Witam. Jak zwykle mam bardzo ważne pytanie. Czy ktoś z Was ma i stosuje regenerator akumulatorów? Proszę o wszelkie porady, opinie i gdzie to jak najkorzystniej kupić.
Waldek ile u Ciebie kosztuje takie códo? Po co mam zasilać allegro jak mogę dać zarobić znajomym. Na 12V mnie interesuje. Mój mail to marcinlongier[blebleble]wp.pl i czy ten co podałem to nie jest Twoja konstrukcja przypadkiem? Nazwisko się zgadza itd HA HA Twój.Sprawdziłem. To tym bardziej poproszę. Przynajmniej będę pewny że zrobi swoje. Wysłałem Ci maila.
Sprawdzał ktoś w praktyce jak zmieniają się osiągi prądnicy jeśli magnes jest w większej odległości od stojana? Pytam ponieważ mam jedną prądnicę gdzie ta odległość wynosi aż 3,5mm i zastanawiam się czy opłaca się to przerabiać.
Mariusz : "Leci" napięcie. Powietrze jest dość opornym przewodnikiem. Robiłem testy i gdzieś mam arkusz - znajdę to wkleję.
LONIC: Odpisałem na Twojego maila.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać. Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Mariusz. Szczelina rzędu 1mm jest już spora. Spadnie Ci sprawność prądnicy. Będziesz potrzebował większych obrotów aby uzyskać moc. Ludziska robią różne prądnice i są z nich zadowoleni. W zeszłym tyg gość zlecił mi przezwojenie silnika pod prądnicę z silnika ok 1KW 24 żłobki. Tłumaczyłem, mówiłem że to nie ma sensu ale się uparł. Przezwoiłem mu tak jak chciał i jest zadowolony bo ma wysokoobrotowe śmigła. Od razu zlecił mi wykonanie następnej prądnicy 24 żłobki z silnika 1,5KW. Też mu przezwoiłem według jego projektu i jest zadowolony. I szykuje jakiś wielki stojan do przezwojenia i też mu zrobię choć z doświadczenia zrobiłbym inaczej. No cóż czasem klient nasz pan i nie ma co dyskutować bo on wie lepiej. Jedni wiedzą lepiej i tak im robię i są zadowoleni inni się dopytują i robią według moich wskazówek i są bardziej zadowoleni. To różnie bywa i to zależy co ktoś chce uzyskać. Dla siebie nie brałbym pod uwagę szczeliny 3,5 mm bo to za dużo i szkoda na to czasu i kasy, dla klienta jeśli tak chce to proszę bardzo tylko staram się zachować jakąś równowagę tak aby nie robić nic na siłę. Tłumaczę i odsyłam do forum a oni i tak robią jak chcą. Kleją magnesy prosto bo im łatwiej i potem się dziwią że jest coś nie tak. Wszystkich odsyłam to tego forum i nic na nich to nie działa. Chyba trudno to forum znaleźć. Ja pamiętam że długo szukałem zanim tu trafiłem.
Więcej akumulatorów potrzebuję. Wiatrak i solary to pikuś w porównaniu do aku. Zauważyłem taką rzecz że podłączyłem wiatrak bezpośrednio pod aku i przy sporym wietrze dochodziło spokojnie do 20A a przez regulator co najwyżej 5-8A. Jak to rozumieć?
Napięcia nie mierzyłem tylko patrzyłem na prąd. Można wiatrak porównać do prostownika. Prostownik ma odczepy i jak chcemy większy prąd to zwiększamy napięcie. Jak wiatrak nie uzyskuje ponad 12V to nic się nie dzieje. Jak rozkręci się do ponad 12V to zaczyna ładować i lekko buczeć. Jak miałem zepsuty regulator to podłączyłem bezpośrednio pod aku i ładował dużo większym prądem niż z regulatorem. Teraz jak się rozkręci to regulator załącza obciążenie aby go wyhamować ale moim zdaniem załącza za szybko i ładuje mi max 5-8A. To jest góra 100W. Malutko. Bez regulatora uzyskiwał spokojnie ok 300W. Nawet przy dużym wietrze śmigła mi się nie rozkręcają w nieskończoność tylko osiągają jakąś tam prędkość i dalej rozkręcić się nie chcą więc chyba nie muszę się martwić oberwaniem czy inną awarią. Jeszcze poobserwuję ale zmierza to wszystko do podłączenia bezpośrednio pod aku.
LONIC , moim zdaniem masz regulator który załącza przy przekroczeniu zadanego napięcia obciążenie na pełen gwizdek i dla tego cały prąd kierowany jest do obciążenia a nie na aku i przetwornicę. Powinieneś zamontować regulator PWN , wtedy obciążenie jest załączane płynnie i pobiera tylko to co jest w nadmiarze a cała reszta energii idzie na aku i przetwornicę.
Z tym nie rozkręcaniem się w nieskończoność przy braku regulatora to bym uważał,bo kiedyś się rozkręci i odleci.
I po to właśnie jest to forum.Czyli wnioskuję że regulator jak najbardziej powinien być a może pokombinować z dodatkowym obciążeniem? Dać mniejsze. Śmigła nie rozkręcą i nie odleci jestem tego pewien. Po wichurach jestem pewien tego wiatraka że nic mu się nie stanie.
Aby efektywniej odbierać moc z posiadanego śmigła to trzeba zastosować kilku stopniowy regulator który mniejszymi mocami powoli dociąża rozpędzające się śmigło, lub tak jak Tomek radzi zastosować PWM, które sprawdzało się u mnie do 900W. Powyżej 1 kW stosuje system mieszany, to jest kilka stopni i jeden PWM. Wtedy prądnica jest cichsza i zdecydowanie mniej uciążliwa dla sąsiadów.
Co oznacza "pokombinuj z PWM"? Chodzi Wam o regulację śróbką tak aby później załączało się dodatkowe obciążenie? Mam w regulatorze 2 regulacje. Przy jednej jest napisane his to pewnie histereza a przy drugiej reg. Która jest do czego? Łopatologicznie proszę:)
PWM to sterownik na procesorku atmega8 i niczego się tam nie reguluje prócz zadanych napięć w ustawieniach sterownika. Pisząc pokombinuj mam na myśli żebyś sobie taki zrobił albo kupił.