się po całym budynku i jeżeli ich nie wyeliminuje będę zmuszony zdemontować turbinę.

DSC_0666.jpg

Widok turbiny ponad dachem. Maszt złapany do komina przez uchwyt z 2 profili 60x40 skreconych szpilkami (miejsce styku profila z kominem przełożone 2 mm podkładką silikonową)

DSC_0670.jpg

Widok dolnej czesci masztu - stopa postawiona na 3 wartwach podkładki silikonowej (w sumie ok.6mm)

Prosze o pomoc w eliminacji drgań.
Turbinę słychać w całym domu jak "pralkę u sąsiada."
secat0r
 
Posty: 3
Dołączył(a): 10.02.2016, 16:09
Lokalizacja: Kraków

Re: Drgania masztu przenosza się na cały budynek

Postprzez Waldemar Pachoł » 10.02.2016, 20:10

Zdobądź paski gumy transmisyjnej, ma ona grubość 25mm ale jest wyjątkowo jak na tę grubość miękka.
Wszystkie powierzchnie które stykają się z masztem: przy kominie oraz podstawa masztu powinna się na tej gumie opierać. To znacznie zredukuje przenoszone drgania.
Żaden element masztu nie może stykać się bezpośrednio z konstrukcją budynku. Nawet szpilki należy izolować, gdyż te również przenoszą drgania.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Drgania masztu przenosza się na cały budynek

Postprzez klistron » 12.02.2016, 0:57

Sam kiedyś doznałem zgubnych skutków takich wibracji od 3 metrowej turbiny – popękały ściany i strop garażu po około 0.5 roku od zainstalowania. W pełni popierwm sugestie Kol. Waldka. U mnie degradacja ustąpiła przy solidnym, podwójnym wytłumieniu stopy masztu. Oczywiście boczne tłumienie też było, chociaż slabsze. Znacznie można poprawić wspomniany dyskomfort dzwiękowy po zastosowaniu dodatkowo tłynika drgań na maszcie, tuż pod gondolą prądnicy. Nie przypadkowo wszystkie silniki samochodów nie montuje się bezpośrednio na ramie a na tłumiących poduszkach gumowych.
klistron
 
Posty: 552
Dołączył(a): 22.08.2008, 0:35

Re: Drgania masztu przenosza się na cały budynek

Postprzez SiEm » 14.02.2016, 13:11

Witam zastosuj do wytłumienia stosowane w samochodach poduszki silnika do wytłumienia drgań. Pozdrawiam
SiEm
 
Posty: 244
Dołączył(a): 17.03.2013, 20:59

Re: Drgania masztu przenosza się na cały budynek

Postprzez nowoa » 15.02.2016, 7:26

Poszukaj poduszek olejowych, postaw na jednej maszt a pozostałe zamontuj do komina i dopiero do masztu na pewno przyniesie to zdecydowane wytłumienie
Energia odnawialna i rosyjski boxer to jest to co mnie kręci
nowoa
 
Posty: 55
Dołączył(a): 09.11.2015, 22:46
Lokalizacja: okolice darłowa nad samym morzem


Powrót do Maszt

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron